Kontrowersje wokół Młodzieżowego Słowa Roku 2020. Michał Rusinek: "Język ma prawo być radykalny, wulgarny i brutalny, bo mamy taki rok"

Dlaczego nie ma Młodzieżowego Słowa Roku?
Młodzieżowe Słowo Roku 2020 nie zostało wybrane. To pierwsza w historii taka decyzja kapituły. Zdaniem jurorów, konkurs, który miał służyć refleksji nad językiem, stał się areną walki na słowa. Czyja to wina? Zastanawialiśmy się w naszym programie z Michałem Rusinkiem - literaturoznawcą i członkiem Rady Języka Polskiego.

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Brak zwycięzcy tegorocznego plebiscytu to wina sytuacji, w której się znaleźliśmy. Tak uważa Michał Rusinek, literaturoznawca i członek Rady Języka Polskiego.

- Językoznawcy mówią, że wszystko dzieje się za szybko - język się za szybko zmienia, zbyt dużo nowych zjawisk się w nim pojawia. I właściwie oni sobie z tym nie radzą, takie mam wrażenie - przyznaje rozmówca Dzień Dobry TVN.

Większość słów zgłoszonych do konkursu została uznana za wykluczające, wulgarne albo przekraczające przyjęte normy. Jak mówi Michał Rusinek, gdyby zasiadał w jury, zgłosiłby votum separatum.

- Coś bym znalazł. W tym roku język ma prawo być radykalny, wulgarny i brutalny, bo mamy taki rok - podkreśla literaturoznawca.

Jego zdaniem, kapituła konkursu nie chciała zaogniać konfliktu.

Najczęstsze błędy językowe Polaków

Najwięcej kłopotów sprawiają nam w pisowni słowa "na pewno" i "naprawdę". To oczywiście wina wszelkiego rodzaju "poprawiaczy", czyli automatycznych korektorów, które słusznie zauważają każdy z członów tego wyrażenia jako oddzielnie funkcjonujący wyraz, przez co nie poprawiają całości.

Jednak sporo błędów lubimy popełniać w mowie, np. rok 2020.

- Ja wiem, że to jest trudny rok, ale jednak dwa tysiące dwudziesty i bardzo bym prosił, żeby się tego trzymać . Tak samo, jak nie mówiliśmy, że 'w tysięcznym pierwszym' coś się odbyło - wyjaśnia Michał Rusinek.

Inne częste błędy to m.in. "wziąść", mieszanie "bynajmniej" z "przynajmniej", "w każdym bądź razie" oraz pleonazmy: "okres czasu", "dzień dzisiejszy", "kartka papieru", "kontynuować nadal", "transmisja na żywo", "akwen wodny" czy "spadać w dół".

- Moje ulubione to usłyszane raz w telewizji: 'Spuśćmy na to kurtyzanę miłosierdzia' - podsumowuje nasz rozmówca.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

W DDTVN: "alternatywka" - Ewa Kępys oraz "jesieniara" Zuzia Stańczak.

Dzban - co oznacza młodzieżowe słowo roku 2018?

Smartwica, odjaniepawlać i XD. Tak komunikuje się młodzież

Autor: Luiza Bebłot

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!