Kim jest krytyk wewnętrzny?
Zdaniem terapeutki głos, który nas sabotuje, może brać się z dzieciństwa.
- Jeśli dla dziecka, w jego otoczeniu, była osoba, która była jego autorytetem i jednocześnie umniejszała mu i krytykowała je bądź zawstydzała, to dziecko czuje się później bezwartościowe. Przestaje wierzyć w siebie i zaszczepia w sobie tego własnego krytyka - tłumaczyła Alina Adamowicz, współautorka książki "Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i uwierzyć w siebie?".
Niejednokrotnie powodem są także relacje w związkach.
- Jeżeli mamy partnera, który tak samo postępuje, to rzeczywiście nas depta, depta naszą wiarę w siebie i wtedy ten krytyk wewnętrzny przejmuje nad nami kontrol ę - wyjaśniała terapeutka w Dzień Dobry TVN.
Jak krytyka wpływa na dziecko?
- Dziecko widzi i słyszy, że jest krytykowane, więc zaczyna samo siebie krytykować. Z tym się nie rodzimy. Dziecko rodzi się szczęśliwe. Wszyscy się cieszą, jak zrobi pierwsze siusiu, wszyscy biją brawo. Nawet jak ubierze koszulkę na lewą stronę, to wszyscy je chwalą - zauważyła Alina Adamowicz.
Jak uciszyć wewnętrznego krytyka?
- Żyjemy w tak szybkim świecie, że ten krytyk zawsze z nami będzie. Zawsze będziemy mieli do siebie jakieś pretensje. Można go uciszyć, nawet poprzez świadomość, przysłuchanie się, co ja do siebie mówię. Każdy z nas przeprowadza wewnętrzne dialogi. Czasami są one bardzo destrukcyjne i nie możemy pozwolić, żeby przejęły nad nami kontrolę - mówiła trenerka pozytywności emocjonalnej w Dzień Dobry TVN.
Co zatem możemy zrobić?
- Warto się przyjrzeć własnym słowom. Co ja do siebie mówię? Jak każę kobietom spisywać słowa, które mają w głowie, to są przestraszone. Musimy być dla siebie najlepszymi przyjaciółmi - radziła ekspertka naszym widzom.
Zobacz też:
- "Zaksiążkowane" Tola i Zuza radzą, które książki umilą czas spędzony w domowej izolacji
- Dobry trener musi mieć charyzmę
- Trener Tim Tobin. Uczy sportu i życia
Autor: Oskar Netkowski