nagroda Nobla

  nagroda Nobla

  Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii 2021 otrzymało trzech naukowców: David Card, oraz wspólnie Joshua D. Angrist i Guido W. Imbens. Card otrzymał nagrodę "za empiryczny wkład w ekonomię pracy". Angrist i Imbens zostali wyróżnieni za "metodologiczny wkład w analizę związków przyczynowych".

  Norweski Komitet Noblowski ogłosił laureatów tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Uhonorowani zostali - dziennikarka z Filipin Maria Ressa oraz rosyjski dziennikarz Dmitrij Muratow. Do nagrody było nominowanych 329 osób.

  Komitet Instytutu Karolinska zdecydował, że tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny trafi do Davida Juliusa i Ardema Patapoutiana. Laureaci otrzymali ją za "odkrycie receptorów temperatury i dotyku". Tym samym rozpoczął się tydzień noblowski, który potrwa do 11 października 2021 roku.

  Pokojowa Nagroda Nobla wzbudza zainteresowanie i wielkie emocje. W poprzednich latach wśród zwycięzców znaleźli się Abiy Ahmed Ali, Juan Manuel Santos czy Liu Xiaobo. Zdaniem norweskich ekspertów w tym roku największe szanse na otrzymanie Pokojowej Nagrody Nobla mają znana z walki na rzecz klimatu Greta Thunberg oraz liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.  

  Światowy Program Żywnościowy (WFP) został tegorocznym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla - tak zdecydował Norweski Komitet Noblowski. Agencję ONZ wyróżniono za zwalczanie głodu. Tegoroczna uroczystość ogłoszenia nagrody - z powodu restrykcji epidemicznych - odbywała się przy niemal pustej sali Instytutu Nobla w Oslo. Czym zajmuje się uhonorowana organizacja?

  Znamy już laureatów Nagród Nobla 2020 w dziedzinach fizjologia i medycyna oraz fizyka. Pierwsza trafiła do odkrywców wirusa odpowiedzialnego za wirusowe zapalenie wątroby typu C, druga natomiast przyznana została fizykom za badania dotyczące czarnych dziur.

  W 1968 roku amerykański fizyk i laureat Nagrody Nobla prof. Luis Alvarez chciał sprawdzić, czy w piramidzie Chefrena znajdują się ukryte komnaty. Po jej "prześwietleniu" doszedł jednak do wniosku, że nie ma tam takowych. Po wielu latach licealiści z Płocka stworzyli model matematyczny wskazujący, że w tejże piramidzie może jednak istnieć niezlokalizowane dotąd pomieszczenie. Polskich uczniów i ich opiekuna dr hab. Janusza Kempę z Politechniki Warszawskiej gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Dlaczego zainteresowali się tym tematem? Kto pomógł im zdobyć pieniądze na badania? Na jakie studia się wybierają?

  Tegorocznego Nobla w dziecinie literatury zdobyła wybitna białoruska reportażystka Swietłana Aleksijewicz. Przed ogłoszeniem wyniku nie wierzyła w swoją wygraną, dlatego nie śledziła telewizji. O Noblu dowiedziała się podczas prasowania pościeli. Co zrobiła, kiedy wiadomość dotarła do niej? Czy Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka pogratulował jej Nobla? Co Swietłana myśli o Polakach? Z pisarką, podczas Festiwalu Conrada, rozmawiał dziennikarz Żenia Klimakin.

  Czesław Miłosz, Władysław Reymont, Wisława Szymborska, Henryk Sienkiewicz - najważniejszą literacką nagrodę Nagrodę Nobla dostali tego samego dnia - 10 grudnia. Przypadek? To sprawdził dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. W Sztokholmie spotkał się z Michałem Rusinkiem, sekretarzem noblistki Wisławy Szymborskiej.