Zegar Zagłady 2023
Symboliczny Zegar Zagłady, czyli Doomsday Clock pokazuje, jak blisko globalnej katastrofy znajduje się ludzkość. Stworzyła go grupa fizyków jądrowych w 1947 r. i jest aktualizowany co roku. Obecnie o ruchu jego wskazówek decydują eksperci wchodzący w skład specjalnej rady The Bulletin of the Atomic Scientists przy wsparciu Rady Sponsorów. Tę z kolei tworzy grupa 10 laureatów Nagrody Nobla.
Nauka
W 2023 roku zdecydowano o przesunięciu wskazówek o 10 sekund do przodu. W efekcie zostało 90 sekund do północy, czyli godziny "najbliżej globalnej katastrofy w historii". Od 2020 r. zegar pokazywał 100 sekund do północy. Czas ten skraca się w zastraszającym tempie. Na początku swojego istnienia zegar pokazywał 7 minut do północy. W 1991 r. rekordowe 17 minut, co było efektem poluzowania napiętych stosunków między USA a rozpadającym się Związkiem Radzieckim.
Dlaczego Zegar Zagłady został przesunięty?
Eksperci z The Bulletin of the Atomic Scientists wyjaśnili, dlaczego wskazówki symbolicznego zergara zostały przesunięte o kolejne 10 sekund. Wśród przyczyn wymienili m.in:
- narastające niebezpieczeństwa związane z wojną w Ukrainie,
- zwiększone ryzyko eskalacji nuklearnej,
- kryzys klimatyczny (m.in. rosnąca emisja dwutlenku węgla, nasilenie anomalii pogodowych),
- zagrożenia biologiczne (m.in. pandemie jak COVID-19, wypadki w laboratoriach),
- dezinformacja,
- ryzyko wynikające z ciągłego rozwoju technologii.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej na ten temat na tvn24.pl
Zobacz także:
- Polska i świat za 30 lat – naukowcy opracowali specjalną mapę
- Kryzys klimatyczny. "Nie mamy już czasu do stracenia"
- Jak zmiana klimatu wpłynie na Polskę? "Zagrożone jest zdrowie i życie wielu osób"
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Anna Moneymaker/Getty Images