Fabryki cegieł w Nepalu. "Gdybym zarabiała 3 rupie za cegłę, moje dzieci nie byłyby głodne"

Cykl "Dzieci Świata". Fabryki cegieł w Nepalu
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dzieci świata - fabryki cegieł w Nepalu
Dzieci świata - fabryki cegieł w Nepalu
Dzieci z nepalskich fabryk cegieł
Dzieci z nepalskich fabryk cegieł
Marzena Figiel-Strzała w najnowszym odcinku serii "Dzieci Świata" przybliża realia życia nieletnich mieszkańców Nepalu z najniższych społecznych kast. Mimo formalnych zakazów, poza Katmandu, praca osób przed 14. rokiem życia, pozostaje przykrą normą. Reporterka przyjrzała się procederowi, odwiedzając Rautahat - najuboższy stan Nepalu.

Fabryki cegieł w Nepalu

Dzieci, których losom przyjrzała się Marzena Figiel-Strzała, pracują przy wyrabianiu cegieł. Zapotrzebowanie na ten produkt wzrosło szczególnie po dramatycznych trzęsieniach ziemi w 2015 roku.

W Rautahat reporterka spotkała pochodzące z najniższych klas społecznych dzieci, często pracujące z całymi rodzinami. Za uformowanie z gliny jednej cegły otrzymują 1 rupię. To około 30 groszy.

- To, co tutaj zarobię, wystarcza jedynie na podstawowe jedzenie dla dzieci i dla mnie. Gdybym zarabiała 3 rupie za cegłę, moje dzieci nie byłyby głodne i mogłyby chodzić do szkoły - powiedziała zatrudniona w fabryce Devi Urmila Majhi.

Praca przy wytwarzaniu cegieł nie pozostaje obojętna dla zdrowia dzieci. - Dzieci chorują na anemię, czyli niedokrwistość. Przez zanieczyszczenia mają problemy z płucami, z oddychaniem. Do tego dochodzą wypadki. Praca w fabrykach zabiła już wiele dzieci - wyjaśnił Ajaya Parajuli, nauczyciel, członek organizacji Our Sansar.

Pracownicy cegielni często żyją również na ich terenach. W jakich warunkach? Sprawdźcie w materiale wideo.

"Dzieci Świata" - cykl Marzeny Figiel-Strzały

Marzena Figiel-Strzała gościła w studiu Dzień Dobry TVN, gdzie opowiedziała o swoim reportażu.

- Spędziłam tam w tym rejonie Rautahat prawie 2 tygodnie i tutaj państwo na materiale widzieli tylko jedną z cegielni (...) ogólnie w Nepalu jest ich kilka tysięcy. Wszędzie pracują dzieci. Wszędzie sytuacja wygląda bliźniaczo - mówiła.

Poważnym problemem fabryk są też ujęcia wody. Jak wyjaśniała reporterka - przypada zaledwie jedno na paręset osób. Większość pracowników myje się w ubraniach ze względu na brak intymności.

- Po kilku dniach odnalazłam Polkę, Julię, która założyła fundację Our Sansar i ona dosłownie ratuje dzieci z fabryk. Ona stworzyła taką świetlicę i umówiła się z rodzicami, że będzie im dawała ryż w zamian za to, że oni zgodzą się puszczać dzieci do tej świetlicy - tłumaczyła Marzena Figiel-Strzała.

Wiąże się to jednak z pewnymi komplikacjami. Jakimi? Dowiecie się z materiału wideo.

DD_20230916_DzieciSwiata_REP
Dzieci z nepalskich fabryk cegieł
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości