Śniadanie, obiad i kolacja przygotowane przez Katarzynę Bosacką i Michała Rusinka.
"To forma, która by ją rozbawiła".
Małgorzata Małecka zajmuje się nowoczesną kaligrafią. Z jej umiejętności korzystają projektanci mody, magazyny oraz gwiazdy show-biznesu. - Michał Rusinek siedział w wannie z książką z moimi literami na okładce
Michał Rusinek napisał wiersze, Urszula Borkowska skomponowała muzykę, a Natalia Lesz zaśpiewała. W ten oto sposób powstała płyta "Nie ma w domu nic zwykłego", na której znalazły się wyjątkowe piosenki dla dzieci. Autor tekstów i wokalistka w Dzień Dobry TVN opowiedzieli o wspólnym projekcie.
Jeśli zastanawialiście się kiedyś nad pochodzeniem swojego nazwiska, to warto sięgnąć po najnowszy tytuł literaturoznawcy Michała Rusinka pt. "Podbipięta". Dowiecie się z niego również, czy możecie podejrzewać swojego pradziadka o przydeptywanie innym butów, a także tego jaki "nick" nosił wasz przodek.
Książki, które czytaliśmy w dzieciństwie miały kluczowy wpływ na rozwój naszej wyobraźni, słownictwa i zaspokojenie ciekawości. Dlatego w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy Annę Kalatę, Wiceprezes Indyjsko-Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, dziennikarkę Beatę Tadlę i pisarza Michała Rusinka, po jakie lektury sięgali za młodu.
Marka Medicine nawiązała współpracę z Fundacją Wisławy Szymborskiej i wspólnymi siłami stworzyli kolekcję ubrań inspirowaną twórczością polskiej poetki. Na poszczególnych modelach można znaleźć zarówno jej wiersze, jak i kolaże. W Dzień Dobry TVN opowiedzieli o tym Michał Rusinek oraz Ewelina Bajołek-Stępień.
Michał Rusinek, niestrudzony tropiciel tajemnic naszego języka, zabrał nas w niezwykłą podróż po polskich miejscowościach, odkrywając tajemnice ich nazw. Skąd wziął się Żyrardów, Ełk czy Swornegacie? Pochodzenie tych słów naprawdę zaskakuje.
Błędy popełnia każdy z nas. Portal nadwyraz.com postanowił sprawdzić, jak wygląda język w Internecie i z pisownią jakich wyrazów mamy najwięcej problemów. Okazuje się, że najwięcej kłopotów sprawiają nam "w ogóle", "naprawdę" oraz "na pewno". Czy faktycznie sieć jest pełna błędów? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Michałem Rusinkiem, literaturoznawcą.
Słuchając polskich piosenek chyba każdy z nas niejednokrotnie zadawał sobie pytanie, co dany artysta miał na myśli. Niektóre teksty sprawiają wrażenie napisanych naprędce, a poszczególne słowa zdają się być powrzucane jedynie dla rymu czy zapełnienia miejsca. Językoznawca Michał Rusinek postanowił przyjrzeć się temu bliżej i w książce "Zero zahamowań" rozprawił się z najpopularniejszymi utworami.
Młodzieżowe Słowo Roku 2020 nie zostało wybrane. To pierwsza w historii taka decyzja kapituły. Zdaniem jurorów, konkurs, który miał służyć refleksji nad językiem, stał się areną walki na słowa. Czyja to wina? Zastanawialiśmy się w naszym programie z Michałem Rusinkiem - literaturoznawcą i członkiem Rady Języka Polskiego.
Matylda Damięcka i Piotr Stankiewicz przygotowali niezwykły poradnik mówiący o tym, jak wspierać kobiety. W projekt zaangażowali się m.in. Janusz Gajos, Dawid Podsiadło, Bartek Topa czy "Igo" Igor Walaszek. Jakich rad udzielają faceci facetom? Zobacz poradnik.
"Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych" - to najnowsza książka Michała Rusinka. Autor skupił się w niej na zapożyczeniach w języku polskim i z języka polskiego. O tych najciekawszych opowiedział w naszym programie. Pisarz wyjaśnił też, skąd pochodzi słynny, tytułowy wihajster.
Patriotycznego wiersza Władysława Bełzy "Kto Ty jesteś? Polak mały" uczy się już każdy pierwszoklasista. Okazuje się, że szkolna nauka i żmudne przygotowania do apeli nie idą w las. Patriotyczne uniesienie towarzyszy polskim uczniom od najmłodszych lat, ale czy zostaje w sercu na zawsze? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.
Profesor Maciej Dunajski to polski naukowiec pracujący na Uniwersytecie Cambridge. Przez wiele lat był w tej samej grupie badawczej co Stephen Hawking. Panowie cenili się zawodowo i lubili prywatnie. Kiedy się poznali? W jakich okolicznościach? W jaki sposób się porozumiewali? Jak wyglądały relacje Hawkinga ze studentami? Z prof. Dunajskim spotkała się reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.
Pisarz, językoznawca i człowiek wielu talentów. Gościem Doroty Wellman i Marcina Prokopa w Dzień Dobry Wakacje był Michał Rusinek, autor książki "Pypcie na języku", znany z tropienia różnych lapsusów. Dorota i Marcin trochę się obawiali tej rozmowy... Czy przyłapał ich na jakiś językowych wpadkach? :-) Jaki jest jego stosunek do anglicyzmów przenikających do języka polskiego?
Dzieci to najbardziej wymagający czytelnicy i słuchacze. Jakie książki działają na dzieci? Co zrobić, aby książka przetrwała pokolenia? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pisarza Michała Rusinka oraz aktorkę i autorkę książek dla dzieci Katarzynę Pakosińską, by powiedzieli, czym jest sztuka pisania bajek.
Gość Dzień Dobry TVN Michał Rusinek był sekretarzem Wisławy Szymborskiej. Spotkali się w 1996 roku i od tamtego czasu przepracowali razem 15 lat. W studiu powiedział nam o okolicznościach pierwszego spotkania z poetką i łączącej ich więzi. Zdradził nam również, jak Pani Wisława pozbywała się z domu swoich gości. Zobaczcie, jaka była polska noblistka.
Dziś wieczorem, po raz pierwszy, przyznana zostanie poetycka nagroda im. Wisławy Szymborskiej. O tym, kto zaprojektował statuetkę, ile pieniędzy dostanie laureat i jakie emocje towarzysza wyborom, Katarzynie Olubińskiej opowiedział prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej - Michał Rusinek.
Michał Rusinek razem z siostrą Joanną stworzyli wyjątkową książkę dla dzieci, w której opisują z pozoru zwykłe zjawiska i otaczające nas przedmioty. Jaki naprawdę jest Michał Rusinek i ile z przeszłością autorów książki ma ona wspólnego? Jak Joanna miała być chłopcem, a została dziewczynką? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli o przypisach, wspólnym dorastaniu i głosie Michała, który każdy wkrótce będzie mógł usłyszeć na swoim smartphonie.