Styl życia

Jak składać życzenia urodzinowe po śląsku?

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk

Niewiele osób wie, że tradycja "fajrowania", czyli celebrowania urodzin po śląsku wygląda nieco inaczej niż ta, która jest powszechnie znana. Ponadto słowa, które w tym szczególnym dniu wypowiada się do jubilata, diametralnie się różnią od języka, którego używamy na co dzień.

Jak obchodzony jest w tej części Polski "gyburstag"? Jak świętuje się "roczek", a jak "abrahamowiny"? Jakie pomysły na życzenia zaczerpnięte z tego rejonu Polski można wykorzystać, nie będąc mieszkańcem Śląska?

Różnice kulturowe

Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców AmerykiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Życzenia urodzinowe po śląsku

Na Śląsku urodziny zwane są potocznie "gyburstag". Nazewnictwo nawiązuje co prawda do języka niemieckiego, jednak samo obchodzenie tego święta jest dość tradycyjne i spędzane zazwyczaj wśród rodziny i przyjaciół. Co ciekawe Ślązacy nie obchodzą imienin. Wyjątkiem od tej reguły jest Barbórka, która wiąże się ze świętem górniczym.

Życzenia na 50. urodziny po śląsku

Szczególną wagę przykłada się w tym rejonie do celebrowania pięćdziesiątych urodzin, zwanych "abrahamowinami" czy "abrahamem". Skąd taka nazwa? Istnieją na ten temat różne hipotezy. Jedna z nich mówi o tym, że człowiek w tym wieku posiada już mądrość niczym Abraham. Nie do końca jednak wiadomo czy to właściwa interpretacja, kolejna hipoteza skłania się ku Biblii. Zwolennicy tego poglądu wskazują, że nazwa pięćdziesiątych urodzin ma swoje korzenie w Ewangelii Świętego Jana, kiedy to Jezus powołuje się na Abrahama, a Żydzi mu odpowiadają "Pięćdziesięciu lat nie masz, a Abrahama widziałeś?".

Nie da się jednak zaprzeczyć, że pięćdziesiąte urodziny zasługują na szczególne świętowanie, niezależnie od części Polski, w jakiej jubilat się znajduje. Wszak to całe półwiecze życia! Na Śląsku "gyburstag" obchodzi się dość hucznie i wiele osób decyduje się wyprawić imprezy na wielu gości niczym te weselne czy na "złote gody". Jak mogą brzmieć życzenia urodzinowe po śląsku? Słownictwo gwarowe na pewno sprawi, że nabiorą one zupełnie innego "kolorytu".

Przykładowe śląskie życzenia na pięćdziesiąte urodziny:

"Chcą Ci winszować na tyn gyburstag najsamprzód uśmiychu kożdego dnia, coby Cie troski mijały, żeby Ci zawdy zdrowi dopisywało i żebyś umioł znojść czas na marzynia. Bo marzynia som fest ważne. Łone nos wyróżniajom łod wszyjstkigo tego, co żyje."

"Dzisiaj w dniu tego gyberstagu życzo Ci kupa uciechy, aby żodne choróbsko Cie nie trzimiało, co by wszyscy Ci pszoli, z życia boł fest zadowolony i dostał kupa geszynków." "Winszujymy Ci wszyjskigo nojlepszego na Twojigo Abrahama."

"Niych Twoje dni bydōm cołki szczyńściŏ i radości. Winszujymy co by chorōbska sie niy trzimały dziyci w zdrowiu chowały, a chop sie zowdy suchoł. Pamiyntej, iże piyńćdziesiōnt to niy mŏ tak wiela: w bojtliku na sprŏwōnki niy styknie."

Śląskie życzenia urodzinowe na roczek

Świętowanie pierwszego roku życia malucha, który przyszedł na świat na Śląsku, ma szczególny wymiar. W tym dniu dziecko ubiera się na biało, a na główce nierzadko umieszcza się mirtowy wianuszek. Rodzina z tej okazji wybiera się na specjalnie zamówioną mszę świętą. Z tego względu celebrowanie urodzin malucha jest dość podobne do świętowania chrztu. Po mszy rodzina i najbliżsi udają się na uroczysty obiad, gdzie clou programu jest tort z jedną świeczką oraz wręczanie prezentów małemu jubilatowi.

Śląskie życzenia urodzinowe dla maluszka z okazji ukończenia 1. roku życia:

"Prziszłech tukyj, by Ci mój skarbyńku sto lot zaśpiywać! Dzisio je rocznica jak Cie mamusia urodziła. Świat łod razu był bogatszy ło takigo fajnego czowieka!"

Śmieszne życzenia urodzinowe po śląsku

Samo brzmienie gwary śląskiej u wielu wywołuje uśmiech na twarzy, a jeśli dodatkowo życzenia są zabawne, to można być pewnym, że jubilat będzie miał dobry humor do końca urodzinowego dnia, a nawet później. Na złożenie życzeń po śląsku decydują się szczególnie osoby z innych części Polski, które chcą zaskoczyć jubilata. Jeśli zatem ktoś chce złożyć życzenia urodzinowe "z jajem", powinien wykorzystać gwarę śląską, która na pewno sprawi jubilatowi wiele radości.

Wierszyki urodzinowe po śląsku:

"Coby dycki zdrowi było. Szōstka w lotka się cylnyło, Co by żŏdyn niy nerwowŏł Kożdy pjyknie przygadowŏł By ci dzisio winszowali Po słodkim dziubeczku dali A jŏ życza najlŏpszego I zyciŏ fest wesołego."

"Jŏ ci dzisio tela życza Byś bōł gibki jak małpica Zdrowy choby kōń A udźwignyć mōg jak wōł Co do życiŏ ci poczeba Knebel wusztu sznyta chleba

Miłowaniŏ gryfnej frele Co byś widziŏł wielki brele A ku tymu halba srogŏ I do 100 -tki żyć morowo."

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Catherine Falls Commercial/Getty Images

Pozostałe wiadomości