27. rocznica Nagrody Nobla dla Wisławy Szymborskiej
Wisława Szymborska o tym, że dostanie Nobla, dowiedziała się przez telefon 3 października 1996 roku. Przebywała wówczas w Domu Pracy Twórczej Astoria w Zakopanem i pisała wiersz. - Mam nadzieję, że mi się nie przewróci w głowie. Bo tu już nie jest ten wiek, żeby się komuś przewracało w głowie, prawda? - mówiła podczas konferencji prasowej.
Poetka nie czuła się dobrze z tym że była w centrum zainteresowania. - Czy nagroda skomplikuje mi życie? Już to zrobiła! [...] Co teraz zrobię? Udam się w jakimś tajemniczym kierunku, zaszyję się i będę pisała mowę noblowską – zwróciła się do dziennikarzy.
Jak podaje portal twojahistoria.pl, wkrótce jej przyjaciele zaczęli określać 3 października 1996 roku jako rozpoczęcie "tragedii sztokholmskiej". To właśnie oni pomogli jej w przygotowaniach do odebrania wyróżnienia. Onet.pl przypomniał, że zamówieniem kreacji zajęła się prof. Teresa Walas, a zaprojektowanie i odszycie zlecono łódzkiemu Domowi Mody "Telimena".
- Gdy na chwilę wyszłam, okazało się, że [poeatka - red.] zgodziła się na sukienkę, która była wyszywana perełkami. Powiedziałam, że perełki absolutnie odpadają, bo będzie wyglądała jak ozdobna poduszka. Panie z "Telimeny" później się skarżyły, że "ta pani Szymborska to przyjemna, ale ta jej przyjaciółka to po prostu straszna" - wspominała prof. Teresa Walas.
Wisława Szymborska odebrała Nagrodę Nobla w grudniu 1996 roku
Ostatecznie w walizce poetki znalazły się dwie suknie i dwa płaszcze. W grudniu 1996 roku Wisława Szymborska otrzymała literacką Nagrodę Nobla za – jak brzmiało uzasadnienie Akademii Szwedzkiej – "poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi wyjść na światło we fragmentach ludzkiej rzeczywistości.
Jak dodano, chcieli "uhonorować przedstawicielkę niezwykłej czystości i siły poetyckiego spojrzenia. Poezji jako odpowiedzi na życie, sposobu na życie, pracy nad słowem jako myślą i wrażliwością".
Wisława Szymborska należała do grona najwybitniejszych polskich twórców literatury. Jej poezja została przetłumaczona na ponad 40 języków.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- O Szymborskiej wie najwięcej
- Kolekcja ubrań inspirowana twórczością Szymborskiej. "Nie wszyscy wiedzą, że tworzyła wyklejanki"
- Czego nie wiemy o polskich noblistach? "Henryk Sienkiewicz wyznaczał trendy i był bożyszczem kobiet"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: Twojahistoria.pl/Onet.pl
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN