Wojna w Ukrainie to wciąż żywy i tragiczny temat, który swoje odbicie znajduje we współczesnej sztuce. Aleksandra Popławska wcieliła się w rolę reżyserki teatralnej i zaprosiła do współpracy m.in. Agnieszkę Żulewicz i Mirosława Zbrojewicza, by na deskach Teatru TR Warszawa przedstawić wyjątkowy spektakl. Trójka artystów opowiedziała o współpracy w Dzień Dobry TVN. O czym jest sztuka "Mój sztandar zasikał kotek. Kroniki z Donbasu"?
Aleksandra Popławska jako reżyserka teatralna
Aleksandra Popławska to aktorka obecna na polskiej scenie od ponad 20 lat. Artystka od pewnego czasu realizuje się również jako reżyserka teatralna, a ostatnio pracowała nad sztuką pod tytułem "Mój sztandar zasikał kotek. Kroniki z Donbasu", o czym opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN.
- Potem pojawił się pomysł kompilacji trzech sztuk, po to, by szczerzej opowiedzieć o tym, o czym autorka chciała opowiedzieć, czyli o swojej rodzinie i małej miejscowości w Donbasie, która nazywa się Stanica Ługańska, która po raz pierwszy została zaatakowana w 2014 roku. [...] Część ludzi, o których opowiadamy w spektaklu, już nie ma, więc Lena postanowiła napisać o nich sztukę i o nich opowiedzieć – tłumaczyła reżyserka.
Aktorzy o spektaklu "Mój sztandar zasikał kotek. Kroniki z Donbasu"
Mirosław Zbrojewicz zwrócił uwagę na mnogość i różnorodność postaci, które pojawiają się w spektaklu. Jak przyznał – bohaterowie faktycznie pochodzą z okupowanych terenów, co nadaje głębsze znaczenie całej historii. Agnieszka Żulewska, która wciela się w rolę Tatiany, czyli matkę głównej bohaterki podkreśliła, iż wojna w Ukrainie trwa nadal, więc przedstawienie jest niezwykle aktualne.
- Każdy z nas miał tam bardzo ciekawe mniejsze-większe zadanie. Dzięki Oli, dzięki temu, co Lena wpisała w swój tekst, mogliśmy tych ludzi jakoś ocalić i z czułością spojrzeć na tych, których już nie ma i być w tym świecie. To jest o pamięci, o tym, że jesteśmy w tym czasie i to się cały czas tam dzieje – stwierdziła Agnieszka Żulewska.
Premiera spektaklu planowana jest na 28 maja 2023 roku w Teatrze TR w Warszawie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Mała Syrenka też miała kompleksy. Niezwykła adaptacja słynnej baśni. "Przesłanie jest piękne"
- Festiwal "Albertiana". Dlaczego jest taki wyjątkowy?
- Sanah wspiera tegorocznych maturzystów. Tuż przed pierwszym egzaminem zaśpiewała dla nich "Inwokację"
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński