gwara

  gwara

  Choć część regionalizmów jest nam dobrze znana - bo któż nie wie, że Krakowianie wychodzą na pole, a Poznaniacy jedzą pyry – to wiele z nich może zaskakiwać. W zależności od regionu można spotkać się z zupełnie nieznanymi nam określeniami, jak migawka, zrywka czy szagówka. Nieznajomość regionalizmów może wprowadzić w zakłopotanie, dlatego warto poznać choć niektóre z nich.

  Dzień Języka Ojczystego to doskonała okazja, żeby poznać gwarę i historię mieszkańców różnych regionów naszego kraju. Celem święta jest troska o język ojczysty i jego promocja. Aktorzy Stanisław Jaskułka i Krzysztof Hanke oraz wokalista Paweł Ruszkowski na co dzień posługują się rodzimymi gwarami i opowiadali o nich w Dzień Dobry TVN.

  Wokaliści: Sabina Jeszka, Maciej Miecznikowski i Halina Mlynkova pochodzą z regionów wyróżniających się odrębnością językową. Czy na co dzień posługują się rodzimymi gwarami? Zapytaliśmy ich o to w Dzień Dobry TVN. Dowiedzieliśmy się również, jak po kaszubsku jest "wentylator" i "kaloryfer" ;)

  "Borżul", "izi bizi", "nołlajf", "koksiarsko", "swag", "fejm". To tylko nieliczne przykłady współczesnej gwary nastolatków. Dzienikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer postanowił ogarnąć temat i zbadał zjawisko u samego źródła - wśród gimbazy. Czy zakumał czaczę?

  To już oficjalne. Facebook wprowadził śląską wersję językową serwisu. Jak to się stało, że wnioskującym udało się przekonać do tego Marka Zuckerberga? Jakich użyli argumentów? Jak długo musieli się o to starać? Ile osób optowało za wprowadzeniem takiego rozwiązania? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Rafała Adamusa, prezesa Pro Loquela Silesiana - Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy, współorganizatora akcji oraz Krzysztofa Hanke, aktora, kabareciarza i oczywiście Ślązaka.

  Na Nikiszowcu, z okazji Barbórki spotkaliśmy się z wicemistrzem śląskiej gwary. Wygrał on najbardziej prestiżowy konkurs na Śląsku. Jest górnikiem i trębaczem. Co opisywał w swoim występie? Czy w domu rozmawia tylko gwarą? Jak grać po śląsku na trąbce?