Najnowszy raport wskazuje, jakie wyzwania stoją przed nami w kontekście edukacji.
Jakie błędy najczęściej popełniają polscy internauci?
"Musimy wiele aspektów wziąć pod uwagę".
"Dziękuję za danie nam prawa bycia tym, kim chcemy być".
Dywagowanie to odchodzenie od tematu i mówienie na inny temat niż reszta osób w towarzystwie. Poloniści i językoznawcy zauważyli jednak, że od pewnego czasu Polacy używają słowa "dywagować" zamiennie ze słowami takimi "dyskutować", "omawiać".
Czy można uniknąć gaf językowych?
Narodowy Dzień Gramatyki już od 16 lat jest obchodzony 4. marca.
Czy należy zwracać innym uwagę?
Niezmiennie od wielu lat język polski znajduje się w czołówce najtrudniejszych języków świata. Miejsce w tej klasyfikacji zapewniają nam trudne zasady pisowni, gramatyki i wymowa. Polacy dość często sami popełniają błędy, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Robimy to na przykład zakładając, ubierając bądź wkładając sweter.
Znajomość łacińskich sentencji często traktowana jest jako oznaka dobrego wykształcenia i inteligencji. Już w szkole, na języku polskim i historii młodzież poznaje najznamienitsze powiedzenia po łacinie. Sprawdź, które z nich już znasz.
W ferworze codziennych obowiązków zdarza się nie zwrócić uwagi na poprawność językową. Często popełniamy błędy nie mając nawet świadomości, że mówimy nieodpowiednio. Co najczęściej wymyka się z naszych ust? Jak niwelować niedociągnięcia językowe?
Błędy popełnia każdy z nas. Portal nadwyraz.com postanowił sprawdzić, jak wygląda język w Internecie i z pisownią jakich wyrazów mamy najwięcej problemów. Okazuje się, że najwięcej kłopotów sprawiają nam "w ogóle", "naprawdę" oraz "na pewno". Czy faktycznie sieć jest pełna błędów? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Michałem Rusinkiem, literaturoznawcą.
W Internecie napisać można wszystko - szkoda tylko, że nie zawsze poprawnie. Językoznawcy łapią się za głowę, kiedy widzą błędy, które weszły w nawyk ludziom publikującym wpisy w sieci. Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego specjaliści opracowali raport o kondycji polskiej ortografii. Niestety nie jest ona najlepsza.
Młodzieżowe Słowo Roku 2020 nie zostało wybrane. To pierwsza w historii taka decyzja kapituły. Zdaniem jurorów, konkurs, który miał służyć refleksji nad językiem, stał się areną walki na słowa. Czyja to wina? Zastanawialiśmy się w naszym programie z Michałem Rusinkiem - literaturoznawcą i członkiem Rady Języka Polskiego.
Kamila Kalińczak jest dziennikarką, której pasją jest język polski. Za pośrednictwem swojego konta na Instagramie uczy języka ojczystego i między innymi robi kartkówki. Na ile pytań z jednego sprawdzianu znasz odpowiedź? Sprawdź się w quizie.
Premier Mateusz Morawiecki podczas jednego ze swoich wystąpień użył niepoprawnego wyrażenia: "półtorej roku". Na ten językowy błąd zwróciła mu uwagę Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, która z wykształcenia jest polonistką: "Przypominam panu premierowi, ale pan premier się nie obrazi, że nie mówi się >>półtorej roku<<, tylko >>półtora roku<<". Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy językoznawcę prof. Katarzynę Kłosińską z Uniwersytetu Warszawskiego, aby zapytać, jakie jeszcze błędy językowe popełniają Polacy. Które z nich są najbardziej rażące?
Są jeszcze ludzie, którym bardzo zależy na tym, by Polacy mówili poprawną polszczyzną. Należy do nich gość Dzień Dobry TVN raper Eldo. W jaki sposób promuje poprawną polszczyznę? Jakie błędy językowe najbardziej go irytują? Jaki gatunek literacki jest dla niego najbardziej atrakcyjny?