Wielka mistyfikacja? Prawda na temat kulinarnego przysmaku Włoch może być zupełnie inna

Źródło: Dzień Dobry TVN
Najlepszy pizzaiolo
Najlepszy pizzaiolo
Adam Mickiewicz - palacz, kochaś, wieszcz od science-fiction
Adam Mickiewicz - palacz, kochaś, wieszcz od science-fiction
Niezwykła historia zwycięstwa Polaków w Operation Sail. Uczestnicy regat z 1972 r. są poszukiwani
Niezwykła historia zwycięstwa Polaków w Operation Sail. Uczestnicy regat z 1972 r. są poszukiwani
Niezwykła historia polskiej arystokratki Izabeli D'Ornano
Niezwykła historia polskiej arystokratki Izabeli D'Ornano
Królowa Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat
Królowa Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat
Niezwykłe życie Władysława Bartoszewskiego
Niezwykłe życie Władysława Bartoszewskiego
Królowa Elżbieta II od 70 lat na tronie
Królowa Elżbieta II od 70 lat na tronie
Historia Polaków na Igrzyskach Olimpijskich
Historia Polaków na Igrzyskach Olimpijskich
Historia powstania TOPR
Historia powstania TOPR
 Historia Turnieju Czterech Skoczni
Historia Turnieju Czterech Skoczni
Niezwykła historia zakopiańskiej willi
Niezwykła historia zakopiańskiej willi
Historia polskiej mafii
Historia polskiej mafii
Gdańsk - tutaj historia łączy się z nowoczesnością
Gdańsk - tutaj historia łączy się z nowoczesnością
Dzieje i historia zespołu „Mazowsze”
Dzieje i historia zespołu „Mazowsze”
Kultowe neapolitańskie danie podobno miało zostać nazwane na cześć włoskiej królowej Margherity po tym, jak spróbowała go w Neapolu. Według niektórych ta teoria to historyczne oszustwo. Jaka jest prawda na temat genezy legendarnego przysmaku, który podbił cały świat?

Opowieść o powstaniu słynnego dania

Pizza ta jedna z najpopularniejszych potraw na całym świecie. To proste połączenie pieczonego płaskiego ciasta drożdżowego, pomidorów i sera rozkwitło we Włoszech. Na początku XX wieku, dzięki napływowi imigrantów z Półwyspu Apenińskiego, stało się także popularne w Stanach Zjednoczonych. 

Istnieje wiele różnych rodzajów pizzy, ale tylko jeden z nich ma ponoć królewski rodowód sięgający 1889 roku. Wtedy to królowa Włoch odwiedziła Neapol. Spacerując wraz z mężem ulicami miasta, poczuła apetyczny zapach unoszący się z jednego z lokali.

Zaintrygowana para zaprosiła szefa kuchni Raffaele Esposito do miejskiego Pałacu Capodimonte, aby przygotował dla nich to niezwykle aromatyczne danie. Kucharz zrobił trzy różne rodzaje pizzy. Jedna z nim miała kolory włoskiej flagi: zawierała czerwone pomidory, białą mozzarellę i świeżą zieloną bazylię.

Następnego dnia kucharz otrzymał list od szefa Służb Stołu Dworu Królewskiego Camilla Galli o następującej treści: "Czcigodny signor Raffaele Esposito. Potwierdzam, że trzy rodzaje pizzy, które przygotowałeś dla Jej Królewskiej Wysokości Królowej, okazały się doskonałe". Podobno Margherita zadeklarowała, że jednak ​​najbardziej przypadła jej do gustu ta czerwono-biało-zielona. Esposito nazwał ją jej imieniem i tak narodził się neapolitański kulinarny przysmak.

Problemy wewnętrzne po zjednoczeniu Włoch

W 1870 roku po włączeniu południowych Włoch i Neapolu zakończyło się zjednoczenie na Półwyspie Apenińskim. Osiem lat później koronowano drugiego króla Włoch: Umberto I z Margheritą jako królową. Zjednoczone Włochy, flaga i monarchia były jednak koncepcjami nowymi i nie wszystkim się podobały. W pierwszym roku swego panowania Umberto przeżył zamach w Neapolu. Dlatego jedzenie mogło być elementem jednoczącym, zwłaszcza neapolitańska pizza, zrobiona w kolorach flagi, chwalona przez królową i nazwana na jej cześć.

Prawda czy mistyfikacja?

W trakcie badań historycy potwierdzili, że w 1889 roku Esposito był właścicielem pizzerii. Umberto i Margherita rzeczywiście byli w Neapolu. Ponadto, prawdą jest to, że gdy wysłano list do Esposito (nastąpiło to 11 czerwca 1889 roku), szefem Służby Stołu Dworu Królewskiego był Galli. Uznano także, że członkowie rodziny królewskiej mieli powody, by przy pomocy przysmaku ludu przypodobać się Neapolitańczykom niezadowolonym z powodu wysokich podatków nowego Królestwa Włoch.

Ta opowieść jest nadal przytaczana w przewodnikach turystycznych i książkach kucharskich. 

Ostatnio jednak historycy znaleźli kilka kluczowych luk w tej opowieści. Danie istniało co najmniej trzy dekady przed jakąkolwiek królewską wizytą w Neapolu. W zbiorze esejów o zwyczajach neapolitańskich z 1853 roku autor Emanuele Rocco opisuje pizzę z bazylią, mozzarellą i pomidorami.

Ponadto, lokalne zapisy nie ujawniają żadnych odniesień do incydentu w pizzerii Esposito. Gazeta "Królestwa Włoch", która publikowała wiadomości królewskie, nie wspomniała o wizycie królowej ani o liście Galli do Esposito. Do tego próbki pisma Galli, które porównano z podpisem listu wysłanego do Esposito nie pasują do siebie. 

Więc jeśli Galli nie napisał listu w imieniu królowej, kto to zrobił? Możliwą wskazówką jest nazwisko odbiorcy listu: Raffaele Esposito Brandi. Jego żona, Maria Giovanna, nosiła panieńskie nazwisko Brandi. Tradycyjnie Europejczycy nie przyjmują nazwisk swoich żon, więc Esposito nie używałby nazwiska Brandi. Były jednak dwie osoby powiązane z pizzerią, które tak się nazywały: Giovanni i Pasquale Brandi, siostrzeńcy Marii, którzy przejęli pizzerię w 1932 roku.

Jedna z teorii głosi, że bracia Brandi, próbując podkręcić interes, wymyślili mistyfikację. Po zmianie nazwy zakładu na Pizzeria Brandi w 1932 roku, rzekomo sfałszowany list musiał zawierać odniesienie do nazwiska Brandi jako nazwy lokalu. Opowieści o rodzinie królewskiej jedzącej uliczne jedzenie były szeroko rozpowszechnione we Włoszech. W 1880 roku, ponad 9 lat przed rzekomym wysłaniem listu, podobna historia ukazała się w gazecie "Il Bersagliere". Według niej królowa Margherita chwaliła wyroby pizzerii.

Pizzeria Esposito nadal działa pod nazwą Pizzeria Brandi. Prawdziwość historii o pizzy Margherita jest nadal kwestionowana, ale w 1989 roku, aby uczcić 100. rocznicę nadania tej nazwy, na zewnętrznej ścianie lokalu umieszczono pamiątkową tablicę.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Agnieszka Mrozińska

Źródło: nationalgeographic.com

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości