Gorące tematy

Znany rosyjski pisarz o Putnie: "Obawiam się, że zacznie używać taktycznej broni jądrowej"

Gorące tematy

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Ewa Drzyzga

Borys Akunin jest znanym rosyjskim pisarzem, autorem kryminałów. W Dzień Dobry TVN w rozmowie z Ewą Drzyzgą opowiedział, co sądzi o rządach Władimira Putina i jego działaniach zbrojnych w Ukrainie. Czy jego zdaniem napaść Rosji na Polskę jest realnym scenariuszem?

Borys Akunin o Putinie

Kiedy 24 lutego wybuchła wojna w Ukrainie, którą rozpętały rosyjskie wojska na polecenie Władimira Putina, Borys Akunin znajdował się w Hiszpanii. Wielu jego znajomych pod koniec lutego i w marcu wyjechało ze swojego kraju na znak protestu. - W sumie Rosję opuściło około 300 tys. osób, choć było to bardzo trudne, bo świat zamykał wszystkie drzwi przez które można było wyjść - powiedział Akunin.

Pisarz bardzo ubolewa nad tym, że wojna wpłynęła na negatywne postrzeganie Rosjan - nawet tych, którzy sprzeciwiają się rządom Władimira Putina.

- To najtrudniejsza i najstraszniejsza rzecz, ponieważ jestem rosyjskim pisarzem i nie mogę istnieć poza językiem rosyjskim i rosyjską kulturą. Trudno wytrzymać, gdy widzę, jak samo pojęcie "rosyjski świat" staje się przekleństwem. Dla mnie Rosja to nie jest kraj Putina, to kraj Puszkina. Widzę, że w oczach świata to wszystko się łączy i nie ma żadnego rozróżnienia - podkreślił.

Borys Akunin krytycznie ocenia rządy Władimira Putina. - Państwo Putina jest państwem przestępczym. To państwo, w którym wszystkie struktury są w istocie swego rodzaju komórkami mafijnymi. Wiemy na przykład, że parlament Putina nie jest parlamentem. Że putinowska policja, FSB, prokuratura to organizacje przestępcze. Obecnie przekonaliśmy się, że armia rosyjska jest również organizacją przestępczą. Popełnia przestępstwa tak, jak zazwyczaj robi to organizacja przestępcza - stwierdził pisarz.

Borys Akunin o wojnie

Czy zdaniem Akunina napaść Rosji na Polskę jest realnym scenariuszem? - Obawiam się, że w trudnej sytuacji w Ukrainie, Putin zacznie używać taktycznej broni jądrowej. To jest niebezpieczeństwo. Rosja Putina stanowi zagrożenie dla świata, a zwłaszcza dla swoich sąsiadów. Putin może zostać obalony tylko przez swoich ludzi i przez nikogo innego. Dlatego tak ważne jest, aby cały czas podkreślać, że świat i Europa nie są przeciwko Rosjanom, ale przeciwko Putinowi. Że jesteśmy za Rosjanami, że chcemy pomóc im się wyzwolić. (...) Jeśli ludzie mieszkający w Rosji poczują, że cały świat jest do nich wrogo nastawiony, to nie będą mieli dokąd pójść. Zjednoczą się wokół dyktatora i podejmą obronę na wszystkich swoich granicach. A świat będzie miał sytuację jak z Koreą Północną, tyle że z większą, mającą broń jądrową i sąsiadującą zarówno z Ukrainą, jak i z Polską. To bardzo zła opcja - powiedział.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Ewa Drzyzga

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości