Do sytuacji zagrażającej życiu trzymiesięcznego niemowlęcia doszło po tym, jak grupa turystów z Łotwy wybrała się na Czerwone Wierchy.
Na rynku wydawniczym ukazała się książka "TOPR 2. Nie każdy wróci" Beaty Sabały-Zielińskiej. Autorka opisała w niej dwa najgłośniejsze wypadki górskie ostatnich lat - w Jaskini Wielkiej Śnieżnej i na Giewoncie. Bohaterami książki są nie tylko uczestnicy tych wydarzeń, ale także ratownicy górscy oraz ich partnerki. Jak tak dramatyczne przeżycia wspominają ratownicy? Co było najtrudniejsze podczas pisania książki? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała autorka książki, Beata Sabała-Zielińska oraz Bolesław Pietrzyk, ratownik TOPR.
Maciej Piera znany też jako "Szczytomaniak" to popularyzator wiedzy o górach. Ostatnio wydał książkę poświęconą największym górskim tragediom. O ile bowiem dobrze jest uczyć się na błędach, o tyle na szlakach nawet najmniejsze z nich mogą okazać się niewybaczalne. Zawinić może wszystko: brak odpowiedniego przygotowania, wadliwy sprzęt, pogoda czy brawura. Jak więc ustrzec się wypadków i czego uczą nas dramatyczne historie?
Od początku września górskie szlaki są oblegane przez turystów. Sprzyja temu słoneczna i bezchmurna pogoda. Niestety nie ma dnia, żeby służby nie informowały o wypadku. Jak bezpiecznie poruszać się w górach? O tym rozmawialiśmy z Bartłomiejem Kurasiem, autorem książki „Niech to szlak! Kronika śmierci w górach”.
W ciągu ostanich 10 dni w polskich Tatrach zginęło wielu turystów. Jakie są przczyny tak częstych tragedii i jak ich uniknąć? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki rozmawiał na ten temat z Janem Krzysztofem, naczelnikiem TOPR.