27. rocznica Nagrody Nobla dla Wisławy Szymborskiej. "Za siłę poetyckiego spojrzenia"

27. rocznica nagrody Nobla dla Wisławy Szymborskiej
Źródło: Dzień Dobry TVN
Artystki w hołdzie Wisławie Szymborskiej
Artystki w hołdzie Wisławie Szymborskiej
Książki bez których nie wyobrażam sobie dzieciństwa
Książki bez których nie wyobrażam sobie dzieciństwa
Książki dla dzieci bez tekstu, ale pełne treści
Książki dla dzieci bez tekstu, ale pełne treści
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Kontrowersje wokół okładki książki "Przepaść" R. Mroza
Kontrowersje wokół okładki książki "Przepaść" R. Mroza
3 października 1996 roku Wisława Szymborska została laureatką nagrody Nobla w dziedzinie literatury. - Mam nadzieję, że nie przewróci mi się w głowie – powiedziała poetka tego dnia dziennikarzom na zwołanej konferencji prasowej. Jak wyglądały jej przygotowania do odebrania prestiżowego wyróżnienia?

27. rocznica Nagrody Nobla dla Wisławy Szymborskiej

Wisława Szymborska o tym, że dostanie Nobla, dowiedziała się przez telefon 3 października 1996 roku. Przebywała wówczas w Domu Pracy Twórczej Astoria w Zakopanem i pisała wiersz. - Mam nadzieję, że mi się nie przewróci w głowie. Bo tu już nie jest ten wiek, żeby się komuś przewracało w głowie, prawda? - mówiła podczas konferencji prasowej.

Poetka nie czuła się dobrze z tym że była w centrum zainteresowania. - Czy nagroda skomplikuje mi życie? Już to zrobiła! [...] Co teraz zrobię? Udam się w jakimś tajemniczym kierunku, zaszyję się i będę pisała mowę noblowską – zwróciła się do dziennikarzy.

Jak podaje portal twojahistoria.pl, wkrótce jej przyjaciele zaczęli określać 3 października 1996 roku jako rozpoczęcie "tragedii sztokholmskiej". To właśnie oni pomogli jej w przygotowaniach do odebrania wyróżnienia. Onet.pl przypomniał, że zamówieniem kreacji zajęła się prof. Teresa Walas, a zaprojektowanie i odszycie zlecono łódzkiemu Domowi Mody "Telimena".

- Gdy na chwilę wyszłam, okazało się, że [poeatka - red.] zgodziła się na sukienkę, która była wyszywana perełkami. Powiedziałam, że perełki absolutnie odpadają, bo będzie wyglądała jak ozdobna poduszka. Panie z "Telimeny" później się skarżyły, że "ta pani Szymborska to przyjemna, ale ta jej przyjaciółka to po prostu straszna" - wspominała prof. Teresa Walas.

Wisława Szymborska odebrała Nagrodę Nobla w grudniu 1996 roku

Ostatecznie w walizce poetki znalazły się dwie suknie i dwa płaszcze. W grudniu 1996 roku Wisława Szymborska otrzymała literacką Nagrodę Nobla za – jak brzmiało uzasadnienie Akademii Szwedzkiej – "poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi wyjść na światło we fragmentach ludzkiej rzeczywistości.

Jak dodano, chcieli "uhonorować przedstawicielkę niezwykłej czystości i siły poetyckiego spojrzenia. Poezji jako odpowiedzi na życie, sposobu na życie, pracy nad słowem jako myślą i wrażliwością".

Wisława Szymborska należała do grona najwybitniejszych polskich twórców literatury. Jej poezja została przetłumaczona na ponad 40 języków. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: Twojahistoria.pl/Onet.pl

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Apokalipsa w galerii sztuki
Materiał promocyjny

Apokalipsa w galerii sztuki

Naucz malucha samodzielnej zabawy
Materiał promocyjny

Naucz malucha samodzielnej zabawy