100. rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej
100 lat temu, 2 lipca 1923 roku w Prowencie na świat przyszła Wisława Szymborska - wybitna poetka, której twórczość została doceniona nie tylko przez Polaków, lecz także przez międzynarodowe grono odbiorców i krytyków. Miarą talentu i wyjątkowości polskiej mistrzyni słowa, a tym samym wyrazem szacunku względem stworzonych przez nią dzieł, było przyznanie jej w 1996 roku Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
Setną rocznicę urodzin zmarłej ponad dekadę temu autorki wybitnych i pełnych ironii wierszy obchodzono głównie w Krakowie, gdzie spędziła ostatnie lata życia. Przy ul. Karmelickiej nastąpiło oficjalne otwarcie powstałego na jej cześć parku.
- Dzisiaj wielu dziennikarzy pyta mnie, jak Wisława Szymborska chciałaby, żeby były obchodzone jej urodziny. Myślę, że mogę ją zacytować, mówiąc "nie wiem". Z tego co wiem, to lubiła obchodzić swoje urodziny z daleka. Uważała, że obchodzenie okrągłych urodzin to raczej czwartorzędowa cecha płciowa męska - zaznaczył sekretarz poetki Michał Rusinek.
Makiet z klocków - scena wręczenia Nobla Wisławie Szymborskiej
Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie uczcił setną rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej zaprezentowaniem wyjątkowej makiety, która powstała we współpracy z przedstawicielami Grupy LEGO. To przedsmak wystawy, która jesienią ma pojawić się na terenie tego regionalnego ośrodka kulturalnego.
Wspomniana makieta została stworzona z 21 tysięcy klocków i waży niemal 30 kilogramów. Przedstawia scenę z 10 grudnia 1996 roku, kiedy polska poetka otrzymała z rąk króla Szwecji Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Projekt zrealizowano w ciągu pół roku.
- Wiem, czego Szymborska nienawidziła. Nienawidziła patosu. Jedną z najbardziej patetycznych scen, wydarzeń w jej życiorysie było wręczenie jej Nagrody Nobla w Sztokholmie. Wydaje mi się, że jeżeli mamy celebrować jej urodziny, to w sposób niepatetyczny. Wydaje mi się, że to (makieta - przyp. red.) forma, która by ją rozbawiła, ucieszyła i przebija balonik patosu - ocenił Michał Rusinek.
Więcej informacji na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zwycięzcy "Lego Masters" zbudowali tort na 90-lecie Lego. Kiedy zaczęła się ich pasja?
- Została pierwszą strażacką poetką. "Musiałam gdzieś te emocje wylać"
- Sanah zaszczepiła w młodzieży miłość do poezji? "Śpiewają wiersz z pamięci"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: tvn24.pl, kultura.onet.pl
Źródło zdjęcia głównego: Global Images Ukraine/Getty Images, x-news/TVN24