Nepal

  Nepal

  Nepal jest państwem graniczącym od północy z Tybetańskim Regionem Autonomicznym i Indiami od wschodu, zachodu i południa. Kraj jest w 80% pokryty górami wysokimi na ponad 6000 m n.p.m. Dla wielu może być to egzotyczne miejsce – spotkamy tam zatłoczone, gwarne ulice, stragany, mnichów buddyjskich w charakterystycznych togach.

  Nirmal Purja w 2012 roku po raz pierwszy wspinał się w górach. Dziś mówi o nim cały świat. Nepalski wspinacz wraz z grupą Szerpów weszli na K2, ostatni szczyt do zdobycia zimą. Himalaista dokonał niemożliwego. Wszedł bez wspomagania tlenem. - Mój sukces nie był przypadkiem. Przyszedł z krwią, potem i łzami. Nikt nie wie, jak ciężko na to pracowałem - wyjawił w poruszającej rozmowie z Anią Kalczyńską.

  Kiedy Nepal miał 3,5 miesiąca, został skatowany. Oprawcy skopali go, okładali prawdopodobnie deską z gwoździami, połamali miednicę w kilku miejscach, zmiażdżyli tylne łapy i wybili część zębów. Na szczęście spotkał na swojej drodze dobrych ludzi, którzy go odratowali. Niestety z powodu powikłań weterynarze byli zmuszeni amputować mu dwie tylne łapy. Historię pieska opowiedzieli w Dzień Dobry TVN: lekarz weterynarii Małgorzata Klimowicz-Myśliwiec i członek zarządu Fundacji Azylu pod Psim Aniołem Mariusz Tauber. Jak Nepalowi można pomóc?

  Homnath Sapkota pochodzi z Nepalu. W Polsce mieszka i gotuje już od 20 lat: "Tam zawsze jest wojna, dlatego jestem w Polsce. Jest cicho, spokojne, a ludzie są mili". Mikołaj Rey wybrał się do jego restauracji, żeby spróbować jak smakuje Nepal.

  W Nepalu straszny los spotyka dziecko, którego rodzice trafili do więzienia. Choć nie popełniło żadnego przestępstwa, musi mieszkać w celi i ma warunki gorsze od samych osadzonych. Traktowane jest tak jakby go nie było. O sytuację takich dzieci i możliwości wsparcia organizacji, które się nimi opiekują zapytaliśmy Dominikę Kulczyk. Obok niej na kanapach Dzień Dobry TVN zasiadł dr Bodha Rai Subedi - Nepalczyk mieszkający w Polsce. Powiedział o obecnej sytuacji w Nepalu.

  Trzęsienie ziemi w Nepalu zebrało straszliwe żniwo. Niektóre wioski zniknęły z powierzchni ziemi. Jak odbudować rzeczywistość? Z pomocą Nepalczykom postanowili przyjść Polacy. Z czego powstaną domy dla poszkodowanych? Ile ich powstanie? Dlaczego wolontariusze muszą się tak bardzo śpieszyć? O projekcie "Mała Polska w Nepalu" rozmawialiśmy z Dominiką Kulczyk i Magdaleną Pietruszka-Pandey.

  Ostatnie trzęsienie ziemi w Nepalu było największym w tym kraju. Pochłonęło bardzo wiele istnień ludzkich oraz zniszczyło tysiące domów i zabytków. Jak Nepalczycy radzą sobie w tej trudnej dla nich sytuacji? Jak można im pomóc? Miesiąc po trzęsieniu ziemi do Nepalu pojechała Dominika Kulczyk, by pokazać widzom Dzień Dobry TVN ogrom zniszczeń.

  Trzęsienie ziemi z 25 kwietnia br. o sile 7,9 w skali Richtera było najtragiczniejsze w historii Nepalu od ponad 80 lat. Jedną z grup ratowniczych, które poleciały do Nepalu była Ekipa Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Z czym ratownicy musieli się zmierzyć w Nepalu? Co było dla nich największym wyzwaniem? Jak jeszcze można pomóc mieszkańcom Nepalu? Gościem Dzień Dobry TVN byli: ratownik PCPM Wojciech Wilk oraz reporter TVN24 Wojciech Bojanowski.

  Czy wyprawy w góry to nowa pasja byłego modela Pawła Stalińskiego? Dlaczego po udziale w "Tańcu z gwiazdami" w 2010 roku nagle znika z mediów, zajmuje się sportem i rusza w podróż życia? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedział o swojej wyprawie do Nepalu.

