Życie po wojnie
Od momentu agresji Rosji na Ukrainę, naszą granicę przekroczyło 12,78 mln uchodźców z Ukrainy. Obecnie zarejestrowanych jest ich 1,6 mln, ponad 90 procent to kobiety i dzieci.
- Jesteśmy w Łodzi, w punkcie "Spilno", co oznacza wspólnie. Pięknie to oddaje ideę tego projektu. To jest miejsce, gdzie dzieci razem mogą uczestniczyć w aktywnościach, bawić się, wspierać i nawiązywać nowe znajomości - powiedziała dr Monika Kacprzak, UNICEF.
- Przychodzę raz albo dwa razy w niedzielę. Na różne zajęcia, najbardziej lubię rysować, tak jak teraz - mówił nam jeden z przebywających tam chłopców.
- Jest to przyjazna przestrzeń i chyba takim najprostszym sygnałem jest to, że przychodzą i opowiadają o tym, co się zdarzyło, jak wygląda ich życie. Jest poczucie bezpieczeństwa, poczucie, że jesteśmy otwarci i jesteśmy tutaj dla nich - stwierdziła Agnieszka Reiske, koordynatorka centrum "Spilno".
"Spilno" - skąd nazwa?
- Zdecydowaliśmy się nazwać to miejsce w języku ukraińskim "Spilno", ponieważ ono przede wszystkim dedykowane jest dzieciom, które uciekły przed wojną z Ukrainy, ale zgłaszają się także dzieci z Białorusi, a nawet Kazachstanu i Armenii - podkreśliła dr Monika Kacprzak.
Dzieci tęsknią za swoimi bliskimi, dlatego w wolnym czasie przygotowują albumy z ich zdjęciami, z nadzieją, że kiedyś im je pokażą.
- Tutaj mam takie zdjęcia i przyklejam je do kartki. To są mojego braciszka urodziny, a tutaj jesteśmy na polanie - pokazała nam jedna z dziewczynek z Ukrainy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Był dowódcą tajnej armii Putina. "Jest przekonany, że oni są bohaterami"
- Znany rosyjski pisarz o Putnie: "Obawiam się, że zacznie używać taktycznej broni jądrowej"
- Od lat Kreml manipuluje zagraniczną opinią publiczną. Cel: pogłębienie podziału i nieufności
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Anna Gondecka
Reporter: Blanka Zalewska, Joanna Hac-Mroczka