literatura

  Maja Lidia Kossakowska była nazywana pierwszą damą polskiej fantastyki. W jej bogatym dorobku literackim znalazło się wiele nieprzeciętnych dzieł.

  Alicja Safarzyńska-Płatos jest psycholożką i autorką książek dla dzieci. Niedawno napisała dwie pozycje, które pozwalają najmłodszym rozumieć to, co dzieje się teraz w Ukrainie. Książeczki to także pomoc dla rodziców.

  Poznaliśmy nominowanych do Międzynarodowego Bookera. Ogłoszono tzw. długą listę, uwzględniającą 13 tytułów. Wśród nich znalazły się "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk w przekładzie Jennifer Croft. To kolejny sukces polskiej pisarki.

  Czytanie książek pozwala pobudzić wyobraźnię, wzbogacić zasób słownictwa i oderwać się od wyzwań dnia codziennego. Lektura wybranych wydawnictw nierzadko ułatwia też zrozumienie otaczającej nas rzeczywistości i dostarcza nam cennej wiedzy na przeróżne tematy. Po jakie tytuły warto sięgnąć, by odnaleźć się w natłoku informacji płynących zza naszej wschodniej granicy?

  Behawioryzm jest jednym z kierunków psychologii. Zakłada, że w naszym życiu niezwykle ważne są dostrzegalne zachowania, które wynikają z bodźców warunkujących reakcję. Obecnie jest to jeden z najbardziej znanych kierunków psychologii.

  Doceniany przez miłośników kryminałów, pisarz Wojciech Chmielarz powraca z nową, sensacyjną historią. Choć "Królowa Głodu" ukazała się pierwszy raz w 2014 roku jako ebook, to dopiero teraz dostępna będzie w przeredagowanej wersji papierowej. Autor twierdzi, że jest to książka wyjątkowa, zupełnie inna od wszystkich pozostałych, które stworzył.

  Już 15 lutego odbędzie się gala Bestsellery Empiku. Uroczystość będzie można zobaczyć na antenie stacji TVN. Szansę na nagrodę - obok najbardziej popularnych twórców - mają młodzi artyści, którzy dopiero rozpoczynają karierę. Do kogo mogą powędrować wyróżnienia? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Izabelą Szymańską,

  Początek nowego roku w kalendarzu to ważny czas dla oddanych miłośników trylogii "Władca Pierścieni" i kultowej powieści "Hobbit, czyli tam i z powrotem". 3 stycznia 1892 roku, czyli dokładnie 130 lat temu, przyszedł na świat John Ronald Reuel Tolkien, prekursor literatury fantasty i jeden z najbardziej wpływowych pisarzy kilku minionych dekad. Jego książki doczekały się wielu nakładów i zachwycających ekranizacji. W Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki przedstawił niezwykle ciekawą genezę nazwiska uznanego autora.

  Literatura opisuje rzeczywistość, z którą każdy człowiek mierzy się w codziennej wędrówce. Nie pomija również śmierci, która i w prozie, i w poezji odnalazła swoje miejsce. Jak jest obrazowana?

  "Moją inspiracją była tragiczna śmierć młodej dziewczyny"

  Literacka nagroda Nike przyznawana jest już od 1997 roku. Pierwszym uhonorowanym w ten sposób pisarzem został Wiesław Myśliwski za powieść "Widnokrąg". Sposób przyznawania nagrody Nike jest podzielony na trzy różne etapy, a decydujące znaczenie ma zespół jury.

  "Nie mamy w Ameryce kogoś takiego, jak ona"

  Długie, chłodne wieczory zachęcają do relaksu w domowym zaciszu.

  Święto miłośników książek skoncentrowane wokół placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie już trwa. Sprawdźcie, jakich autorów można spotkać w stolicy z okazji Warszawskich Targów Książki.

  Półki pełne książek odstraszają najmłodszych, zamiast ich przyciągać, a biblioteki nie cieszą się oczekiwaną popularnością. Powodów takiego stanu może być wiele. Jak zatem zachęcać dziecko do czytania już w młodym wieku?

  Nagroda Nike przyznawana jest od 1997 roku i ma na celu promowanie polskiej literatury współczesnej. Kluczowym gatunkiem, który przede wszystkim brany jest pod uwagę jest powieść. Jednak w tym roku wśród finalistów znalazły się aż 3 reportaże!

  Końcówkę wakacji i letnich urlopów można wykorzystać na nadrobienie zaległości w lekturach. Półki w księgarniach aż uginają się pod ciężarem tysięcy nowych tytułów, a także książek, które zostały wydane już jakiś czas temu, ale wciąż warto je przeczytać. Co zatem wybrać?

