Coco Chanel swoimi pomysłami podbiła rynek mody. Wszystkie kobiety powinny być jej wdzięczne

Coco Chanel
Źródło: Dzień Dobry TVN
Co słychać w show-biznesie?
Co słychać w show-biznesie?
Adam Mickiewicz - palacz, kochaś, wieszcz od science-fiction
Adam Mickiewicz - palacz, kochaś, wieszcz od science-fiction
Niezwykła historia zwycięstwa Polaków w Operation Sail. Uczestnicy regat z 1972 r. są poszukiwani
Niezwykła historia zwycięstwa Polaków w Operation Sail. Uczestnicy regat z 1972 r. są poszukiwani
Niezwykła historia polskiej arystokratki Izabeli D'Ornano
Niezwykła historia polskiej arystokratki Izabeli D'Ornano
Królowa Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat
Królowa Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat
Niezwykłe życie Władysława Bartoszewskiego
Niezwykłe życie Władysława Bartoszewskiego
Królowa Elżbieta II od 70 lat na tronie
Królowa Elżbieta II od 70 lat na tronie
Historia Polaków na Igrzyskach Olimpijskich
Historia Polaków na Igrzyskach Olimpijskich
Historia powstania TOPR
Historia powstania TOPR
 Historia Turnieju Czterech Skoczni
Historia Turnieju Czterech Skoczni
Niezwykła historia zakopiańskiej willi
Niezwykła historia zakopiańskiej willi
Historia polskiej mafii
Historia polskiej mafii
Gdańsk - tutaj historia łączy się z nowoczesnością
Gdańsk - tutaj historia łączy się z nowoczesnością
Dzieje i historia zespołu „Mazowsze”
Dzieje i historia zespołu „Mazowsze”
Coco Chanel była jedną z najbardziej znanych projektantek w historii. Jej niekonwencjonalne projekty zrewolucjonizowały modę damską w latach 20. XX wieku. To ona utorowała drogę projektantom, takim jak Karl Lagerfeld i Virginie Viard. Jej dzieciństwo jednak nie należało do łatwych, a sukces odniosła dzięki swojemu wielkiemu talentowi i ciężkiej pracy. Nie bez znaczenia były także kontakty z paroma wpływowymi mężczyznami.
DD_20230511_Moda_REP
Szerokie spodnie - hit sezonu
Źródło: Dzień Dobry TVN

10 stycznia obchodzimy 53. rocznicę śmierci Coco Chanel. Projektantka zmarła w wieku 87 lat, pozostając niezamężną, w 1971 roku w Paryżu we Francji. 

Trudne dzieciństwo ikony mody

Gabrielle Bonheur Chanel urodziła się w 1881 roku w Maine-et-Loire we Francji. Jej mamą była praczka a ojcem uliczny sprzedawca. W wieku 11 lat, po śmierci matki, wraz z dwiema siostrami została wysłana do sierocińca w klasztorze Aubazine, gdzie nauczyła się szyć. Później pracowała jako krawcowa w Moulins, a wieczorami śpiewała w kabarecie "La Rotonde"Podobno to właśnie tam zyskała przydomek Coco, co było nawiązaniem do piosenki "Qui qu'a vu Coco?", którą często wykonywała. 

To właśnie w tym mieście poznała Étienne'a de Balsana, syna przedsiębiorców tekstylnych, który zaproponował jej przeprowadzkę do zamku w Royallieu. Po sześcioletnim związku Étienne był nie tylko jej romantycznym partnerem, ale także pierwszą osobą, która pomogła jej finansowo.

Odkrywając wyjątkowy talent Chanel do tworzenia kapeluszy, kobiety z bliskiego otoczenia firmy Balsana zaczęły interesować się jej projektami. Została licencjonowaną modystką w 1910 roku i otworzyła butik o nazwie "Chanel Modes" przy 21 Rue Cambon w Paryżu, a trzy lata później w Deauville, popularnym kurorcie na północy Francji. W 1915 roku powstał sklep w Biarritz. W tych ostatnich dwóch lokalizacjach zajęła się już szyciem swoich kreacji, a nie tylko projektowaniem nakryć głowy.

Jej pierwszym sukcesem odzieżowym była sukienka, którą uszyła ze starej koszulki. - Moja fortuna jest zbudowana na tej starej koszulce, którą włożyłam, bo w Deauville było zimno - powiedziała kiedyś pisarzowi Paulowi Morandowi.

Modowa rewolucja Coco Chanel

W dobie ciasno wciętych talii i konserwatywnych dołów, Coco uwolniła kobiety. I to dosłownie. W swoim projektach zrezygnowała z gorsetów, czerpiąc inpiracje z odzieży męskiej. Postawiła nacisk na wygodę i praktyczność. Stworzyła damskie tweedowe garnitury, skrócone doły, a przede wszystkim małą czarną, która została uznana za ponadczasową kreację. Do dziś można ją nosić na każdą okazję. Suknia przekształciła również czerń, kolor tradycyjnie kojarzony z żałobą, w emanujący wyrafinowaną elegancją.

Chociaż legendarna projektantka nigdy nie wyszła za mąż, jej zalotnicy odegrali dużą rolę w jej karierze. Jednym z takich kochanków był arystokrata i gracz w polo Arther Edward "Boy" Capel, który sfinansował pierwsze butiki Coco przy paryskim Rue Cambon i w Deauville. Uważano, że niektóre z jej najbardziej kultowych projektów, takie jak logo CC, butelka Chanel nr 5 i zestawy w stylu jeździeckim, powstały z jego udziałem. Karl Lagerfeld wypuścił nawet popularną torebkę "Boy Bag" w kolekcji jesień/zima 2011 jako hołd dla Capela - wielkiej miłości życia Chanel. 

Ikona mody miała obsesję na punkcie liczby 5. Wierzyła, że ​​ta liczba przyniesie jej szczęście i fortunę. W pewnym sensie tak się stało: wybrała piąty zapach z linii próbek, które podarował jej perfumiarz Ernest Beaux i trafnie nazwała go nr 5. Perfumy wprowadzone na rynek 5 maja 1921 roku szybko stały się znakiem rozpoznawczym jej domu mody i zrobiły furorę na całym świecie.

Coco Chanel
Coco Chanel
Źródło: Hulton Archive/Getty Images

Zbliżenie z nazistami

Podczas niemieckiej okupacji Francji Chanel związała się z nazistowskim oficerem Hansem Guntherem von Dincklage. Uzyskała specjalne pozwolenie na pobyt w swoim apartamencie w Hotelu Ritz w Paryżu, który pełnił również funkcję niemieckiej kwatery głównej.

Po zakończeniu wojny Coco była przesłuchiwana w sprawie jej relacji z von Dincklage, ale nie została oskarżona o kolaborację. Niektórzy zastanawiali się, czy jej przyjaciel Winston Churchill pomógł oczyścić ją z zarzutów. Projektantka jednak mocno ucierpiała w oczach opinii publicznej. Niektórzy nadal postrzegali jej związek z nazistowskim oficerem jako zdradę kraju.

Coco Chanel
Coco Chanel
Źródło: Archive Photos/Getty Images

Powrót wielkiej projektantki

Podczas drugiej wojny światowej ikona mody została zmuszona do krótkiego wycofania się ze sceny, by powrócić w 1954 roku. Chanel, która miała wówczas 71 lat, była uważana przez krytyków i rówieśników za osobę na skraju nieuchronnego upadku. 

Jednak Francuzka zadebiutowała ze swoim dzianinowym garniturem, który natychmiast podbił rynek modowy. Powstał zgodnie ze znanym hasłem głoszonym przez projektantkę: "moda przemija, styl pozostaje". Wśród pierwszych fanek tego modelu była pierwsza dama USA Jackie Kennedy, którą często widywano projektach Coco. W dniu zabójstwa jej męża Johna F. Kennedy'ego miała na sobie garnitur Chanel z jasnoróżowej dzianiny.

Projektantka zmarła 10 stycznia 1971 roku w swoim apartamencie w Hotelu Ritz w Paryżu w wieku 87 lat. Jej działalność na zawsze zmieniła międzynarodową modę i koncepcję ubierania kobiecego ciała. Nieco ponad dekadę po jej śmierci projektant Karl Lagerfeld przejął stery w firmie, aby kontynuować dziedzictwo Chanel. 

Dziś przedsiębiorstwo o tej samej nazwie jest prywatną własnością rodziny Wertheimerów i nadal się rozwija. Co roku generuje setki milionów dolarów sprzedaży.

Coco Chanel
Coco Chanel
Źródło: Sygma/Getty Images

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości