"Mówiła, że bez niego nie przyznano by jej Nagrody Nobla".
Jak wyglądały jej przygotowania do odebrania prestiżowego wyróżnienia?
"To forma, która by ją rozbawiła".
"Fantastycznie, jak następne pokolenie uczy się od nas bycia w zawodzie".
Posłuchajcie piosenki "Gdybym spotkał Ciebie".
Jej dzieła pokazują, z jakimi emocjami muszą zmagać się osoby wykonujące ten zawód.
"Śpiewają wiersz z pamięci".
Spotyka się z osadzonymi, by czytać z nimi wiersze i wspólnie je interpretować. Jak wyglądają takie zajęcia?
Łukasz Bogusławski dobrze znany jest widzom TVN. Uczestnik "Top Model" na chwilę opuścił wybiegi, by zająć się czymś zupełnie nowym. Reporter dziendobry.tvn.pl Oskar Netkowski spotkał się z nim, by porozmawiać o tomiku poezji, którym zadebiutował na rynku wydawniczym. Jaki ma plan na siebie?
Polska poezja śpiewana ma bogatą tradycję i długą listę wybitnych wykonawców. Dowiedz się, co to jest poezja śpiewana i jak ten gatunek realizuje się w polskiej muzyce.
Goście będą czytać wiersze ks. Jana Twardowskiego.
Mistrzyni słowa, poetka i pisarka. Wanda Chotomska całe swoje życie poświęciła twórczości dla dzieci. Już kilka pokoleń zachwyca się jej wierszami czy bajkami. Jaka była prywatnie? O życiu i osobowości tej niezwykłej kobiety opowiedzieli jej bliscy.
Zbigniew Herbert, poeta, eseista, dramaturg, a nawet szkicownik. Szkice pomagały Herbertowi w tworzeniu poezji. Laureat ponad 20 nagród literackich. Jego poezję pokochali również odbiorcy poza granicami Polski. Prace Herberta zostały przetłumaczone na 38 języków. Poeta stał się więc naszą wizytówką. Oprócz poezji kochał podróże. Jaki był prywatnie? I jakim był mężem?
Kpt. Wojciech Brzoska, poeta i wychowawca w areszcie śledczym, od 9 lat organizuje ogólnopolski konkurs poetycki, w którym biorą udział osadzeni z polskich więzień. Czy łatwo jest tworzyć poezję w więzieniu? Jakie tematy podejmują w swojej poezji więźniowie? Posłuchajcie fragmentów wierszy napisanych przez więźniów...
W latach 90. ubiegłego wieku Katarzyna Klich i Jarosława Yaro Płocica nagrali wiele tanecznych hitów. Tym razem postanowili stworzyć coś w nieco innym klimacie - pierwszy w Polsce i na świecie projekt muzyczny z poezją Wisławy Szymborskiej zaśpiewaną w języku angielskim. Małżonków zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby powiedzieli o swojej pracy i życiu prywatnym. Skąd pomysł, aby poezję Szymborskiej zaśpiewać po angielsku? Jak ocenił projekt sekretarz poetki - Michał Rusinek? Co robią, że goście czują się ich domu tak dobrze? Jak się kłócą i o co?
Warszawskie Hybrydy od chwili powstania były, przede wszystkim, miejscem spotkań... z muzyką, poezją, a także z wielkimi nazwiskami świata kultury. Klub Hybrydy świętuje 60 lat istnienia. Jakie wspomnienia z tym klubem mają: Ernest Bryll, Urszula Dudziak, Kayah, Dariusz Malejonek, Halina Mlynkova Zobaczcie reportaż dziennikarki Dzień Dobry TVN Gabi Drzewieckiej.
Na polskiej scenie hip-hopowej funkcjonuje od kilkunastu lat. Czym dla Bisza jest jego muzyka? Jak przygotowuje się do nagrań nowych płyt i tras koncertowych? Czy ciągle odczuwa stres przed występami? I co pisanie piosenek ma wspólnego z dbaniem o ogródek działkowy?
