Pomoc ubogim dzieciom z Madagaskaru
Madagaskar to jeden z najbiedniejszych krajów świata. 75 procent mieszkańców egzystuje na skraju ubóstwa za mniej niż 2 dolary dziennie. Marzena Figiel-Strzała opowiedziała w Dzień Dobry TVN o codzienności najmłodszych na tej wyspie oraz o wyjątkowych Polkach, które poświęciły życie, by nieść pomoc najuboższym.
Patrycja Malik i Kasia na Madagaskar przybyły tam 12 lat temu w ramach wolontariatu. Od tamtej pory pomagają najmłodszym wydostać się z ubóstwa. Założyły Fundację Ankizy Gasy, a dzięki ich działalności ponad 200 dzieci zostało uratowanych z pracy w kamieniołomie.
Fundacja potrzebuje jednak wsparcia ludzi dobrej woli. Poszukuje sponsorów, którzy adoptują na odległość maluchy, by móc ufundować im nie tylko płatną edukację, ale i ciepły posiłek w szkole. Pozostałe pieniądze zostaną przeznaczone na remonty budynków edukacyjnych.
Widzowie Dzień Dobry TVN pomagają
To nie pierwszy raz, gdy Marzena Figiel-Strzała opowiada o trudach życia małych dzieci w odległych zakątkach świata. Dzięki ostatniemu materiałowi, który został wyemitowany w niedzielnym Dzień Dobry TVN, udało się zebrać pieniądze dla fundacji. Jak przekazała nam reporterka, adoptowano wirtualnie 62 sieroty i wpłacono ponad 40 tysięcy zł! Jesteśmy dumni, że możemy dołożyć cegiełkę do pomocy potrzebującym.
- Kilkadziesiąt dzieci dostało szansę na edukację, dwa posiłki dziennie i opiekę medyczną. Zebraliśmy także środki na dożywiania dzieci, a kolejne wpłaty wciąż przychodzą! Dostaliśmy też wiele maili, wiadomości na social-mediach z pytaniami o adopcje na odległość oraz ogólna pomoc w naszych działaniach! Zgłosiło się również kilka kolejnych szkół, które chcą przyłączyć się do programu "adopcja na odległość" Mamy też wpłaty na zrzutce na budowę centrum edukacji dla naszych podopiecznych! - mówi Patrycja Malik z Fundacji Ankizy Gasy.
Celem Patrycji i Kasi jest opieka nad dzieckiem od przedszkola aż do wejścia na rynek pracy. Dlatego też chcą stworzyć centrum edukacji, w którym: Będzie świetlica, w której Dzieci będą mogły się uczyć - tylko 13% domów ma dostęp do elektryczności, dzieci nie mają warunków do odrabiania lekcji. Ale także będą sale, w których te dzieci, które nie chcą iść na studia takie jak gotowanie, szycie, cukiernictwo, będą mogły rozwijać swoje prace poprzez kursy zawodowe.
- Widzowie Dzień Dobry TVN wykazali się także wielką wrażliwością i sercem, po raz kolejny pomagając dzieciom z kopalni miki z pierwszego odcinka z Madagaskaru z cyklu Dzieci Świata. Tym razem pomoc jest tak wielka (widzowie zebrali 60 tysięcy, poprzednio 20 tysięcy), że nie tylko uda się zapewnić jedzenie o wartości wyższej niż zarobek dzieci w kopalni, ale także wprowadzić kolejny etap pomocy, czyli wysłać dzieci z kopalni do szkoły! Jedzenie raz w miesiącu będzie dostarczane dla całej wioski pracujących dzieci, dzięki czemu dzieci nie będą musiały pracować na swoje wyżywienie. Najmłodsi mali górnicy już teraz otrzymają szkolną wyprawkę i dzięki Widzom zostanie opłacony cały rok ich edukacji (na Madagaskarze szkoła jest płatna) - dodała Marzena.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zatańczył na pogrzebie żony. Wideo wzrusza do łez
- Magda Gessler zachwyciła tańcem na imprezie TVN. "Jakie kocie ruchy"
- Straciły po 50 kg korzystając z zupełnie różnych metod. "Czasami nie dowierzam, że to się udało"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News