Skąd się biorą nazwy miejscowości?
Michał Rusinek wziął na warsztat toponimy, czyli nazwy miejscowości. Pisarz wyniki swoich obserwacji zebrał w książce "Wytrzyszczka". Tytuł jest oczywiście nieprzypadkowy - ten wyjątkowo trudny do wymówienia wyraz to nic innego jak nazwa wsi w województwie małopolskim.
- Wszystko zaczęło się od limeryków, bo prawdziwy limerysta nie tyle zwiedza miejsca, co przygląda się znakom miejscowości i próbuje ułożyć do nich rymy - wyjaśnił Michał Rusinek. - Są takie miejscowości, które mają interesujące tylko nazwy. Moja znajoma pojechała specjalnie do Honolulu, żeby zobaczyć jak tam jest. Okazało się, że nie warto - dodał.
Przez lata Michał Rusinek pełnił funkcję sekretarza Wisławy Szymborskiej, która nie tylko pisała limeryki, ale też uwielbiała nazwy miejscowości, często fotografując się przy znakach, które uznawała za zabawne.
Swornegacie - pochodzenie nazwy
W Polsce mnóstwo jest miejscowości, których nazwy kryją w sobie naprawdę ciekawą historię. Jedną z nich bez wątpienia są Swornegacie. Jak wyjaśnił ekspert, ten toponim nie ma żadnego związku z bielizną. - Chodzi o dwa słowa: gacenie, czyli zabezpieczanie brzegów rzek i jezior oraz swora, czyli plecionka z drzew sosnowych, którą się to robiło - powiedział Michał Rusinek.
Na trasie, w którą Michał Rusinek wyruszył z Dorotą Wellman i Marcinem Prokopem znalazł się również Żyrardów. Choć nazwa na pierwszy rzut oka nie wzbudza większych emocji, to kryje się za nią naprawdę ciekawa historia. - To rzadkość, żeby nazwa w Polsce kogoś wspominała - zaznaczył Michał Rusinek. - Philippe Girard był przedsiębiorcą, który wynalazł przędzalnię lnu i tam ją zainstalował, dając pracę wielu ludziom. To dziwna nazwa, patrząc na około warszawski krajobraz nazw, ona odstaje - podkreśla.
Ekspert przywołał również Ełk, który pierwotnie nazywał Łek, a dzisiejsza forma jest efektem fonetycznego uproszczenia. Okazuje się również, że nazwa Hel wcale nie jest tak daleka od powtarzanych w żartach porównań do angielskiego słowa piekło (ang. hell). Wyraz ten podobnie brzmiał w językach starogermańskich, których użytkownicy rozumieli piekło jako miejsce zimne i wietrzne.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz też:
Lamparska wiele lat nie pokazywała się w kostiumie kąpielowym. Wyjaśniła, dlaczego
Autor: Adam Barabasz