Gwary nadają kolorytu językowi, podtrzymują tradycję i stanowią o odrębności danego terenu. W studiu Dzień Dobry TVN mówili o nich Małgorzata Ostrowska, wokalistka mieszkająca w Poznaniu oraz Leszek Stanek, aktor pochodzący ze Śląska.
Niewiele osób wie, że tradycja "fajrowania", czyli celebrowania urodzin po śląsku wygląda nieco inaczej niż ta, która jest powszechnie znana. Ponadto słowa, które w tym szczególnym dniu wypowiada się do jubilata, diametralnie się różnią od języka, którego używamy na co dzień.
Karolina Stanowska, Paulina Strączek i Klaudia Klimczyk biją rekordy popularności w Internecie. Na swoich profilach używają gwary i języków regionalnych. - Chciałabym, żeby ludzie nie wstydzili się godać - mówi jedna z nich.
Dla jednych „laczki” to słowo powszechnie używane w codziennych rozmowach. Dla drugich to wyraz, którego nigdy w życiu nie słyszeli. Co kryje się pod nietypową nazwą „laczki” oraz gdzie i kiedy się jej używa?
Choć część regionalizmów jest nam dobrze znana - bo któż nie wie, że Krakowianie wychodzą na pole, a Poznaniacy jedzą pyry – to wiele z nich może zaskakiwać. W zależności od regionu można spotkać się z zupełnie nieznanymi nam określeniami, jak migawka, zrywka czy szagówka. Nieznajomość regionalizmów może wprowadzić w zakłopotanie, dlatego warto poznać choć niektóre z nich.
Dzień Języka Ojczystego to doskonała okazja, żeby poznać gwarę i historię mieszkańców różnych regionów naszego kraju. Celem święta jest troska o język ojczysty i jego promocja. Aktorzy Stanisław Jaskułka i Krzysztof Hanke oraz wokalista Paweł Ruszkowski na co dzień posługują się rodzimymi gwarami i opowiadali o nich w Dzień Dobry TVN.
Piekarnie oferują coraz więcej rodzajów pieczywa, ale okazuje się, że określenia tych wyrobów różnią się w zależności od regionu. Językoznawczyni Monika Kresa powiedziała nam, skąd wzięły się nazwy najpopularniejszych bułek.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mówienie w Polsce dialektem było czymś wstydliwym. Dziś gwara śląska i góralska wracają z podwójną siłą. Dlaczego tak się dzieje? W Dzień Dobry TVN wyjaśniali to Grzegorz Kulik, tłumacz na język śląski oraz Bartłomiej Kuraś, autor książek o Podhalu i dziennikarz.
W miasteczku leżącym na południu Polski żyje jeszcze około 10 osób, które od dziecka posługują się językiem wilamowskim. Jednak dzięki energii młodych ludzi urodzonych po 1989 roku jest szansa, że będzie ich coraz więcej.
Wokaliści: Sabina Jeszka, Maciej Miecznikowski i Halina Mlynkova pochodzą z regionów wyróżniających się odrębnością językową. Czy na co dzień posługują się rodzimymi gwarami? Zapytaliśmy ich o to w Dzień Dobry TVN. Dowiedzieliśmy się również, jak po kaszubsku jest "wentylator" i "kaloryfer" ;)
"Borżul", "izi bizi", "nołlajf", "koksiarsko", "swag", "fejm". To tylko nieliczne przykłady współczesnej gwary nastolatków. Dzienikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer postanowił ogarnąć temat i zbadał zjawisko u samego źródła - wśród gimbazy. Czy zakumał czaczę?
To już oficjalne. Facebook wprowadził śląską wersję językową serwisu. Jak to się stało, że wnioskującym udało się przekonać do tego Marka Zuckerberga? Jakich użyli argumentów? Jak długo musieli się o to starać? Ile osób optowało za wprowadzeniem takiego rozwiązania? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Rafała Adamusa, prezesa Pro Loquela Silesiana - Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy, współorganizatora akcji oraz Krzysztofa Hanke, aktora, kabareciarza i oczywiście Ślązaka.
Na Nikiszowcu, z okazji Barbórki spotkaliśmy się z wicemistrzem śląskiej gwary. Wygrał on najbardziej prestiżowy konkurs na Śląsku. Jest górnikiem i trębaczem. Co opisywał w swoim występie? Czy w domu rozmawia tylko gwarą? Jak grać po śląsku na trąbce?