Kiedy odbywa się święcenie pokarmów?
W Wielką Sobotę nie odbywa się msza święta, za to ma miejsce święcenie pokarmów. Każda parafia sama wyznacza czas i miejsce. Zazwyczaj odbywa się to od godziny 8 do 15 w odstępach półgodzinnych. Jednak może się to odbywać rzadziej, np. co godzinę, a także w nieco innych porach.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Wielkanoc
Aby dowiedzieć się, w jakich godzinach odbywają się święcenia pokarmów w naszej parafii lub lokalnym kościele - warto zajrzeć na ich strony internetowe. Większość parafii ma już swoje witryny, na których można znaleźć czas i miejsce święcenia.
Wielka Sobota w Kościele
Wielka Sobota to ostatni dzień Wielkiego Tygodnia, a drugi dzień Triduum Paschalnego. To dzień wyciszenia w Kościele rzymskokatolickim i oczekiwania na zmartwychwstanie i przyjście Jezusa Chrystusa.
Z rana, w niektórych kościołach, odbywa się liturgia Ciemnej Jutrzni, a w ciągu dnia wierni adorują Najświętszy Sakrament w przygotowanym miejscu, gdzie znajduje się tzw. Grób Pański.
Czy święcenie pokarmów jest obowiązkowe?
Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę nie jest obowiązkowe. To element tradycji, a dla wielu Polaków jest nieodzowną częścią celebracji Wielkanocy.
Do kościoła w Wielką Sobotę należy iść przede wszystkim, aby adorować Najświętszy Sakrament, gdyż jest to dzień spoczęcia Chrystusa w grobie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Tradycje wielkanocne - zwyczaje, ciekawostki i symbole Wielkanocy. Co powinno być w koszyczku wielkanocnym?
- Czego nie wkładać do święconki? Sprawdź, co nie powinno trafić do wielkanocnego koszyczka
- Zawartość koszyczka wielkanocnego zależy od miejsca zamieszkania. Co do niego włożyć?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: deon.pl
Źródło zdjęcia głównego: Pawel Kajak/Getty Images