powieść

  powieść

  Jo Nesbø to norweski pisarz powieści kryminalnych, które cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Jego najnowsza książka "Zazdrość", choć jest przepełniona morderstwami i mrocznymi tajemnicami, znacznie różni się od poprzednich. W rozmowie z Anną Senkarą zdradził, czym dla niego prywatnie jest tytułowa zazdrość. 

  Anna Kalczyńska: "Co 4 sekundy ktoś na świecie kupuje książkę, której bohaterem jest Jack Reacher". A Gościem Dzień Dobry TVN był dziś autor, sprzedanej w ponad 100 milionach egzemplarzy, serii opowieści o amerykańskim żandarmie - Lee Child. "Pisarstwo to jest coś, czym powinno się zająć, gdy jest się trochę starszym, bo trzeba mieć jakieś przeżycia, na których można się oprzeć" - mówi.

  Afroamerykanin Colson Whitehead jest ulubionym pisarzem byłego prezydenta USA Baracka Obamy. Za książkę "Kolej podziemna", w której opowiedział o hańbie niewolnictwa otrzymał w 2017 r. nagrodę Pulitzera. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby porozmawiać o tej właśnie książce i obliczach Ameryki. Kiedy zaczął badać historię swojej rodziny? Jak przy dwójce dzieci znajduje czas na pracę twórczą?

  Tym razem to nie jest kryminał. Jak mówi sam autor, jego nowa powieść to zupełnie nowy gatunek literacki: "jest tajemnica, jest zagadka, jest Polska w tle i jest czarny humor". O swojej najnowszej książce p.t. "Jak zawsze" opowiedział nam Zygmunt Miłoszewski.

  Czasami spadkobiercy nieżyjących już pisarzy pozwalają wybranym twórcom, by ci kontynuowali przygody postaci stworzonych przez ich utalentowanych protoplastów. Jednym z takich bohaterów jest Herkules Poirot stworzony przez Agathę Christie, a jakiś czas temu wskrzeszony przez Sophie Hannah. Pisarkę gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Powiedziała o okolicznościach wyboru jej na kontynuatorkę Christie i współpracę ze spadkobiercami królowej kryminałów. Skąd czerpie pomysły na książki?

  Tess Gerritsen to amerykańska pisarka, której powieści są publikowane w 35 językach. Na podstawie jej książek powstają popularne medyczne seriale, między innymi "Partnerki". Sam Stephen King uznał ją za najlepszą autorkę thrillerów medycznych. Okazuje się, że Tess skończyła medycynę. Dlaczego porzuciła zawód lekarza? I dlaczego tak bardzo lubimy się bać? Z Tess Gerritsen rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Katarzyna Bonda to jedna z najpopularniejszych pisarek kryminałów. Bonda słynie z bardzo dokładnych dokumentacji. By nadać swoim powieściom wiarygodności, bywa w niebezpiecznych miejscach, gdzie napady i pobicia są na porządku dziennym. Jak zdobywa informacje? Czy w czasie pracy towarzyszy jej strach? Co to znaczy, że po każdej książce się oczyszcza? z Katarzyną Bondą rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.

  Gościem Dzień Dobry TVN była Katarzyna Grochola. Pisarka jest rekordzistką jeżeli chodzi o ilość sprzedanych książek na polskim rynku. Obecnie Grochola wydała swoją 18. książkę. Jak mówi, dopiero teraz poczuła się pisarką. Co to oznacza? Gdzie Katarzyna Grochola szuka inspiracji do pracy? I czy uważa się za kobietę szczęśliwą i spełnioną?

  Pisarka Renata Kosin ma na swoim koncie pięć powieści. Inspiracją dla jej książek są zawsze realne postaci, przedmioty i wydarzenia, które autorka nazywa "zapalnikami". Niestety pisarka ma poważną i postępującą chorobę - zwyrodnienie plamki żółtej, na skutek której traci wzrok. Nie poddaje się jednak. Powiedziała nam o walce z chorobą. Pani Renato, życzymy powrotu do zdrowia!

  "Notebook" to powieść sensacyjana, wydana - jak mówi autor - w technologii rozszerzonej rzeczywistości. Oznacza to, że możesz ją nie tylko czytać, ale dzięki darmowej aplikacji, możesz ją także oglądać jak film na swoim tablecie. Ponoć to pierwsza tego typu książka na świecie. Gościem Dzień Dobry Wakacje był dziennikarz Tomasz Lipko, autor powieści "Notebook".

  Jego książki zostały przetłumaczone na 40 języków, a sztuki teatralne wystawiane są w teatrach w 50 krajach świata. W Polsce został uhonorowany tytułem Ambasadora Czytelnictwa. W Dzień Dobry TVN gościliśmy uwielbianego w Polsce i na świecie powieściopisarza i dramaturga Erica Emmanuela Schmitta. Jak odkrył swój talent? Ile napisał powieści? Skąd czerpie inspiracje? Jak wygląda jego praca nad książką?

  Katarzyna Michalak to autorka bestsellerowych powieści miłosnych. Jej książka "Poczekajka" stała się bestsellerem. Pierwsza jej powieść przeleżała w szufladzie aż cztery lata. Potem zgłosiły się po nią aż cztery wydawnictwa na raz! Napisała 27 książek. Posłuchajcie historii jej życia.

  Rafał "Lipek" Lipiński to czołowy polski dunker, czyli specjalista od wsadów do kosza. Zbiera wyróżnienia w wielu turniejach, dwa razy został mistrzem świata. Dlaczego wybrał tę dyscyplinę? Co trzeba zrobić, aby być najlepszym na świecie? Czy swoje umiejętności wykorzystuje podczas gry w koszykówkę? Zobaczcie, jakimi umiejętnościami wykazał się prowadzący Dzień Dobry TVN Marcin Prokop.

  Na początku pisała reportaże. Była bliska rzeczywistości. Potem postawiła na fikcję. Skąd ta przemiana? W studiu Dzień Dobry TVN gościem Anny Dziewit-Meller była Liza Marklund, szwedzka dziennikarka i autorka powieści kryminalnych.

  Jak zmieniał się ideał piękna na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat? Czy istnieją uniwersalne kanony piękna? O tym m.in: Karolina Korwin-Piotrowska, Piotr Zachara, Agustin Egurrola.

  Katarzyna Olubińska odwiedziała pisarkę Marię Nurowską w jej domu w Bukowinie Tatarzańskiej. Tym razem pisarka zaskakuje swoich czytleników nową powieścią... historyczną, o której opowiedziała naszej dziennikarce. jedym z bohaterów tej powiesci jest noblista Czesław Miłosz. Czy to prawda, że miał nieślubne dziecko?

  Ze wspólnych spotkań, rozmów i gotowania powstała książka "Gotowanie jest sexy", napisana przez trzy przyjaciółki: Joannę Żor, Magdalenę Tymicką i Monikę Lubowiecką –Jankowską. W tej "powieści kulinarnej" znajdziecie nie tylko przepisy, ale i losy bohaterek książki, czyli: Karolki, Dorki i Andżi. Poznajcie w Dzień Dobry TVN historię życia pisaną w kuchni.

  O czym jest pierwsza powieść Anny Dziewit, o której Dorota Wellman mówi, że to "lepka" książka. Historia opowiada o młodym człowieku, nauczycielu, który uwodzi młode uczennice. - Ta książka ma groteskowy wymiar. Może dlatego, że chciałam uniknąć publicystyki, zwanej tanią publicystyką - mówiła w Dzień Dobry TVN Anna Dziewit, o swojej książce, którą zaczęła pisać dawno temu. To czwarta książka w dorobku dziennikarki, która - przypomnijmy - gra też w rockowej kapeli.