Polki niosą pomoc dzieciom z Madagaskaru. Uratowały już ponad 200 maluchów

Autor:
Zofia
Wierzcholska
Reporter:
Marzena Figiel-Strzała
Dzieci świata - Polki pomagają dzieciom na Madagaskarze
Dzieci świata - Polki pomagają dzieciom na Madagaskarze Dzień Dobry TVN
wideo 2/2

Madagaskar to jeden z najbiedniejszych krajów świata, 75 procent mieszkańców egzystuje na skraju ubóstwa za mniej niż 2 dolary dziennie. Marzena Figiel-Strzała opowiedziała w Dzień Dobry TVN o codzienności najmłodszych na tej wyspie oraz o wyjątkowych Polkach, które poświęciły życie, by nieść pomoc najuboższym.

Polki ratują dzieci z Madagaskaru

Ubóstwo na Madagaskarze jest jednym z najpoważniejszych w skali świata. Z tego powodu wiele rodzin zmuszonych jest wysyłać swoje dzieci do kopalni lub do pracy seksualnej, by pomagały w utrzymaniu domu.

Przygnębiające warunki życia mieszkańców wyspy sprawiły, że dwie Polki - Patrycja Malik i Kasia Białous - postanowiły założyć Fundację Ankizy Gasy , która da szansę tamtejszym maluchom. Obie panie przybyły na Madagaskar 12 lat temu w ramach wolontariatu i postanowiły, że od tamtej pory będą pomagały najmłodszym wydostać się z ubóstwa. Dzięki ich działalności ponad 200 dzieci zostało uratowanych z pracy w kamieniołomie. O działalności Polek opowiedziała w Dzień Dobry TVN Marzena Figiel-Strzała.

- To głód i niskie zarobki sprawiają, że aż 25 procent dzieci na całym Madagaskarze zmuszanych jest do pracy zarobkowej. [...] Kolejnym wielkim problemem jest to, że edukacja jest płatna - tłumaczyła reporterka.

Fundacja poszukuje sponsorów, którzy adoptują na odległość dzieci, by móc ufundować im nie tylko edukację, ale i ciepły posiłek w szkole. Pozostałe pieniądze przekazywane przez ludzi dobrej woli przeznaczane są na remonty budynków edukacyjnych. Po latach działalności charytatywnej Kasia i Patrycja mogą pochwalić się sukcesami najstarszych wychowanków - Ravelson studiuje język chiński, zaś Voahariniaina obroniła licencjat z języka angielskiego.

Madagaskar dziękuje za pomoc

To nie pierwszy raz, gdy Marzena Figiel-Strzała opowiada o trudach życia małych dzieci w odległych rejonach Ziemi. Wcześniej dziennikarka przedstawiła sytuację najmłodszych w kopalni, również na Madagaskarze. Dzięki materiałowi, który został wyemitowany w Dzień Dobry TVN, udało się zebrać fundusze na pomoc dla tamtejszych robotników.

- Po emisji reportaży o kopalni miki tak bardzo widzów wzruszył los tych dzieci, że w 24 godziny zebrali 20 tysięcy złotych. Ta pomoc trafiła już na Madagaskar, dotarła do tej wioski pracujących dzieci [...]. Udało się kupić jedzenie, co oczywiście jest najważniejsze, ale też ubranka [...] i testy na malarię – wyliczała nasza gościni.

Fundację Ankizy Gasy można wspomóc za pośrednictwem:

https://www.dziecimadagaskaru.pl/

Zrzutka na rzecz dzieci pracujących w kopalni miki:

https://zrzutka.pl/z/pomocdzieciomzmadagaskaru  

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Zofia Wierzcholska

Reporter: Marzena Figiel-Strzała

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości