Kopalnie miki w Indiach
Marzena Figiel-Strzała wybrała się do Indii, aby odnaleźć nielegalne kopalnie miki, czyli materiału wykorzystywanego do produkcji kosmetyków. Jest jednym z głównych składników rozświetlaczy, cieni do powiek czy szminek. Na rynku mika dostępna jest w wersji naturalnej i syntetycznej. Znaczna część tej pierwszej pochodzi z Indii.
Niestety nie zawsze pozyskuje się ją w sposób zgodny z prawem, ponieważ w stanie Jharkhand i Bihar przy jej wydobyciu pracuje ponad 20 tysięcy dzieci. Po kilku dniach dziennikarka dotarła do jednej z kopalni. To, co tam zobaczyła, potwierdziło jej najgorsze obawy.
- W tej dziurze od kilku godzin w ogromnym upale wydobywając mikę pracuje 11-letnia dziewczynka - opowiada Marzena. Suman Devi musi zarabiać, by pomóc swojej mamie. - Pracuję, odkąd pamiętam. Od dziecka przychodziłam tu z mamą. Najbardziej boję się głębokich dziur, one się zawalają - wyjaśnia.
- Mój zarobek nie wystarcza nawet na jedzenie. Mąż zginął niedawno w tej kopalni. Ostatnio ziemia zawaliła się jak pracował mój synek i nie mógł się wydostać - tłumaczy mama Suman.
Indie - nielegalna praca dzieci
Każdego miesiąca w kopalniach miki ginie średnio dziesięcioro dzieci. - To jest długa droga, zaczyna się w ciemności, smutku, a jej efektem jest jasność i połysk. Kopalnie zabijają dzieciństwo, by upiększyć pięknych ludzi - opowiada tłumacz i przewodnik Manoj Yadav.
Szkoła podstawowa znajduje się zaledwie 200 metrów od miejsca, w którym pracuje Suman. Niestety, jak większość dzieci z tego rejonu zamiast do szkoły, dziewczynka chodzi do pracy. - Jakie jest twoje największe marzenie? - pyta Marzena. - Ja nie mam marzeń - odpowiada 11-latka.
Jaka jest przyszłość Suman? Rodzina dziewczynki już mówi o wydaniu jej za mąż. - Po ślubie urodzi dzieci i jak trochę podrosną znów zacznie przychodzić do kopalni - podkreśla przewodnik.
Więcej informacji o pracy dzieci w kopalni miki znajdziesz w rozmowie ze studia. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Młody Duch Tańca". Ten projekt łączy polskich i japońskich artystów baletowych
- Małgorzata Rozenek-Majdan i Krzysztof Skórzyński wspominają szkolne czasy. "Miałam zachowanie niedostateczne"
- "To jest nasza część męskości". Eksperci wyjaśniają, jak dbać o brodę
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Marzena Figiel-Strzała
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN