Są gwiazdami w Internecie. Promują gwarę i języki regionalne: "To mnie wyróżnia"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Modna gwara
Modna gwara
Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek o poczuciu humoru Polaków
Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek o poczuciu humoru Polaków
Takie błędy, że aż nóż się w kieszeni otwiera
Takie błędy, że aż nóż się w kieszeni otwiera
 „w” Ukrainie czy „na” Ukrainie?
„w” Ukrainie czy „na” Ukrainie?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Od malucha mówią w czterech językach
Od malucha mówią w czterech językach
Karolina Stanowska, Paulina Strączek i Klaudia Klimczyk biją rekordy popularności w Internecie. Na swoich profilach używają gwary i języków regionalnych. - Chciałabym, żeby ludzie nie wstydzili się godać - mówi jedna z nich.

Karolina Stanowska - kaszubska influencerka

Karolina Stanowska jest Kaszubką z powiatu kartuskiego. W Internecie obserwuje ją tysiące osób. - Nagrywałam filmy w języku kaszubskim dla swojej koleżanki. Umieszczałam to na tablicę na Facebooku. Ludzie zaczęli to łapać i udostępniać. (...) Bardzo dużo matek teraz do mnie pisało, że one sobie plują w twarz, że nie puściły swoich dzieci na język kaszubski i nie mówiły do nich po kaszubsku - tłumaczyła influencerka.

Zdaniem dr. Eugeniusza Pryczkowskiego to jest współczesna odsłona języka kaszubskiego w przestrzeni publicznej. - Musimy wszędzie z nim być obecni. Wtedy on ma szansę na samodzielną egzystencję na długie lata - podkreślił.

Gwara góralska i śląska

Paulina Strączek pochodzi z Podhala i mówi gwarą góralską. Jej konto liczy sobie 2,5 mln polubień. - Nigdy nie przyszło mi do głowy, że mogłabym się wstydzić moich korzeni. Z gwary zawsze byłam dumna i zawsze będę się nią posługiwać. Pewnego razu dodałam filmik z moją babcią, która mówiła do mnie gwarą. Wyjmowała słodkości z kredensu i okazało się, że bardzo spodobał się ludziom, wręcz ich oczarował - wyjaśniła podhalańska influencerka.

Z kolei Klaudia Klimczyk pochodzi z województwa opolskiego, dokładnie z gminy Zębowice. W mediach społecznościowych obserwuje ją ponad 2 mln osób. - Na początku miałam opór, że ludzie zaczną się wyśmiewać. Kobieta i godo? Później postanowiłam, że przecież to mnie wyróżnia. Ta moja inność, godka. (...) Chciałabym, żeby ludzie nie wstydzili się godać i pielęgnowali tę swoją gwarę - zaznaczyła śląska influencerka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: A. Myśliwiec, M. Buchla

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana