Wydawnictwo Naukowe PWN organizuje plebiscyt na młodzieżowe słowo roku, co ma miejsce już od wielu lat. Niedawno zakończył się pierwszy etap i wytypowanych zostało 20 finałowych słów, na które można głosować. W 2021 roku tym słowem został "śpiulkolot". Co oznacza i skąd się wzięło?
Słowa, które pojawiały się w ubiegłych latach to między innymi "sztos", "xD", "dzban" i "alternatywka". W 2020 roku plebiscyt nie został rozstrzygnięty, ponieważ najczęściej zgłaszane słowo łamało regulamin, gdyż uznane zostało za wulgarne oraz wyśmiewające konkretne osoby, poglądy, postawy bądź płeć. Plebiscyt odbywa się od 2016 roku i wyłaniane są 3 najpopularniejsze słowa.
"Śpiulkolot" młodzieżowym słowem roku 2021
Śpiulkolot to żartobliwe określenie oznaczające sen, czynność kierowania się w stronę odpoczynku i łóżka czy nawet samo łóżko. Może tez oznaczać inne przyjemne miejsce, w którym można leżeć, odpocząć, zdrzemnąć się. Słowo budzi dobre skojarzenia, odnosi się również do innego, podobnego słowa "śpiulkać", czyli spać, a także do uroczych memów, które przedstawiają zwierzątka relaksujące się w miłych, miękkich pojazdach.
Młodzieżowe słowo roku 2021 - finałowa 20.
Do finałowej dwudziestki młodzieżowego słowa roku 2021 dostały się (w kolejności alfabetycznej):
- baza - aprobata, pozytywne emocje,
- boomer - przedstawiciel pokolenia urodzonego w latach 40., 50. lub 60.,
- cringe - żenada, wstyd,
- essa - dosł. "łatwy" bądź okrzyk radości,
- ez - dosł. łatwy,
- foliarz - wyznawca teorii spiskowych, często o antyszczepionkowcach,
- gituwa - ocena pozytywna,
- IMO - skrót od ang. in my opinion,
- kox lub koks - przede wszystkim jako "świetnie", ale też jako, m.in. kokaina, substancja anaboliczna lub osoba trenująca na siłowni, zażywająca takie substancje,
- mrozi - reakcja na coś żenującego,
- naura - skrót od na razie,
- oddaje - opłaca się,
- pogchamp - wyraz zadowolenia, aprobaty, pochodzący od emotikony,
- rel - czuję to samo, od ang. relatable,
- sheesh - wyraz zdziwienia lub zaskoczenia,
- sus - skrót od ang. suspect lub suspicious, czyli podejrzany,
- sześćdziesiona - donosiciel, skarżypyta, od art. 60 kodeksu karnego o nadzwyczajnym złagodzeniu kary dla sprawcy przestępstwa, który ujawni informacje dotyczące innych sprawców,
- śpiulkolot - miejsce do spania, słowo nawiązuje do mema,
- twoja stara - dezaprobująca odpowiedź na pytanie: "kto?" lub na dowolną inną wypowiedź,
- zodiakara - dziewczyna, która wierzy w moc znaków zodiaku i podkreśla to w rozmowie.
Zobacz wideo: W lubelskim liceum nie stawiają jedynek
Plebiscyt na młodzieżowe słowo roku 2021 - do kiedy trwa?
Pierwszy etap plebiscytu zakończył się 7 listopada. Od 8.11 jury debatowało nad tym, które słowa przejdą dalej, aby tak się stało musiały spełnić dwa warunki - być najczęściej zgłaszanymi oraz spełniać regulamin. Od 15 listopada trwa drugi etap konkursu, w którym zostaną wyłonione słowa roku na podstawie zgłaszanych głosów przez internautów. II etap konkursu kończy się 30 listopada 2021 roku o godzinie 23:59.
Jak wskazuje regulamin, niektóre zgłoszenia mogą zostać wyeliminowane, jeśli są: "wulgarne, obraźliwe bądź naruszające dobre obyczaje, zawierające treści niezgodne z prawem, nawołujące do nietolerancji/przemocy, należące do mowy nienawiści, eskalujące napięcie i uwikłane w konkretny spór polityczny/społeczny, np. hasła kampanii wyborczych, demonstracji ulicznych, odnoszące się do konkretnych osób, miejsc, organizacji (w tym: stanowiących imiona, nazwiska, pseudonimy, jednoznaczne przezwiska, nazwy partii politycznych, organizacji społecznych, firm), będące elementem nieregulaminowych akcji, mających na celu wpłyniecie na wynik Plebiscytu".
Zobacz także:
- Młodzieżowego Słowa Roku 2020 nie będzie. "Najczęściej zgłaszane były słowa wulgarne"
- W DDTVN: "alternatywka" - Ewa Kępys oraz "jesieniara" Zuzia Stańczak.
- Kontrowersje wokół Młodzieżowego Słowa Roku 2020. Michał Rusinek: "Język ma prawo być radykalny, wulgarny i brutalny, bo mamy taki rok"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: sjp.pwn
Źródło zdjęcia głównego: Sirirat Noisapung / EyeEm/Getty Images