Szczytomaniak: "Często błędy wynikają z czynników ludzkich." Czego uczą nas największe górskie tragedie?

Największe górskie tragedie
Maciej Piera znany też jako "Szczytomaniak" to popularyzator wiedzy o górach. Ostatnio wydał książkę poświęconą największym górskim tragediom. O ile bowiem dobrze jest uczyć się na błędach, o tyle na szlakach nawet najmniejsze z nich mogą okazać się niewybaczalne. Zawinić może wszystko: brak odpowiedniego przygotowania, wadliwy sprzęt, pogoda czy brawura. Jak więc ustrzec się wypadków i czego uczą nas dramatyczne historie?

Jak dochodzi do tragedii w górach?

Maciej Piera od kilku lat prowadzi na YouTubie kanał o tematyce górskiej, na którym poza pokazywaniem szlaków przedstawia też historie największych tamtejszych tragedii. Ta seria zainspirowała go do napisania książki - "Siły przetrwania". Wszyscy, którzy chcą wspinać się na szczyty, powinni traktować ją jak przestrogę. Zbyt często bagatelizujemy bowiem zagrożenie.

- W górach wiele jest czynników zależnych od człowieka, ale nie wszystkie - mówi. I, jak dodaje, często sami jesteśmy sobie winni. Tragedię może też spowodować zmienna, kapryśna pogoda. Dlatego książka Macieja ma uświadamiać i edukować. Liczą się rozsądek i przezorność.

- Instruktorzy i opiekunowie grupy byli wielokrotnie ostrzegani, żeby nie wyruszać na stok, mimo to się zdecydowali. Zeszła lawina, zginęło kilkanaście osób. To, co było głównym błędem, to zlekceważenie warunków pogodowych - opowiada w nawiązaniu do tragicznej wyprawy w góry uczniów tyskiego liceum w 2003 r. Ich historia zainspirowała twórców telewizji TVN do nakręcenia filmu "Cisza".

"Szczytomaniak" i jego siła przetrwania

Jak na autora poświęconej tematyce górskiej książki przystało, Maciej Piera uwielbia zdobywać górskie szczyty, zwłaszcza zimą.

- To, co można polecić turystom, którzy zimą wybierają się w góry, to by korzystali z kursów lawinowych - sugeruje. - To taka bazowa wiedza - zaznacza.

Podkreśla też, by nigdy nie bagatelizować ryzyka. 5% lawin spada przy 1 stopniu zagrożenia, który wydaje się przecież być niskim. Sam zresztą jest przykładem na to, że na szlaku najważniejsze są przezorność i zdroworozsądkowe myślenie.

W rozmowie w naszym studio podzielił się swoimi doświadczeniami z wypraw. Obejrzyj materiał, by dowiedzieć się, jak uniknąć górskiej tragedii.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz też:

Czeka nas Wielkanoc z dodatkowymi restrykcjami? "Jest szansa, że lockdown nie będzie niezbędny"

Zmiany w teleporadach - wizyta w przychodni zamiast konsultacji telefonicznej? Lekarz wyjaśnia

Anna Lewandowska zachęca do ograniczenia spożycia tego produktu. "Znacznie wpływa na rozwój nowotworów"

Autor: Ola Lipecka

podziel się:

Pozostałe wiadomości