Nieugięta determinacja i nienasycona ciekawość Marii Skłodowskiej-Curie uczyniły z niej ikonę w świecie współczesnej nauki.
Nagrodę otrzymała japońska organizacja Nihon Hidankyo.
Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki i chemii została przyznana we wtorek dwóm wybitnym uczonym. Amerykanin John J. Hopfield oraz Kanadyjczyk Geoffrey E. Hinton zostali docenieni przez Komitet Noblowski za swoje niezwykłe, umożliwiające uczenie się maszyn odkrycia. O ich dokonaniach opowiedział w Dzień Dobry TVN nasz reporter Marcin Sawicki.
Za co uhonorowano laureata?
Za co ich uhonorowano?
Orhan Pamuk, laureat Literackiej Nagrody Nobla, odwiedza właśnie Polskę, by zobaczyć operową adaptację swojej książki. Znany na całym świecie autor opowiedział w rozmowie z Marcinem Sawickim o podejściu do twórczości, miłości do kotów i swoim nietypowym nazwisku.
Jak poetę zapamiętali bliscy, przyjaciele i współpracownicy?
Już 10 grudnia, podczas bankietu noblowskiego, przemówienia króla Szwecji i noblistów zapowiadać będzie Polka – Kamila Marzyńska. Urodziła się i wychowywała w Łodzi. W wieku 16 lat wraz z mamą przeprowadziła się do Szwecji.
Maria Skłodowska-Curie zdobywała jako pierwsza kobieta w historii nagrodę Nobla. Do dziś Francja jest jej wdzięczna za zasługi. Obecnie trwa walka o zachowanie budynku, w którym dawniej znajdowało się laboratorium uczonej. - To bezcenne miejsce pamięci - mówią eksperci.
Do tej prestiżowej nagrody przyznawanej za "promowanie pokoju" nominowanych było ponad 350 osób i grup.
W poniedziałek 2 października rozpoczął się Tydzień Noblowski nazywany "Noble Calling". W tym czasie komitety noblowskie w Sztokholmie i Oslo ogłaszają laureatów Nagród Nobla w sześciu dziedzinach. Jak się okazuje, wydarzeniu temu towarzyszy wiele zadziwiających rytuałów. Ciekawostki przedstawił nam dziennikarz Marcin Sawicki.
Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła tegorocznego laureata Nagrody Nobla z literatury.
Literacka nagroda Nobla 2023 trafi do laureata w czwartek 5 października. Pasjonaci współczesnej literatury oraz bukmacherzy mają już swoje typy. W ubiegłym roku triumfy święciła Francuzka - Annie Ernaux, w 2018 roku – Olga Tokarczuk.
Przynoszą "największe korzyści ludzkości".
Kto i za co został doceniony?
Najważniejsze informacje z Polski i świata przedstawiła Dagmara Kaczmarek-Szałkow w cyklu Dzień Dobry TVN "5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku".
Jak wyglądały jej przygotowania do odebrania prestiżowego wyróżnienia?
O czym jeszcze pisaliśmy w serwisie?
Kto i za co ją dostał?
Sprawdź prawidłową odpowiedź.
"To forma, która by ją rozbawiła".
Laureatką literackiego Nobla została francuska pisarka Annie Ernaux. Wyróżnienie przyznano za "odwagę i kliniczną ostrość, z jaką odkrywa korzenie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia pamięci osobistej". O tegorocznej zwyciężczyni porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z polonistką Anetą Korycińską i dziennikarką Natalią Szostak.
Kto jeszcze był na liście faworytów?
Nagroda Nobla 2022 z dziedziny fizyki została przyznana. Otrzymało ją trzech specjalistów za osiągnięcia na polu "pionierskiej informatyki kwantowej". Ile pieniędzy dostaną laureaci w ramach nagrody? Co jeszcze wchodzi w jej skład?
Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii 2021 otrzymało trzech naukowców: David Card, oraz wspólnie Joshua D. Angrist i Guido W. Imbens. Card otrzymał nagrodę "za empiryczny wkład w ekonomię pracy". Angrist i Imbens zostali wyróżnieni za "metodologiczny wkład w analizę związków przyczynowych".
"Henryk Sienkiewicz wyznaczał trendy i był bożyszczem kobiet".
Norweski Komitet Noblowski ogłosił laureatów tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Uhonorowani zostali - dziennikarka z Filipin Maria Ressa oraz rosyjski dziennikarz Dmitrij Muratow. Do nagrody było nominowanych 329 osób.
Tegorocznym laureatem literackiej Nagrody Nobla 2021 został Abdulrazak Gurnah. Mężczyzna jest powieściopisarzem urodzonym w Tanzanii, zamieszkującym dziś w Wielkiej Brytanii. Nagroda została ogłoszona w czwartek, 7 października 2021 r. przez sekretarza Akademii Szwedzkiej w Sali Giełdy w Sztokholmie.
Komitet Instytutu Karolinska zdecydował, że tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny trafi do Davida Juliusa i Ardema Patapoutiana. Laureaci otrzymali ją za "odkrycie receptorów temperatury i dotyku". Tym samym rozpoczął się tydzień noblowski, który potrwa do 11 października 2021 roku.
Pokojowa Nagroda Nobla wzbudza zainteresowanie i wielkie emocje. W poprzednich latach wśród zwycięzców znaleźli się Abiy Ahmed Ali, Juan Manuel Santos czy Liu Xiaobo. Zdaniem norweskich ekspertów w tym roku największe szanse na otrzymanie Pokojowej Nagrody Nobla mają znana z walki na rzecz klimatu Greta Thunberg oraz liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.