Janusz Gajos: "Nie przemawiajmy do kobiet". 12 rad dla facetów od facetów

Aktualizacja:

Matylda Damięcka i Piotr Stankiewicz przygotowali niezwykły poradnik mówiący o tym, jak wspierać kobiety. W projekt zaangażowali się m.in. Janusz Gajos, Dawid Podsiadło, Bartek Topa czy "Igo" Igor Walaszek. Jakich rad udzielają faceci facetom? Zobacz poradnik.

Jak wspierać kobiety w walce o ich prawa? W serwisie You Tube pojawiło się nagranie, w którym znani panowie podpowiadają, jak facet powinien postępować. Bo kogo, jak nie mężczyzny posłucha mężczyzna?

Faceci facetom. Poradnik Matyldy Damięckiej

Wielu mężczyzn chce wspierać kobiety.
- Warto się zastanowić jakie wsparcie jest potrzebne, a jakie jest tylko powielaniem stereotypów, karmieniem ego. Dlatego pozwólcie oddaję głos mężczyznom – ciepły głos lektorki zaprasza do obejrzenia wideo.
Projekt to 12 punktów i epilog, który jest wspólnych głosem mężczyzn. Co panowie mają do powiedzenia?

Porady dla facetów od facetów. Film Matyldy Damięckiej

Punkt 1.
- Nie przemawiajmy do kobiet. Mówmy do innych mężczyzn - Janusz Gajos.
Punk 2.
- W szczególności, mówmy do tych mężczyzn, którzy nie ogarniają tematu. Mówmy, żeby ogarnęli, i temat i siebie. Jeżeli uważamy się za sojuszników kobiet, to nie jest naszym zadaniem do czegokolwiek kobiety przekonywać. Naszym zadaniem jest przemówić do rozumu tym mężczyznom, którzy nie ogarniają - Dawid Podsiadło.
Punkt 3.
- Bądźmy dorośli — gimnazjum już się skończyło. Nie sprowadzajmy sprawy do absurdu gdy tylko nam wygodnie. Przestańmy mówić w imieniu kobiet, nie zabierajmy im głosu, nie sugerujmy, że lepiej od nich wiemy, o co chodzi w ich walce o ich prawa. i serio, darujmy sobie dobre rady - Bartek Topa.
Punkt 4.
- I nie, mężczyzna nie ma milczeć, ma sporą pracę do wykonania. Nad sobą i nad innymi mężczyznami - Mateusz Damięcki.
Punkt 5.
- Nasza rola polega na tym, żeby wreszcie posłać na śmietnik hirstorii tę przeklętą “męską szatnię” - Tomasz Organek
- Słyszysz głupie żarciki w męskim gronie — reaguj. Widzisz kretyńskie zachowania — reaguj - SławekUniatowski.
- Nieszczęścia nie biorą się stąd, że źli ludzie robią złe rzeczy, tylko stąd, że zwykli ludzie tolerują zło. Hannah Arendt - Michał Rusinek.
Punkt 6.
- It’s not about us, men. Tutaj nie chodzi o nas. Wszelkie próby wyjaśniania, czy komentowania sprawy kobiecej, przez kategorie męskich oczekiwań czy wyobrażeń — to jest podważanie tej sprawy - Czesław Mozil.
Punkt 7.
- Świat nie ma już wracać do żadnej "normy". Chodzi właśnie o to, że nasze myślenie o naszym miejscu w życiu i świecie wywraca się do góry nogami. I to nie jest przypadek, to jest sens tego, co się dzieje. I to właśnie mamy wziąć na klatę - Jerzy Radziwiłowicz.
Punkt 8.
- Nie wysuwajmy wobec kobiet żądań czy oczekiwań. To nie jest czas, żeby stawiać warunki. Albo wspierasz, albo nie. Proste - Robert Makłowicz
Punkt 9.
- Nie oczekujmy profitów, punktów procentowych, pogłaskania po główce, jacy to jesteśmy postępowi. Niech nam wystarczy, że staniemy po właściwej stronie herstorii. To jest naprawdę dużo - Igor Walaszek "Igo".
Punkt 10.
- Tutaj nie chodzi o nas, owszem, nie jest łatwo być postępowym mężczyzną we współczesnym świecie - Mariusz Szczygieł .
- W szkole tego nie uczą. Zgadzam się. Ale ten ciężar musimy wziąć na siebie - Andrzej Wrona.
- Przestańmy przerzucać go na kobiety, że one mają wyjaśnić, przytulić i otoczyć miłością - Marcin Orliński.
Punkt 11.
- Edukujmy się! profile "Feminist United", Federa, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Codziennik Feministyczny albo Aborcyjny Dream Team - Piotr Tankiewicz.
- Chcemy być sojusznikami kobiet? Nie zmuszajmy ich do tracenia czasu, energii i nerwów na tłumaczenie nam tego, co dla nich jest oczywiste - Radek Łukasiwicz.
Punkt 12.
- W konstytucji stoi, że mężczyźni i kobiety są równi. To oczywista nieprawda, bo przepisy sobie życie sobie. Kobiety zawsze miały pod górkę z bardzo różnych powodwów. W tym także przez facetów, to jasna sprawa. Pojawił się jakiś czas temu w internecie wątek, co by to było, gdyby faceci zniknęli na 24 godziny - Łukasz Orbitowski.
EPILOG
- Jak widzicie, wszystkie te grzechy mamy dobrze przemyślane, bo wszystkie je popełnialiśmy. To nie powód do dumy, ale też nas nie dyskwalifikuje. Bądźmy tą zmianą, którą chcemy zobaczyć w świecie, tak. Ale żadnej zmiany nie robią ludzie bezgrzeszni, bo takich nie ma - mówią już wspólnym głosem panowie.

Faceci facetom. Kto wziął udział w projekcie Matyldy Damięckiej?

Za wideo odpowiada Matylda Damięcka. Za tekst Piotr Stankiewicz.
Wystąpili:
 • Janusz Gajos
 • Dawid Podsiadło
 • Bartek Topa
 • Mateusz Damięcki
 • Tomasz Organek
 • Sławek Uniatowski
 • Michał Rusinek
 • Czesław Mozil
 • Jerzy Radziwiłowicz
 • Robert Makłowicz
 • Igor Walaszek „Igo”
 • Mariusz Szczygieł
 • Andrzej Wrona
 • Marcin Orliński
 • Piotr Stankiewicz
 • Radek Łukasiewicz
 • Łukasz Orbitowski
 • Maciej Stuhr
Zobacz też:
Autor: Aleksandra Pietrzak

Odkryj legendarne tytuły i zapomniane klasyki

Pozostałe wiadomości