Termin przydatności do spożycia
Zacznijmy od od podstaw. Opisane na opakowaniach okresy przydatności produktów spożywczych podzielić można na trzy kategorie:
- Należy spożyć do - to termin przydatności do spożycia. Po jego upływie produkt spożywczy może nie nadawać się do wykorzystania. Takie określenie znajdziesz najczęściej na najmniej trwałych produktach typu: mięso, wędliny, nabiał.
- Najlepiej spożyć przed końcem - to data minimalnej trwałości, do której prawidłowo przechowywany produkt zachowuje swoje właściwości. Nie oznacza, to, że po tym terminie produkt nie będzie nadawał się do zjedzenia.
- Brak terminu ważności - producenci nie mają wymogu oznaczania datą minimalnej trwałości produktów takich jak: świeże owoce i warzywa, sól kuchenna, cukier w stanie stałym, ocet, wyroby piekarnicze i cukiernicze, napoje o zawartości alkoholu wynoszącej 10% objętościowo i więcej.
- 3/4 Polaków nie potrafi rozróżnić tych oznaczeń na etykiecie. Również Europejczycy mają z tym problem - powiedziała Sylwia Majcher. Brak wiedzy sprawia, że wyrzucamy masę zdatnych do spożycia produktów. Z tego powodu Komisja Europejska planuje w jednej z najnowszych strategii wdrożenie na opakowaniach określenia "Często dobre dłużej".
Które produkty można jeść po terminie?
Ignorować datę ważności można w przypadku kawy, herbaty, słodyczy oraz przypraw. Sól i cukier nie psują się, a nawet wydłużają przydatność innych produktów, których są składnikami. Miód to z kolei jedyny produkt, który nigdy się nie psuje – ma nieograniczoną przydatność do spożycia. W Gruzji znaleziono miód sprzed 5000 lat i wciąż był dobry.
Po terminie możemy jeść również następujące produkty (o ile były dobrze przechowywane!).
- kasze,
- ryże,
- makarony,
- mąkę,
- cukier,
- strączki,
- płatki owsiane, jaglane, kukurydziane,
- suszone owoce,
- przyprawy,
- kakao,
- proszek do pieczenia, sodę,
- orzechy,
- czekoladę.
- Dobrze przechowywany produkt, z dala od wilgoci, światła słonecznego, nie ma prawa się popsuć - podkreśliła ekspertka.
Sylwia Majcher na przykładzie przyniesionej do studia soczewicy opisała również, jak sprawdzić, czy dany produkt sypki nadaje się do spożycia. Gdyby w przezroczystym słoiku widziała mole lub po otworzeniu go poczuła nieprzyjemny zapach - wyrzuciłaby nasiona.
Do czego jeszcze możemy wykorzystać produkty po terminie? Sprawdźcie w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zbiera odpadki z warsztatu samochodowego i tworzy z nich biżuterię. "Ta kolekcja jest z tapicerki"
- "Styl na wagę złota". Sukienka z elektroodpadów jako "manifest miłości do planety"
- Galeria z odpadami, która pomaga innym. "Przez 2 lata zebraliśmy 170 tys. złotych"
Autor: Michalina Kobla
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News