  Teraz wisienka na torcie z podróży po Nepalu, w którą udała się Jolanta Pieńkowska. Jak czuła się tam jako osoba żyjąca w katolickim społeczeństwie? Co zwróciło szczególną uwagę Jolanty? Jakie dary składane są przed wizerunkiem Buddy? Zobaczcie kolejny reportaż z Nepalu, po którym oprowadzała Jolantę Pieńkowską niezwykła przewodniczka - Margarita. Czy stała się także dla dziennikarki przewodniczką duchową?

  Oto historia niezwykłej kobiety, która 20 lat temu postanowiła pomóc kobietom wyklętym, czyli pochodzącej z najniższych kast. Durga Sob założyła organizację, która walczy o prawa tych kobiet. Jolancie Pieńkowskiej opowiedziała o smutnym losie kobiet wyklętych. Poruszająca rozmowa...

  Dziś odwiedziliśmy turystyczną dzielnicę Katmandu - Thamel. Wszechobecny smog zmusił Jolantę Pieńkowską do zwiedzania stolicy Nepalu "po pekińsku", czyli w maseczce! Czy prowadząca Dzień Dobry TVN rzeczywiście zrobiła sobie tatuaż?

  Jolanta Pieńkowska kontynuuje swoją bajeczną podróż po Nepalu. W Katmandu w rolę przewodnika wcieliła się Polka, która przyjechała do Nepalu trzydzieści temu i jest jedną z najbardziej wpływowych osób w Nepalu.

  Jutro w Dzień Dobry TVN: Agnieszka Jastrzębska zapyta najbardziej znane Polki, co denerwuje je w mężczyznach. W programie także: wydają się bezpieczne, bo są sprzedawane bez recepty – leki ziołowe – czy brane bez kontroli lekarza mogą zrujnować zdrowie? Kobiety, które rok temu wywalczyły roczny urlop macierzyński – czy po tym czasie są zadowolone z decyzji, którą wtedy podjęły? Ponadto: kolejne polskie restauracje wyróżnione przez prestiżowy przewodnik Michelina. Filip Chajzer sprawdzi, które zawody są najmniej stresujące, ekspert o tym, na jakie ulgi podatkowe możesz liczyć rozliczając PIT w tym roku.

  Jolanta Pieńkowska kontynuuje swoją podroż po Nepalu. Tym razem spotkała się w Nepalu z joginem, który pochodzi z Persji. Zajmuje się ludzką energią. Co sądzi o energii emanującej od Jolanty Pieńkowskiej? Gdzie znajduje się główny gruczoł odpowiadające za emocje? Czego jogin używa do kontrolowania własnej energii? Czy udało mu się wprowadzić prowadzącą Dzień Dobry TVN w stan komy? Czy była to hipnoza, a może coś zupełnie innego... Zobaczcie, jakim niezwykłym rytuałom poddała się nasza prowadząca! Bo świat należy do odważnych!

  Teraz coś specjalnie dla Pań. Kaszmirowe, nepalskie szale, ręcznie tkane to przedmiot pożądania wszytskich kobiet. Czy uległa mu Jolanta Pieńkowska? W Nepalu sprawdziła, jak ustrzec się podróbek i jak rozpoznać oryginalne nepalskie szale. Ile kosztują takie szale?

  Pokhara to miasto w centralnej części Nepalu, położone nad jeziorem Phewa Tal. To malownicze nepalskie miasto szczególnie upodobali sobie turyści. prowadząca Dzień Dobry TVN Jolanta Pieńkowska była w Pokharze. Zobaczcie tę perłę u stóp Himalajów.

  Dlaczego zakochani w Nepalu nie okazują sobie czułości na ulicy? Czy Nepalczycy są romantyczni? Dlaczego Nepalczykom nie podobają się chude i oplone kobiety? Poznajcie historię miłości Radżiego i Joanny. Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu "Miłość dookoła świata". Jak wygląda ślub w Nepalu i czy można swobodnie rozmawiać na temat seksu?

  Pierwszy raz pojechała do Nepalu na trekking. Anna Chmielewska- architekt i szefowa fundacji „Światło dla Himalajów” - organizuje wyjazdy do Nepalu i pomoc miejscowej ludności. W studiu Dzień Dobry TVN zdradziła, czym urzekli ją Nepalczycy.

  W Nepalu, największą czcią otacza się boginię Taleju. Autochtoni wierzą, że czuwa ona nad Nepalczykami. Ta żywa Bogini siedzi na tronie w swoim pałacu i przyjmuje wszystkich tych, którzy chcą się z nią spotkać. Błogosławi, podobno uzdrawia i wysłuchuje skarg. Martyna Wojciechowska była jednym z pielgrzymów, którzy przybyli do Bogini.

  Absolwenci psychologii: Zuzanna Wójcińska i Michał Plichta niebawem otworzą piekarnię w Nepalu. Jaka jest geneza ich pomysłu i jak żyje się w nepalskiej wiosce, opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN.