Maria Skłodowska-Curie zdobywała jako pierwsza kobieta w historii nagrodę Nobla. Do dziś Francja jest jej wdzięczna za zasługi. Obecnie trwa walka o zachowanie budynku, w którym dawniej znajdowało się laboratorium uczonej. - To bezcenne miejsce pamięci - mówią eksperci.
Maria Skłodowska-Curie – kobieta sukcesu
W 1891 roku Maria zaczęła studiować matematykę i fizykę na Sorbonie. Na paryskiej uczelni poznała przyszłego męża Pierre'a Curie. Para zaczęła wspólną pracę w laboratorium. - Odkryli dwa nowe pierwiastki chemiczne. Polon - nazwany tak na cześć ojczyzny Marii i drugi odkryty w 1898 roku rad - powiedział Renaud Huynh, dyrektor Muzeum Curie w Paryżu.
W 1903 roku Maria, Pierre i współpracownik Antoine Henri Becquerel otrzymali nagrodę Nobla z fizyki. W 1911 roku, po śmieci męża, Maria zdobyła także drugiego Nobla - tym razem z chemii za wyizolowanie radu.
Chociaż za życia uczona musiała udowadniać, że jest lepsza niż jej koledzy naukowcy, to po śmierci oddano jej cześć. W 1995 roku prochy jej i męża przeniesiono do paryskiego Panteonu, czyli mauzoleum, w którym spoczywają najbardziej zasłużeni dla historii Francji.
Ulubiony ogród Marii Skłodowskiej-Curie
W Paryżu Maria miała swój ulubiony ogród, w którym uwielbiała rozmawiać z uczonymi. O miejscy tym zrobiło się ostatnio głośno. W budynku, zwanym "pawilon źródeł", znajduje się jedno z laboratoriów uczonej, w którym składowała i przygotowywała radioaktywne substancje. Teraz budynek ma zostać zburzony. W jego miejscu ma powstać 6-piętrowy blok, a w środku mają powstać laboratoria
- Sprzeciwiamy się rozbiórce. Mówi się, że w środku promieniowanie jest zbyt duże, ale nie ma badań, które by to potwierdzały. To bezcenne miejsce pamięci - powiedział Gregory Chaumet ze stowarzyszenia "Historyczny Paryż".
Rozbiórce sprzeciwiają się też sami paryżanie, bo Maria do dziś uważana jest za bohaterkę wszech czasów.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niezwykłe eksponaty w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. "Przyjechały prosto z Paryża"
- Genialne naukowczynie, o których zapomniała historia. "Babka od histy" o efekcie Matyldy
- Dominika Kulczyk kupiła dom Marii Skłodowskiej-Curie. Ogłosiła, co tam powstanie
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: Anna Kowalska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN