Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Co oznacza "essa"?
Młodzieżowym Słowem Roku 2022 zostało "essa". Jest ono powszechnie znane i używane wśród młodzieży na znak radości, triumfu i ogólnie pozytywnych emocji. Jak podaje portal sjp.pwn.pl "wśród najbardziej popularnych połączeń ze słowem essa znalazły się te, wskazujące na luz i stan błogości, np. mieć essę lub być na essie. W tym kontekście warto przypomnieć, że zwycięski wyraz ma także swoje warianty niewerbalne. Może występować w postaci gestu lub emotikonu".
Nauka
- To była wyjątkowa edycja plebiscytu - w zabawie oddano ponad 250 tysięcy głosów!!! Wszystkim uczestnikom i uczestniczkom bardzo dziękujemy! Ogromne podziękowania należą się także Jury, któremu przewodziła w tym roku Anna Wileczek. Dziękujemy młodzieży z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży za wszystkie konsultacje. I wreszcie podziękowania dla naszych koleżanek i kolegów z #PWN, którzy pracowali przy tej edycji - poinformował na swoim profilu na Facebooku organizator konkursu.
Nagroda Jury - jakie słowo ją zdobyło?
Nagrodę Jury przyznano słowie "odklejka", które oznacza stan, bądź osoby oderwane od rzeczywistości. Aspekt ten nie dotyczy tylko zachowania i samopoczucia, ale również oceny wypowiadanych treści. Jak zaznaczył portal sjp.pwn.pl słowo to już wcześniej występowało w języku potocznym, jednak zostało odkryte na nowo.
Dużo głosów zdobyły również słowa: "slay", "łymyn", "betoniarz" oraz "NPC". O tym, co znaczą możesz przeczytać tutaj: Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Jury wyłoniło 20 najczęściej wymienianych słów - jakie jest ich znaczenie?
Zdaniem Jury ciekawymi propozycjami słowotwórczymi były: "popkornina" - coś, co jest młodzieżowe, fajne i cool, "dyntka" - kiedy wszystko się wali i nie idzie po naszej myśli oraz "poddymić" - używane jako synonim tzw. "rozkręcania atmosfery".
Mamy to! 🎉 Młodzieżowym Słowem Roku 2022 została ESSA! A Nagroda Jury wędruje do… ODKLEJKI. Dokładne podsumowanie...
Posted by PWN Moc wiedzy on Tuesday, December 6, 2022
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN24
Zobacz także:
- Śpiulkolot wybrany Młodzieżowym Słowem Roku 2021. Co tak naprawdę oznacza ten wyraz?
- Młodzieżowego Słowa Roku 2020 nie będzie. "Najczęściej zgłaszane były słowa wulgarne"
- Młodzieżowe Słowo Roku 2019. Alternatywka, Jesieniara i eluwina
Autor: Teofila Siewko
Źródło: sjp.pwn.pl
Źródło zdjęcia głównego: Stadtratte/Getty Images