Młodzieżowe Słowo Roku 2022 wybrane. Co oznacza? Jakie inne wyrazy zdobyły uznanie jury?

Literki
Młodzieżowe Słowo Roku 2022 zostało wybrane. Co oznacza "essa"? Jakie inne słowa zdobyły uznanie jury?
Źródło: Stadtratte/Getty Images
Wybór tegorocznego zwycięzcy Młodzieżowego Słowa Roku dla wielu nie był zaskakujący. Zwycięzcą zostało słowo "essa". Co oznacza? Które słowo zdobyło Nagrodę Jury?

Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Co oznacza "essa"?

Młodzieżowym Słowem Roku 2022 zostało "essa". Jest ono powszechnie znane i używane wśród młodzieży na znak radości, triumfu i ogólnie pozytywnych emocji.  Jak podaje portal sjp.pwn.pl "wśród najbardziej popularnych połączeń ze słowem essa znalazły się te, wskazujące na luz i stan błogości, np. mieć essę lub być na essie. W tym kontekście warto przypomnieć, że zwycięski wyraz ma także swoje warianty niewerbalne. Może występować w postaci gestu lub emotikonu".

Nauka

DD_20220104_Jezyki_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?

- To była wyjątkowa edycja plebiscytu - w zabawie oddano ponad 250 tysięcy głosów!!! Wszystkim uczestnikom i uczestniczkom bardzo dziękujemy! Ogromne podziękowania należą się także Jury, któremu przewodziła w tym roku Anna Wileczek. Dziękujemy młodzieży z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży za wszystkie konsultacje. I wreszcie podziękowania dla naszych koleżanek i kolegów z #PWN, którzy pracowali przy tej edycji - poinformował na swoim profilu na Facebooku organizator konkursu.

Nagroda Jury - jakie słowo ją zdobyło?

Nagrodę Jury przyznano słowie "odklejka", które oznacza stan, bądź osoby oderwane od rzeczywistości. Aspekt ten nie dotyczy tylko zachowania i samopoczucia, ale również oceny wypowiadanych treści. Jak zaznaczył portal sjp.pwn.pl słowo to już wcześniej występowało w języku potocznym, jednak zostało odkryte na nowo.

Dużo głosów zdobyły również słowa: "slay", "łymyn", "betoniarz" oraz "NPC". O tym, co znaczą możesz przeczytać tutaj: Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Jury wyłoniło 20 najczęściej wymienianych słów - jakie jest ich znaczenie?

Zdaniem Jury ciekawymi propozycjami słowotwórczymi były: "popkornina" - coś, co jest młodzieżowe, fajne i cool, "dyntka" - kiedy wszystko się wali i nie idzie po naszej myśli oraz "poddymić" - używane jako synonim tzw. "rozkręcania atmosfery".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości