Annie Ernaux z Literacką Nagrodą Nobla. "Ona jest głosem pokolenia wszystkich kobiet"

Literacka Nagroda Nobla 2022
Źródło: Dzień Dobry TVN
Literacka Nagroda Nobla 2022
Literacka Nagroda Nobla 2022
Książki bez których nie wyobrażam sobie dzieciństwa
Książki bez których nie wyobrażam sobie dzieciństwa
Książki dla dzieci bez tekstu, ale pełne treści
Książki dla dzieci bez tekstu, ale pełne treści
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Kontrowersje wokół okładki książki "Przepaść" R. Mroza
Kontrowersje wokół okładki książki "Przepaść" R. Mroza

Laureatką literackiego Nobla została francuska pisarka Annie Ernaux. Wyróżnienie przyznano za "odwagę i kliniczną ostrość, z jaką odkrywa korzenie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia pamięci osobistej". O tegorocznej zwyciężczyni porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z polonistką Anetą Korycińską i dziennikarką Natalią Szostak.

Annie Ernaux jest laureatką Literackiej Nagrody Nobla 2022

Literacka Nagroda Nobla uchodzi za najbardziej prestiżową nagrodę literacką na świecie. Już rok temu spekulowano, że otrzyma ją Annie Ernaux.

- Trzeba powiedzieć, że jest takie miejsce w Internecie, gdzie pasjonaci literatury z całego świata dyskutują o tym, kto może tego Nobla dostać. [...] W Akademii Szwedzkiej mówili, że książki Annie Ernaux są wypożyczane wyjątkowo intensywnie i twierdzili, że to znaczy, że dostanie Nobla. Jednak Akademia Szwedzka zrobiła psikusa. Wybrali kogoś zupełnie innego -tłumaczyła Natalia Szostak w Dzień Dobry TVN.

- Wczoraj znów zaskoczenie, bo w tym roku się nie spodziewaliśmy [że zwycięży Ernaux - red.] . Sama Annie Ernaux okazała się być bardzo otwarta i szczera - dodała dziennikarka, która rozmawiała z tegoroczną noblistką.

Annie Ernaux - biografia

Annie Ernaux, urodzona w 1940 roku, tworzy powieści, w których analizuje emocje człowieka. Nie brakuje w nich feministycznych wątków.

- Bardzo mnie cieszy ten Nobel dla Ernaux, bo ona jest głosem pokolenia wszystkich kobiet, którego byśmy nie usłyszeli w pisarstwie męskim. Ona mówi o wszystkich doświadczeniach dotyczących klasowości, o szklanym suficie, o tym, że trudno jest dostać pracę, zwłaszcza jeśli pochodzi się z klasy robotniczej. O tym, że wstydziła się rodziców, bo byli niewykształceni - przyznała Aneta Korycińska, polonistka znana jako "Baba od polskiego".

Rodzice Ernaux byli sklepikarzami. Sama noblistka ukończyła zaś studia i została nauczycielką języka francuskiego. - Później zaczęła się wstydzić tego, że nie odnajduje z rodzicami wspólnego języka. [...] Nie potrafiła się już odnaleźć w żadnej z tych społeczności - dopowiedziała Natalia Szostak, dziennikarka.

Co zmienia Nobel w życiu pisarza? Jakie powieści Ernaux zostały przetłumaczone na język polski? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości