Polskie góry to dobry pomysł na niskobudżetowy wyjazd – na krótki i na długi weekend. W naszym kraju możemy odkrywać kilka pasm górskich i nie muszą to być tylko Tatry. Jak zaplanować niezapomniany wyjazd? W Dzień Dobry TVN opowiedzieli o tym Miłka Raulin, himalaistka i podróżniczka oraz Piotr Jurkowski "Gdzie Bądź" – podróżnik, twórca internetowy.
"To wspaniała przygoda".
Góry Tien-szan są jednym z najtrudniejszych rejonów wspinaczkowych na świecie. Nie jest popularny wśród turystów, choć potrafi zachwycić. Można tam natrafić na całkowicie bezludne tereny i nietkniętą przyrodę.
Arkadiusz Pasożyt wybrał się w Tatry z wyjątkową misją. Artysta wspiął się na najwyższy w Polsce szczyt i zabrał z niego jeden z kamieni, a wszystko to w ramach projektu "Rysy są w sam raz". W Dzień Dobry TVN performer odsłonił kulisy swojej wyprawy.
W lipcu br. na szczycie ośmiotysięcznika stanęły Monika Witkowska i Dorota Rasińska-Samoćko. W Dzień Dobry TVN polskie himalaistki opowiedziały o swoim wielkim sukcesie.
Anna Kalczyńska opublikowała w mediach społecznościowych serię fotografii Bartka Ziemskiego, który jako pierwszy Polak zjechał z ośmiotysięcznika Gasherbrum II. - Mój zaangażowany narciarski instruktor - napisała.
Broad Peak to jeden z najgroźniejszych ośmiotysięczników i dwunasta pod względem wysokości góra na świecie. Znajduje się na granicy pomiędzy Pakistanem a Chinami. Od lat góra ta jest wyzwaniem dla wielu himalaistów. Niestety wyjście na szczyt jest niezwykle trudne, zwłaszcza w zimie.
Góry Smocze tworzą łańcuch o średniej wysokości przekraczającej 2900 m n.p.m. Najwyższe szczyty wznoszą się blisko 3500 m n.p.m. Stanowią one popularny cel wycieczek trekkingowych. Liczne przełęcze i stoki tworzą jednak prawdziwe wyzwanie dla fanów długich wędrówek. Góry Smocze to jeden z najbardziej niezwykłych cudów natury, jakimi szczyci się Afryka. Region słynie z zapierających dech w piersiach widoków, licznych wodospadów, basenów skalnych, górskich strumieni i jaskiń.
Choć sezon wakacyjny dobiegł końca, to Tatry wciąż przyciągają tysiące piechurów. W sieci pojawiły się zdjęcia turystów oczekujących w 300-metrowych kolejkach, by wejść na Rysy, najwyższy szczyt Polski. - Ludzi masa i wcale mnie to nie dziwi, taka pogoda - czytamy.
Przed nami ostatnie dni wakacji. Wiele osób z pewnością spędzi je w górach. O tym, że wysokie Tatry nie są dobrym pomysłem dla najmłodszych, przekonuje Karolina Gorczyca. Aktorka, która podczas urlopu zdobywa tamtejsze szczyty, jest zdecydowaną przeciwniczką zabierania maluchów na wymagające dużej sprawności wyprawy. Pod jej postem rozgorzała gorąca dyskusja. Co na ten temat myśli ratownik TOPR?
Polskie góry – niezależnie od tego, czy celem wycieczki są Karpaty, Sudety czy Góry Świętokrzyskie – oferują turystom wiele atrakcji. Najważniejsze z nich to wyjątkowe widoki na szlakach turystycznych. Ale znajdą się też w górach atrakcje dla dzieci, które znudzą się zachwytami nad pięknem przyrody.
Maciej Piera znany też jako "Szczytomaniak" to popularyzator wiedzy o górach. Ostatnio wydał książkę poświęconą największym górskim tragediom. O ile bowiem dobrze jest uczyć się na błędach, o tyle na szlakach nawet najmniejsze z nich mogą okazać się niewybaczalne. Zawinić może wszystko: brak odpowiedniego przygotowania, wadliwy sprzęt, pogoda czy brawura. Jak więc ustrzec się wypadków i czego uczą nas dramatyczne historie?
Niewielu Polaków poznało osobiście pierwszych zdobywców K2 zimą. Takie szczęście miała Magda Lassota. Podróżniczka, pisarka i fotografka opowiedziała nam m.in. o ich zwyczajach oraz charakterze. Swoimi doświadczeniami podzielił się także Bartek Dobroch, dziennikarz, który osobiście poznał Mingma Gyalje Sherpa.
Będąc na linie, czuję przede wszystkim wolność – mówi Łukasz Dudek. To wspinacz górski pochodzący z Częstochowy, któremu udało się jako pierwszemu człowiekowi na świecie samotnie pokonać jeden z najtrudniejszych i najbardziej spektakularnych szlaków. Mowa o Pan Aromie we włoskich Dolomitach.
Gościem Dzień Dobry Wakacje był Andrzej Bargiel, który w lipcu tego roku zjechał na nartach ze szczytu Braod Peak, który ma ponad 8 tys. metrów. Ile czasu trwał zjazd z Braod Peak? Co było wówczas najtrudniejsze? Czy zjechałby ponownie?