Dominika Tajner przebywa obecnie w RPA, na planie nowej edycji programu "Agent". Jak pod nieobecność żony radzi sobie Michał Wiśniewskiej? Czy doskwiera mu tęsknota? Czy jest zazdrosny? Czy wiedzieliście, że Michał jest fanem poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej? Z Wiśniewskim rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.
Dziś (6.06.2015r.) o 12.00, w rocznicę urodzin Aleksandra Puszkina, pod pomnikami jego przyjaciela - Adama Mickiewicza odczytany zostanie fragment "Dziadów" - "Do przyjaciół Moskali". O przyczynach organizacji takiego happeningu, z Pawłem Potoroczynem, dyrektorem instytutu im. Adama Mickiewicza, rozmawiał Marcin Sawicki.
Pan Adam Tomczyk to utalentowany woźny. W wolnym czasie rzeźbi, pisze wiersze, gra w teatrze. Skąd u niego to artystyczne zacięcie? I jak na pasje Pana Adama reaguje jego żona?
W więzieniu ma się bardzo dużo czasu. Jedni próbują przetrwać ciągnące się w nieskończoność godziny, patrząc bezczynnie w sufit, a inni starają się zrobić coś pożytecznego. Z reporterem Dzień Dobry TVN rozmawiali więźniowie, którzy zajęli się pisaniem. Co im daje tworzenie bajek i wierszy?
Krzysztof Luft - znany jako aktor, dziennikarz, rzecznik rządu Jerzego Buzka, a ostatnio autor tomików poezji... wystukanej na klawiaturze telefonu. W jakich okolicznościach powstawały jego wiersze? Do kogo je kierował? Dlaczego postanowił upublicznić swoje intymne zwierzenia?
Znamy ją doskonale z serialu „Przepis na życie”. Teraz przyszedł czas na nagranie płyty. I to nie byle jakiej, bo z tekstami samego Bolesława Leśmiana. Aranżację muzyki przygotował mąż Magdy Kumorek. W studiu Dzień Dobry TVN była naszym gościem i wykonała utwór "Strój".
Dziś wieczorem, po raz pierwszy, przyznana zostanie poetycka nagroda im. Wisławy Szymborskiej. O tym, kto zaprojektował statuetkę, ile pieniędzy dostanie laureat i jakie emocje towarzysza wyborom, Katarzynie Olubińskiej opowiedział prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej - Michał Rusinek.
Premiera filmu „Papusza” już za nami. Przed nami jego kontynuacja w kinach w całej Polsce. Czy widzowie będą szturmować sale kinowe? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Jowita Budnik, która wcieliła się w rolę romskiej poetki odkrytej przez Juliana Tuwima. Historię Papuszy na ekran przenieśli: Krzysztof Krauze i Joanna Kos-Krauze.
A kto jest księciem? Na scenie Dzień Dobry TVN Sylwia Grzeszczak wykonała utwór "Księżniczka". Podoba Wam się? Posłuchajcie i oceńcie!
Kiedy wracał do domu to zawsze z naręczem... książek. Kolekcjonował długopisy. Nigdy nie przekonał się do komputerów. Wszystkie swoje dzieła napisał na anachronicznej maszynie. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki odwiedził pracownię Ryszarda Kapuścińskiego. Przewodniczką była jego żona - Alicja.
Wnuczka Juliusza Kossaka, córka Wojciecha Kossaka, siostra wybitnej poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej - Magdalena Samozwaniec znana z ciętych ripost i wyjątkowego poczucia humoru. Niedawno odkryto jest nieznane zapiski.
Krzysztof Napiórkowski to wokalista, pianista i autor tekstów, który stawia na liryczność, subtelność i poetyckość. Bogate i urozmaicone kompozycje przypadają do gustu nie tylko wrażliwcom i melomanom. Na scenie Dzień Dobry TVN wykonał utwór „Zawirował nagle".
Powstali w w Rzeszowie, ale poznali się w Anglii. Inspirują się poezją Czesława Miłosza. Ich najnowszy projekt nosi nazwę "Milosz Hated Rock and Roll". O czym traktuje oraz jak wspominają swój występ na Glastonbury, jednym z największych na świecie festiwali muzycznych opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN.