Gwary w języku polskim. "Stanowią o odrębności terenu, o tradycji i pięknie brzmią"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Język polski gwarą stoi
Język polski gwarą stoi
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Gwary nadają kolorytu językowi, podtrzymują tradycję i stanowią o odrębności danego terenu. W studiu Dzień Dobry TVN mówili o nich Małgorzata Ostrowska, wokalistka mieszkająca w Poznaniu oraz Leszek Stanek, aktor pochodzący ze Śląska. Czy nadal posługują się regionalizmami?

Piękno regionalizmów

Małgorzata Ostrowska urodziła się w Szczecinku, na Pomorzu Zachodnim, ale dzisiaj bardziej czuje się Poznanianką i zna tamtejszą gwarę. - Ja jestem fanką tej gwary. Zresztą uwielbiam także gwarę śląską. Uważam, że takie regionalizmy są super. Trochę stanowią o odrębności terenu, o tradycji i pięknie brzmią - powiedziała wokalistka.

Leszek Stanek przyznał, że kiedy jedzie na Śląsk, od razu zaczyna mówić gwarą. - Wczoraj graliśmy spektakl w Rybniku i na scenie z taką łatwością potrafiłem się komunikować z publicznością. (...) Samo myślenie w danym języku już powoduje przywrócenie do akcentu. Ja potrafię widzieć kto jest ze Śląska, a kto nie jest ze Śląska, nawet jak mówi po polsku - wyjaśnił aktor.

Fascynacja gwarą

Młodzi ludzie fascynują się gwarą i podtrzymują tradycje używania regionalizmów. - Poznaniacy są bardzo dumni ze swojej odrębności, ze swojej gwary. Mamy w Poznaniu Pomnik Starego Marycha, to jest taka postać fikcyjna, literacka, która jest właśnie uosobieniem tego Poznaniaka mówiącego gwarą - wyjaśniła.

Agnieszka Woźniak-Starak przeprowadziła też quiz ze znajomości regionalizmów. Zapytała między innymi, jak w Poznaniu można powiedzieć na psa, a poprawna odpowiedź brzmiała: kejter. Kolejne pytanie dotyczyło jazdy bimbą, czyli po polsku tramwajem.

Pozostałe pytania i odpowiedzi można zobaczyć w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości