Co czują rodziny himalaistów, którzy oddali życie za góry? "Płacą wysoką cenę"

“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej
Źródło: Dzień Dobry TVN
Rachela Berkowska napisała książkę "Życie za szczyt", w której porusza temat himalaistów, którzy zginęli w górach wskutek swojej lekkomyślności, przecenili swoje siły czy też zaryzykowali więcej, niż mogli. Opisy śmierci są bardzo mocne, szczegółowe i głęboko zapadają w pamięć.

Marcin Latałło stracił ojca w górach

Stanisław Latałło zginął podczas wspinaczki w Himalajach w grudniu 1974 roku. Marcin Latałło po latach wrócił do trudnych emocji związanych ze stratą rodzica. Nakręcił dokument "Ślad", który poświęcony jest tragicznie zmarłemu w górach polskiemu operatorowi filmowemu i bohaterowi ''Iluminacji'' Krzysztofa Zanussiego.

- Mój tata był pierwszym Polakiem, który zginął w Himalajach. Ostatni rozdział książki Racheli poświęcony jest mojemu tacie. Stanisław Latałło był przede wszystkim aktorem i reżyserem, filmowcem. Pojechał w góry, bo kierownik wyprawy Andrzej Zawada wypatrzył go sobie. Wróciły do mnie emocje związane z tym, że jest się dzieckiem, ojciec jedzie w góry i z nich nie wraca - wspominał Marcin Latałło .

- Rodziny płacą wysoką cenę. Rozmawiając z Marcinem widziałam, że te emocje są w nim ciągle żywe - dodała Rachela Berkowska.

"Życie za szczyt"

Rachela Berkowska pośród rodzin, najbliższych i członków tragicznych wypraw szukała odpowiedzi na pytania, które pozostają tajemnicą gór. Ruszając na wyprawy w Himalaje i Karakorum wspinacze godzili się na wyrzeczenia, zimno, głód, chorobę wysokościową, ale przecież nikt z nich nie myślał o ostatecznym. O tym, że zapuszczając się w strefę śmierci, może już z niej nie wróci. - Pisanie tej książki było dla mnie niezwykłą emocją. To nie tylko historia Stanisława Latałło. On zginął 17 grudnia, a 24 grudnia zginął Andrzej Bieluń, zostawiając 10-letnią córkę Magdę. Magda po tych prawie 40 latach nie jest pogodzona z tym, że taty nie ma - mówiła autorka książki  "Życie za szczyt".

- Wyciągnęłam historie, które były nieco zapomniane - podsumowała.

Zobacz także:

Autor: Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości