Alicja Czarnecka-Suls o swojej książce i przygotowaniach do niej opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
To pierwsza Niemka w historii, która zdobyła to wyróżnienie.
"To jest cała ona".
"80% to prawda".
Czym się wyróżnia?
Przed nami jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku - Gala Bestsellery Empiku 2022. To m.in. od Państwa zależy, kto zdobędzie wyróżnienia w poszczególnych kategoriach.
To ulubiona książka użytkowniczek TikToka.
26 października premierę miała najnowsza książka Szczepana Twardocha."Chołod" to powieść przygodowa oparta o historię pierwszej połowy XX wieku. Sam Twardoch w wydawnictwie mocno inspiruje się swoimi polarnymi wyprawami na Spitsbergen. Skąd takie zamiłowanie do surowego, zimnego piękna?
Miłośnicy twórczości Remigiusza Mroza z niecierpliwością oczekiwali na premierę książki o wymownym tytule "Z pierwszej piłki".
W bogatym dorobku artystycznym George'a Orwella nie brakuje zapadających w pamięć powieści. "Folwark zwierzęcy" czy "Rok 1984" to tylko niektóre z nich. Jakie emocje niesie za sobą ich lektura? Dlaczego twórczość brytyjskiego pisarza i publicysty budzi wiele kontrowersji?
Laureatką literackiego Nobla została francuska pisarka Annie Ernaux. Wyróżnienie przyznano za "odwagę i kliniczną ostrość, z jaką odkrywa korzenie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia pamięci osobistej". O tegorocznej zwyciężczyni porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z polonistką Anetą Korycińską i dziennikarką Natalią Szostak.
Znakomita powieść historyczno-obyczajowa zatytułowana "Aptekarka" to pierwszy tom serii. O niezwykłej historii powstania książki, w programie Dzień Dobry TVN, opowiedziała jej autorka Magdalena Skubisz.
Zdaniem autora to idealna pozycja na lato.
Maja Lidia Kossakowska była nazywana pierwszą damą polskiej fantastyki. W jej bogatym dorobku literackim znalazło się wiele nieprzeciętnych dzieł.
Rzeczniczka prasowa pierwszego niekomunistycznego rządu, dziennikarka, pisarka, żona - życie Małgorzaty Niezabitowskiej to gotowy scenariusz na film.
Éric-Emmanuel Schmitt jest jednym z najbardziej poczytnych francuskich pisarzy. Jego książki zostały przetłumaczone na 40 języków, a w samej Polsce sprzedał ponad 1,5 mln egzemplarzy.
Artur Andrus i Wojciech Zimiński po raz kolejny zaskoczyli oddaną rzeszę swoich fanów. W trakcie pandemii prowadzący program "Szkło kontaktowe" pracowali nad wyjątkową powieścią kryminalną. Wydawnictwo trafiło już na półki księgarni.
Anna Bańkowska, tłumaczka nowego wydania kultowej powieści "Ania z Zielonego Wzgórza", znalazła się w ogniu krytyki. Wszystko za sprawą zmiany nazwy posiadłości Maryli i Mateusza Cutberthów, gdzie zamieszkała rudowłosa dziewczynka o wybujałej wyobraźni. Czy nowy przekład ma szansę powtórzyć sukces pierwotnego? Czy "Anne z Zielonych Szczytów" spodoba się czytelnikom?
Autorka powieści opowiedziała o kulisach swojej pracy, zgodziła się także podążyć śladami bohaterki trylogii.
"Moją inspiracją była tragiczna śmierć młodej dziewczyny"
Jo Nesbø to norweski pisarz powieści kryminalnych, które cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Jego najnowsza książka "Zazdrość", choć jest przepełniona morderstwami i mrocznymi tajemnicami, znacznie różni się od poprzednich. W rozmowie z Anną Senkarą zdradził, czym dla niego prywatnie jest tytułowa zazdrość.
Projekt Plaża w tym tygodniu odwiedza Darłowo. W nadmorskim krajobrazie wśród wielu innych atrakcji znajduje się także stoisko Storytel. To właśnie tam Olivier Janiak porozmawiał z fanem audiobooków, Markiem Pawlakiem.
Anna Kalczyńska: "Co 4 sekundy ktoś na świecie kupuje książkę, której bohaterem jest Jack Reacher". A Gościem Dzień Dobry TVN był dziś autor, sprzedanej w ponad 100 milionach egzemplarzy, serii opowieści o amerykańskim żandarmie - Lee Child. "Pisarstwo to jest coś, czym powinno się zająć, gdy jest się trochę starszym, bo trzeba mieć jakieś przeżycia, na których można się oprzeć" - mówi.
Afroamerykanin Colson Whitehead jest ulubionym pisarzem byłego prezydenta USA Baracka Obamy. Za książkę "Kolej podziemna", w której opowiedział o hańbie niewolnictwa otrzymał w 2017 r. nagrodę Pulitzera. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby porozmawiać o tej właśnie książce i obliczach Ameryki. Kiedy zaczął badać historię swojej rodziny? Jak przy dwójce dzieci znajduje czas na pracę twórczą?
Tym razem to nie jest kryminał. Jak mówi sam autor, jego nowa powieść to zupełnie nowy gatunek literacki: "jest tajemnica, jest zagadka, jest Polska w tle i jest czarny humor". O swojej najnowszej książce p.t. "Jak zawsze" opowiedział nam Zygmunt Miłoszewski.
Czasami spadkobiercy nieżyjących już pisarzy pozwalają wybranym twórcom, by ci kontynuowali przygody postaci stworzonych przez ich utalentowanych protoplastów. Jednym z takich bohaterów jest Herkules Poirot stworzony przez Agathę Christie, a jakiś czas temu wskrzeszony przez Sophie Hannah. Pisarkę gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Powiedziała o okolicznościach wyboru jej na kontynuatorkę Christie i współpracę ze spadkobiercami królowej kryminałów. Skąd czerpie pomysły na książki?
Tess Gerritsen to amerykańska pisarka, której powieści są publikowane w 35 językach. Na podstawie jej książek powstają popularne medyczne seriale, między innymi "Partnerki". Sam Stephen King uznał ją za najlepszą autorkę thrillerów medycznych. Okazuje się, że Tess skończyła medycynę. Dlaczego porzuciła zawód lekarza? I dlaczego tak bardzo lubimy się bać? Z Tess Gerritsen rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
Katarzyna Bonda to jedna z najpopularniejszych pisarek kryminałów. Bonda słynie z bardzo dokładnych dokumentacji. By nadać swoim powieściom wiarygodności, bywa w niebezpiecznych miejscach, gdzie napady i pobicia są na porządku dziennym. Jak zdobywa informacje? Czy w czasie pracy towarzyszy jej strach? Co to znaczy, że po każdej książce się oczyszcza? z Katarzyną Bondą rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.
Gościem Dzień Dobry TVN była Katarzyna Grochola. Pisarka jest rekordzistką jeżeli chodzi o ilość sprzedanych książek na polskim rynku. Obecnie Grochola wydała swoją 18. książkę. Jak mówi, dopiero teraz poczuła się pisarką. Co to oznacza? Gdzie Katarzyna Grochola szuka inspiracji do pracy? I czy uważa się za kobietę szczęśliwą i spełnioną?
Pisarka Renata Kosin ma na swoim koncie pięć powieści. Inspiracją dla jej książek są zawsze realne postaci, przedmioty i wydarzenia, które autorka nazywa "zapalnikami". Niestety pisarka ma poważną i postępującą chorobę - zwyrodnienie plamki żółtej, na skutek której traci wzrok. Nie poddaje się jednak. Powiedziała nam o walce z chorobą. Pani Renato, życzymy powrotu do zdrowia!