  Czy Blanka Lipińska rzeczywiście króluje wśród polskich autorów? Najnowsza badania Biblioteki Narodowej zdradzają, kogo czytają Polacy. Wiadomo też, kto częściej sięga po książkę. Panie czy może jednak panowie?

  We wtorek 9 lutego odbędzie się gala Bestsellery Empiku 2020. Oprócz Bestsellerów Empiku i Wydarzenia Roku poznajemy też Odkrycia Empiku. Jurorzy w tej kategorii zdradzili nam szczegóły przyznawania nagród.

  Pod koniec listopada 2020 r. Sejm RP przyjął uchwałę o tym, by 2021 był rokiem Stanisława Lema. We wrześniu przypada bowiem 100. rocznica urodzin najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Jakie atrakcje zaplanowane są w związku z obchodami? O tym opowiedzieli nam dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema oraz Wojciech Zemek, sekretarz pisarza.

  10 grudnia świętujemy rocznicę wręczenia Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk. Z tej okazji fundacja noblistki organizuje wyjątkowe spotkanie, a o jego szczegółach opowiedział widzom Mateusz Hładki. Cego możemy się spodziewać?

  Bookcrossing nazywa się "uwalnianiem książek". To przekazywanie przeczytanych pozycji dalej, najczęściej polega na pozostawianiu ich w miejscach publicznych, skąd każdy zainteresowany może je zabrać. Bookcrossing ma sprawić, że książki staną się bardziej dostępne, a liczba osób czytających wzrośnie.

  Literacka Nagroda Nobla w 2020 roku została przyznana amerykańskiej poetce Louise Glück . Szwedzka Akademia uhonorowała ją za "niepowtarzalny poetycki głos, który swym surowym pięknem czyni ludzką egzystencję uniwersalną".

  Małgorzatę i Michała Kuźmińskich z pewnością zna niejeden fan kryminałów. Razem tworzą i wzajemnie uzupełniają się swoją wiedzą i warsztatem. Efekt? Siedem książek napisanych wspólnie. Nam zdradzili, jak wygląda ich wspólna praca.

  Już po raz 20. przyznano literackie nagrody Nike. Wśród 7 laureatów znalazło się aż troje debiutantów. Statuetkę i 100 tys zł zdobyła Bronka Nowicka. Nagroda Nike Czytelników powędrowała do Magdaleny Grzebałkowskiej, autorki takich książek jak: „Beksińscy. Portret podwójny”, „Ksiądz paradoks”, „1945. Wojna i pokój”. Magdalena Grzebałkowska o kulisach swojej pracy oraz o najbliższych planach opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN.

  Gościem Dzień Dobry Wakacje była Katarzyna Bonda – pisarka, autorka powieści kryminalnych. Jak to się dzieje, że każda jej książka staje się bestsellerem? Kto pomaga Pani Katarzynie w czasie pisania? Wokół jakiego wydarzenia jet zbudowana intryga w najnowszej powieści Bondy? Czy to oznacza, że w książce znajdziemy wątek biograficzny autorki?

  Magdalena Witkiewicz to popularna polska pisarka. Jak wygląda zwykłe życie niezwykłej pisarki? Jak wygląda jej standardowy dzień? Czy zapomina czasem odebrać dzieci z przedszkola?

  Członek Izby Lordów w brytyjskim parlamencie, a w przeszłości doradca Margaret Thatcher. Przede wszystkim jednak autor powieści o polityku, który za pomocą morderstw i szantaży stara się przejąć władzę w państwie. House of Cards to serial, który bije rekordy oglądalności. Z Michaelem Dobbsem rozmawiał Marcin Sawicki. Na kim wzorował swoich bohaterów? Czy wydarzenia przedstawione w powieści są prawdziwe?

  "Zło bierze się z gadania" to zdanie ze scenariusza do filmu Ziarno Prawy. Czy zło zaczyna się na języku? Czy granice języka są granicami naszego świat? O to Aleksandrę Hamkało, Zygmunta Miłoszewskiego, Jerzego Trelę, Krzysztofa Pieczyńskiego oraz Borysa Lankosza.

  Katarzyna Michalak to autorka bestsellerowych powieści miłosnych. Jej książka "Poczekajka" stała się bestsellerem. Pierwsza jej powieść przeleżała w szufladzie aż cztery lata. Potem zgłosiły się po nią aż cztery wydawnictwa na raz! Napisała 27 książek. Posłuchajcie historii jej życia.