Łukasz Orbitowski od lat prowadzi warsztaty dla więźniów, podczas których czyta i omawia z nimi poezję. Dlaczego zdecydował się na taki rodzaj społecznej działalności? Jak na te spotkania reagują osadzeni? O tym pisarz opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Łukasz Orbitowski i poezja za kratami
Popularny pisarz od trzech lat prowadzi warsztaty z czytania poezji w krakowskim zakładzie karnym. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedział, dlaczego zdecydował się na tę społeczną działalność.
- Czasem w twoim życiu pojawia się coś, za czym musisz podążać, że to jest twoje przeznaczenie i tak było w tym przypadku - przyznał nasz gość.
- Lubię po prostu myśleć, że bardzo wiele osób troszczy się o kotki, o seniorów czy o głodne dzieci. Bardzo dobrze, bo o to się wszystko należy troszczyć, ale kto się nie zatroszczy o łajdaków? Tylko ja - dodał.
Łukasz Orbitowski czyta więźniom
Co spotkania z więźniami dają samemu pisarzowi? - Zawsze przyjeżdżam przejęty, podekscytowany, a wychodzę, jakbym odbył 12 rund na ringu. Najprościej mógłbym odpowiedzieć, że dają mi poczucie bycia potrzebnym. To jest to, co na przykład nie dają mi książki lub dają to w mniejszym stopniu - wyznał Łukasz Orbitowski.
- Widzę, że dla tych ludzi, którzy tam przychodzą, te zajęcia są czymś więcej, znaczy oczywiście nie dla wszystkich, ale że te zajęcia są czymś więcej niż kolejnym sposobem zabicia czasu - zaznaczył.
"Wróg" - nowa książka Łukasza Orbitowskiego
23 października odbędzie się premiera nowej książki Łukasza Orbitowskiego pt. "Wróg". Czym nas zaskoczy?
- Myślę, że pomysł na tę książkę jest tak dziwaczny, że może niektórych wprawić osłupienie, bo ona opowiada o tym, że Neron reinkarnował się w Polsce - powiedział autor.
Jak powstaje twórczość pisarza? Zobacz całą rozmowę w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zmarł wybitny tłumacz, który przyjaźnił się z Wisławą Szymborską. "Mówiła, że bez niego nie przyznano by jej Nagrody Nobla"
- Sanah zaszczepiła w młodzieży miłość do poezji? "Śpiewają wiersz z pamięci"
- 27. rocznica Nagrody Nobla dla Wisławy Szymborskiej. "Za siłę poetyckiego spojrzenia"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: ddtvn