literatura

  literatura

  Pod koniec listopada 2020 r. Sejm RP przyjął uchwałę o tym, by 2021 był rokiem Stanisława Lema. We wrześniu przypada bowiem 100. rocznica urodzin najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Jakie atrakcje zaplanowane są w związku z obchodami? O tym opowiedzieli nam dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema oraz Wojciech Zemek, sekretarz pisarza.

  Bookcrossing nazywa się "uwalnianiem książek". To przekazywanie przeczytanych pozycji dalej, najczęściej polega na pozostawianiu ich w miejscach publicznych, skąd każdy zainteresowany może je zabrać. Bookcrossing ma sprawić, że książki staną się bardziej dostępne, a liczba osób czytających wzrośnie.

  Już po raz 20. przyznano literackie nagrody Nike. Wśród 7 laureatów znalazło się aż troje debiutantów. Statuetkę i 100 tys zł zdobyła Bronka Nowicka. Nagroda Nike Czytelników powędrowała do Magdaleny Grzebałkowskiej, autorki takich książek jak: „Beksińscy. Portret podwójny”, „Ksiądz paradoks”, „1945. Wojna i pokój”. Magdalena Grzebałkowska o kulisach swojej pracy oraz o najbliższych planach opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN.

  Gościem Dzień Dobry Wakacje była Katarzyna Bonda – pisarka, autorka powieści kryminalnych. Jak to się dzieje, że każda jej książka staje się bestsellerem? Kto pomaga Pani Katarzynie w czasie pisania? Wokół jakiego wydarzenia jet zbudowana intryga w najnowszej powieści Bondy? Czy to oznacza, że w książce znajdziemy wątek biograficzny autorki?

  Członek Izby Lordów w brytyjskim parlamencie, a w przeszłości doradca Margaret Thatcher. Przede wszystkim jednak autor powieści o polityku, który za pomocą morderstw i szantaży stara się przejąć władzę w państwie. House of Cards to serial, który bije rekordy oglądalności. Z Michaelem Dobbsem rozmawiał Marcin Sawicki. Na kim wzorował swoich bohaterów? Czy wydarzenia przedstawione w powieści są prawdziwe?

  "Zło bierze się z gadania" to zdanie ze scenariusza do filmu Ziarno Prawy. Czy zło zaczyna się na języku? Czy granice języka są granicami naszego świat? O to Aleksandrę Hamkało, Zygmunta Miłoszewskiego, Jerzego Trelę, Krzysztofa Pieczyńskiego oraz Borysa Lankosza.

  Katarzyna Michalak to autorka bestsellerowych powieści miłosnych. Jej książka "Poczekajka" stała się bestsellerem. Pierwsza jej powieść przeleżała w szufladzie aż cztery lata. Potem zgłosiły się po nią aż cztery wydawnictwa na raz! Napisała 27 książek. Posłuchajcie historii jej życia.

  Tuż po rozpoczęciu akcji "Czytam i podaje dalej" dostaliśmy wiele listów ze zgłoszeniami. Jeden z nich pochodził od osadzonego w areszcie śledczym. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda czytelnictwo w polskich zakładach penitencjarnych. Anna Dziewit - Meller udała się do więzienia. Tu największe "byki" czytają... harlequiny.

  Lisa See to amerykańska pisarka, która ma chińskie korzenie. Jej najpoczytniejsze książki to: „Dziewczęta z Szanghaju”,czy „Miłość Peonii”. To właśnie sytuacja kobiet w Chinach stanowi główny temat jej twórczości. Przymusowe aborcje, zabijanie dziewczynek tuż po porodzie, sterylizacje, obozy pracy. W studiu Dzień Dobry TVN Anna Kalczyńska rozmawiała z Lisą See.

  Marzył, by zostać pisarzem, a został nauczycielem. Potem powrócił do swoich marzeń. Napisał "Poradnik pozytywnego myślenia". Depresja była zawsze częścią jego życia. Jego sposobem na radzenie sobie z nią zawsze były książki. Pisanie jest dla niego sposobem na zachowanie zdrowia psychicznego. Z Matthew Quickiem rozmawiała Ula Chincz.

  Zbigniew Buczkowski jest jednym z najbardziej charakterystycznych polskich aktorów. Od jego debiutu w filmie minęło już ponad 40 lat. Z tej okazji aktor postanowił wydać książkę. To wspomnienia z planów filmów, spotkań z fanami. To też zapis zabawnych sytuacji i śmiesznych anegdot. Mało o aktorze wiadomo, ale tym razem sam postanowił zdradzić kilka faktów ze swojego prywatnego życia. W studiu Dzień Dobry TVN Zbigniew Buczkowski opowiedział o swoim barwnym życiu i byciu, a właściwie staniu się, celebrytą.

  Co było dla niego inspiracją, gdy pisał książkę na której scenariuszu oparł film "Autor Widmo" Roman Polański? Jego najnowsza książka "Oficer i szpieg" to już bestseller. Na jej kanwie Roman Polański nakręci kolejny film. Robert Harris, w rozmowie z Mateuszem Hładkim, opowiedział o tym, jak niezwykłym reżyserem i człowiekiem jest Roman Polański. Kiedy film zobaczymy na dużym ekranie? Co pisarz sądzi o procesie, który toczy się w jego sprawie?

  Jego IQ wynosiło 180 . Filozof, pisarz, etyk, humanista, futurolog i o czym mało kto wie, że także ... ginekolog. Podobno nawet przyjmował porody. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Łukasz Radwan, który 2 października odebrał wyjątkowe wyróżnienie. Jakie? Zobaczcie.

  Dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara poznała sekrety jednego z najpiękniejszych i najbardziej znanych muzeów świata - madryckiego Prado. Jej przewodnikiem był pisarz Javier Sierra. Opowiedział jej m.in. o przesłaniach zapisanych przez malarzy w swoich dziełach.

  O Katarzynie Bondzie mówi się: "Królowa polskich kryminałów". Jej książki wciągają i niepokoją, głównie dlatego, że są napisane w oparciu o fakty. Jej najnowsza książka "Pochłaniacz" to kompendium wiedzy m.in na temat mafii działającej w latach 90. XX w. Jakie emocje towarzyszyły pisarce podczas rozmów z największymi polskimi mafiozami? Jaki był świat mafii, z którym miała styczność? Czy bała się o swoje życie?