Piękno regionalizmów
Małgorzata Ostrowska urodziła się w Szczecinku, na Pomorzu Zachodnim, ale dzisiaj bardziej czuje się Poznanianką i zna tamtejszą gwarę. - Ja jestem fanką tej gwary. Zresztą uwielbiam także gwarę śląską. Uważam, że takie regionalizmy są super. Trochę stanowią o odrębności terenu, o tradycji i pięknie brzmią - powiedziała wokalistka.
Leszek Stanek przyznał, że kiedy jedzie na Śląsk, od razu zaczyna mówić gwarą. - Wczoraj graliśmy spektakl w Rybniku i na scenie z taką łatwością potrafiłem się komunikować z publicznością. (...) Samo myślenie w danym języku już powoduje przywrócenie do akcentu. Ja potrafię widzieć kto jest ze Śląska, a kto nie jest ze Śląska, nawet jak mówi po polsku - wyjaśnił aktor.
Fascynacja gwarą
Młodzi ludzie fascynują się gwarą i podtrzymują tradycje używania regionalizmów. - Poznaniacy są bardzo dumni ze swojej odrębności, ze swojej gwary. Mamy w Poznaniu Pomnik Starego Marycha, to jest taka postać fikcyjna, literacka, która jest właśnie uosobieniem tego Poznaniaka mówiącego gwarą - wyjaśniła.
Agnieszka Woźniak-Starak przeprowadziła też quiz ze znajomości regionalizmów. Zapytała między innymi, jak w Poznaniu można powiedzieć na psa, a poprawna odpowiedź brzmiała: kejter. Kolejne pytanie dotyczyło jazdy bimbą, czyli po polsku tramwajem.
Pozostałe pytania i odpowiedzi można zobaczyć w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak składać życzenia urodzinowe po śląsku?
- Są gwiazdami w Internecie. Promują gwarę i języki regionalne: "To mnie wyróżnia"
- Czym są „laczki” i z jakiego regionu pochodzi to słowo?
Autor: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News