Psychologia

Jak przestać krytykować samego siebie? "Warto przyjrzeć się własnym słowom"

Psychologia

Jak przestać krytykować samego siebie? "Warto przyjrzeć się własnym słowom"

Zdarza się, że sami jesteśmy swoimi największymi krytykami. Warto jednak przestać być dla siebie surowym i zatrzymać destrukcyjne myśli. Jak to zrobić? O tym mówiła terapeutka Alina Adamowicz, współautorka książki "Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i uwierzyć w siebie?". 

Kim jest krytyk wewnętrzny?

Zdaniem terapeutki głos, który nas sabotuje, może brać się z dzieciństwa. 

- Jeśli dla dziecka, w jego otoczeniu, była osoba, która była jego autorytetem i jednocześnie umniejszała mu i krytykowała je bądź zawstydzała, to dziecko czuje się później bezwartościowe. Przestaje wierzyć w siebie i zaszczepia w sobie tego własnego krytyka - tłumaczyła Alina Adamowicz, współautorka książki "Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i uwierzyć w siebie?".

Niejednokrotnie powodem są także relacje w związkach. 

- Jeżeli mamy partnera, który tak samo postępuje, to rzeczywiście nas depta, depta naszą wiarę w siebie i wtedy ten krytyk wewnętrzny przejmuje nad nami kontrolę - wyjaśniała terapeutka w Dzień Dobry TVN.

Jak krytyka wpływa na dziecko?

 - Dziecko widzi i słyszy, że jest krytykowane, więc zaczyna samo siebie krytykować. Z tym się nie rodzimy. Dziecko rodzi się szczęśliwe. Wszyscy się cieszą, jak zrobi pierwsze siusiu, wszyscy biją brawo. Nawet jak ubierze koszulkę na lewą stronę, to wszyscy je chwalą - zauważyła Alina Adamowicz.

Jak uciszyć wewnętrznego krytyka?

- Żyjemy w tak szybkim świecie, że ten krytyk zawsze z nami będzie. Zawsze będziemy mieli do siebie jakieś pretensje. Można go uciszyć, nawet poprzez świadomość, przysłuchanie się, co ja do siebie mówię. Każdy z nas przeprowadza wewnętrzne dialogi. Czasami są one bardzo destrukcyjne i nie możemy pozwolić, żeby przejęły nad nami kontrolę - mówiła trenerka pozytywności emocjonalnej w Dzień Dobry TVN.

Co zatem możemy zrobić?

- Warto się przyjrzeć własnym słowom. Co ja do siebie mówię? Jak każę kobietom spisywać słowa, które mają w głowie, to są przestraszone. Musimy być dla siebie najlepszymi przyjaciółmi - radziła ekspertka naszym widzom.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Co sądzisz o tym artykule?
77
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0