Gwałt wojenny nie ma nic wspólnego z seksualnością. "Kobiety, które przetrwały, mają od 5 do 83 lat"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Wojenne dramaty kobiet
Wojenne dramaty kobiet
Wojenne dramaty kobiet
Wojenne dramaty kobiet
Bohaterki 3. odcinka najnowszego sezonu "Kobiety na Krańcu Świata" powierzyły Martynie Wojciechowskiej historie obciążone nieludzkim ładunkiem bólu. Pomagają kobietom, które doświadczyły gwałtu wojennego w czasie trwającej, zbrodniczej inwazji Rosji na Ukrainę.

"Nie jesteś niczemu winna"

Jedną z osób będących na pierwszym froncie pomocy ofiarom wojny jest Natalia Leliukh, lekarka, położna i ginekolożka. - Kiedyś przekazywaliśmy przez żołnierzy kobiece paczki na okupowane terytoria. Tam były tabletki, tzw. "dzień po", środki odkażające i przeciwbólowe. Do każdej apteczki wkładałam też karteczkę, na której pisałam: "nie jesteś niczemu winna" - powiedziała w materiale "Kobiety na Krańcu Świata".

Lekarka wie doskonale, że gwałt wojenny nie ma nic wspólnego z seksem. - Kobiety, które zostały zgwałcone, mają od 5 do 83 lat. To moje pacjentki. Zostały zgwałcone podczas pełnoskalowej inwazji przez rosyjskich najeźdźców.

Kobiety, które przetrwały

Bohaterką reportażu Martyny i jej towarzyszką w studiu Dzień Dobry TVN była również Iryna Dovgan, założycielka fundacji SEMA. Działaczce zależy na zmianie nomenklatury, używanej w odniesieniu do osób, mających doświadczenie przemocy seksualnej, zwłaszcza tej, będącej elementem zbrodniczych, wojennych działań.

- Jest takie słowo w języku angielskim "survivors" [w Polsce niekiedy mówi się "przetrwanki" - przyp. red.], określające osoby, które przeżyły i przetrwały. Podoba mi się tłumaczenie tego słowa właśnie w taki sposób. Bardzo ważne, by wyrzucić ze swojego życia słowo "ofiara". To słowo nie ma przyszłości - mówiła Iryna w reportażu. Podkreślała, że gwałt wojenny nie ma nic wspólnego z popędem seksualnym. Jest formą tortur.

- Gwałty stosowane podczas wojny są bardzo precyzyjnie obmyśloną bronią, stosowaną w czasie wojny. Stosowaną skutecznie, masowo, w długim okresie - podkreślała Martyna Wojciechowska w naszym studiu. Autorka materiału ma poczucie, że dyskurs wokół wojny w Ukrainie, nie tylko umniejsza jej wymiar czasowy (uznając za jej początek rok 2022, nie 2014), ale i nadmiernie akcentuje działania zbrojne, pomijając ludzkie historie.

- Te kobiety doświadczyły rzeczy strasznych, bądź doświadczają wciąż i to się dzieje i wczoraj, i dzisiaj, i wydarzy się jutro na terenie Ukrainy. A nie są wysłuchane. To są ciche bohaterki tej wojny. I brakowało mi zawsze ich świadectwa - mówiła Martyna.

Wojenne dramaty kobiet
Źródło: Dzień Dobry TVN

"Kobieta na krańcu świata". Historia Iryny Dovgan

Iryna Dovgan przed założeniem fundacji sama była torturowana w piwnicy własnego domu. W 2014 roku Rosjanie oskarżyli ją o szpiegostwo. - Te wszystkie dni, gdy byłam w niewoli, wiedziałam, że nie wyjdę stamtąd, bo otwarcie o tym mówili [Rosjanie - przyp. red.] - powiedziała.

Działaczka miała nadzieję na jak najszybszą i jak najmniej bolesną śmierć. Fakt, że udało jej się przeżyć, określa mianem cudu. Po kilku dniach tortur, została owinięta flagą Ukrainy i przywiązana do słupa przy ruchliwym skrzyżowaniu w centrum Doniecka. Wówczas obecny na miejscu, zagraniczny fotoreporter, Mauricio Lima zrobił jej zdjęcie, które chwilę później trafiło do największych światowych mediów.

- Wówczas tzw. przedstawiciele DNR [Doniecka Republika Ludowa - przyp. red.] nie chcieli tracić relacji z Europą, wówczas oni próbowali jeszcze handlować, przestrzegać prawa, zachować tę pseudorepublikę. Dzięki temu przeżyłam - powiedziała w Dzień Dobry TVN.

"Kobieta na Krańcu Świata"

Premiera reportażu Martyny Wojciechowskiej zaplanowana została na 17 września 2023 roku na godzinę 11:30. Data nie jest przypadkowa - 17 września 1939 roku, Armia Czerwona, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Krasnoarmiejcy w czasie II wojny światowej zasłynęli niewyobrażalną skalą i brutalnością gwałtów wojennych.

Nowe odcinki "Kobiety na Krańcu Świata" mają premiery w niedzielę o 11:30 na antenie TVN.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Michalina Kobla

Reporter: Martyna Wojciechowska, Szymon Brózda

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana