Annie Ernaux z Literacką Nagrodą Nobla. "Ona jest głosem pokolenia wszystkich kobiet"
Laureatką literackiego Nobla została francuska pisarka Annie Ernaux. Wyróżnienie przyznano za "odwagę i kliniczną ostrość, z jaką odkrywa korzenie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia pamięci osobistej". O tegorocznej zwyciężczyni porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z polonistką Anetą Korycińską i dziennikarką Natalią Szostak.
Nagroda Nobla z fizyki została przyznana. Czego dokonali laureaci?
Nagroda Nobla 2022 z dziedziny fizyki została przyznana. Otrzymało ją trzech specjalistów za osiągnięcia na polu "pionierskiej informatyki kwantowej". Ile pieniędzy dostaną laureaci w ramach nagrody? Co jeszcze wchodzi w jej skład?
Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii 2021 otrzymało trzech naukowców: David Card, oraz wspólnie Joshua D. Angrist i Guido W. Imbens. Card otrzymał nagrodę "za empiryczny wkład w ekonomię pracy". Angrist i Imbens zostali wyróżnieni za "metodologiczny wkład w analizę związków przyczynowych".
Znamy laureatów tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla
Norweski Komitet Noblowski ogłosił laureatów tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Uhonorowani zostali - dziennikarka z Filipin Maria Ressa oraz rosyjski dziennikarz Dmitrij Muratow. Do nagrody było nominowanych 329 osób.
Znamy laureata literackiej nagrody Nobla. To urodzony w Tanzanii Abdulrazak Gurnah
Tegorocznym laureatem literackiej Nagrody Nobla 2021 został Abdulrazak Gurnah. Mężczyzna jest powieściopisarzem urodzonym w Tanzanii, zamieszkującym dziś w Wielkiej Brytanii. Nagroda została ogłoszona w czwartek, 7 października 2021 r. przez sekretarza Akademii Szwedzkiej w Sali Giełdy w Sztokholmie.
Tydzień noblowski. Komu przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny?
Komitet Instytutu Karolinska zdecydował, że tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny trafi do Davida Juliusa i Ardema Patapoutiana. Laureaci otrzymali ją za "odkrycie receptorów temperatury i dotyku". Tym samym rozpoczął się tydzień noblowski, który potrwa do 11 października 2021 roku.
Greta Thunberg i Swiatłana Cichanouska z szansami na Pokojową Nagrodę Nobla
Pokojowa Nagroda Nobla wzbudza zainteresowanie i wielkie emocje. W poprzednich latach wśród zwycięzców znaleźli się Abiy Ahmed Ali, Juan Manuel Santos czy Liu Xiaobo. Zdaniem norweskich ekspertów w tym roku największe szanse na otrzymanie Pokojowej Nagrody Nobla mają znana z walki na rzecz klimatu Greta Thunberg oraz liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.
Nagroda Nobla – najbardziej prestiżowa nagroda świata. W jakich kategoriach się ją przyznaje?
Nagroda Nobla to najważniejsze wyróżnienie przyznawane przede wszystkim za osiągnięcia, postępy i odkrycia naukowe. Nagrody są konsekwencją ostatniej woli prywatnego fundatora, szwedzkiego przedsiębiorcy i naukowca Alfreda Nobla. Przyznawane są w kilku istotnych kategoriach sprawdź, w jakich.
Olga Tokarczuk rok temu odebrała Nobla. "To jest czuła rocznica"
10 grudnia świętujemy rocznicę wręczenia Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk. Z tej okazji fundacja noblistki organizuje wyjątkowe spotkanie, a o jego szczegółach opowiedział widzom Mateusz Hładki. Cego możemy się spodziewać?
Przełom w wykrywaniu WZW typu C nagrodzony Nagrodą Nobla. Aż 90 proc. chorych nie wie, że jest nim zakażonych
W tym roku nagrodę Nobla otrzymali lekarze, którzy odkryli wirusa zapalenia wątroby typu C. To on wywołuje marskość i nowotwory tego organu. Czy to zmieni strategię walki z tymi chorobami w Polsce i na świecie?
Pokojowa Nagroda Nobla 2020 za walkę z głodem: "Głód jest wykorzystywany jako broń"
Światowy Program Żywnościowy (WFP) został tegorocznym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla - tak zdecydował Norweski Komitet Noblowski. Agencję ONZ wyróżniono za zwalczanie głodu. Tegoroczna uroczystość ogłoszenia nagrody - z powodu restrykcji epidemicznych - odbywała się przy niemal pustej sali Instytutu Nobla w Oslo. Czym zajmuje się uhonorowana organizacja?
Znamy już laureatów Nagród Nobla 2020 w dziedzinach fizjologia i medycyna oraz fizyka. Pierwsza trafiła do odkrywców wirusa odpowiedzialnego za wirusowe zapalenie wątroby typu C, druga natomiast przyznana została fizykom za badania dotyczące czarnych dziur.
Polscy licealiści rzucili wyzwanie laureatowi Nagrody Nobla
W 1968 roku amerykański fizyk i laureat Nagrody Nobla prof. Luis Alvarez chciał sprawdzić, czy w piramidzie Chefrena znajdują się ukryte komnaty. Po jej "prześwietleniu" doszedł jednak do wniosku, że nie ma tam takowych. Po wielu latach licealiści z Płocka stworzyli model matematyczny wskazujący, że w tejże piramidzie może jednak istnieć niezlokalizowane dotąd pomieszczenie. Polskich uczniów i ich opiekuna dr hab. Janusza Kempę z Politechniki Warszawskiej gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Dlaczego zainteresowali się tym tematem? Kto pomógł im zdobyć pieniądze na badania? Na jakie studia się wybierają?
Tegorocznego Nobla w dziecinie literatury zdobyła wybitna białoruska reportażystka Swietłana Aleksijewicz. Przed ogłoszeniem wyniku nie wierzyła w swoją wygraną, dlatego nie śledziła telewizji. O Noblu dowiedziała się podczas prasowania pościeli. Co zrobiła, kiedy wiadomość dotarła do niej? Czy Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka pogratulował jej Nobla? Co Swietłana myśli o Polakach? Z pisarką, podczas Festiwalu Conrada, rozmawiał dziennikarz Żenia Klimakin.
Czesław Miłosz, Władysław Reymont, Wisława Szymborska, Henryk Sienkiewicz - najważniejszą literacką nagrodę Nagrodę Nobla dostali tego samego dnia - 10 grudnia. Przypadek? To sprawdził dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. W Sztokholmie spotkał się z Michałem Rusinkiem, sekretarzem noblistki Wisławy Szymborskiej.