Trwa Tydzień Noblowski. Czego nie wiemy o nagrodzie Nobla?

389A0281
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czego nie wiemy o nagrodzie Nobla?
Czego nie wiemy o nagrodzie Nobla?
Pokojowa Nagroda Nobla: Aleś Bialacki, rosyjska organizacja Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich
Pokojowa Nagroda Nobla: Aleś Bialacki, rosyjska organizacja Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich
W poniedziałek 2 października rozpoczął się Tydzień Noblowski nazywany "Noble Calling". W tym czasie komitety noblowskie w Sztokholmie i Oslo ogłaszają laureatów Nagród Nobla w sześciu dziedzinach. Jak się okazuje, wydarzeniu temu towarzyszy wiele zadziwiających rytuałów. Ciekawostki przedstawił nam dziennikarz Marcin Sawicki.

Tydzień Noblowski

Od kilku dni wszyscy żyjemy werdyktem komitetu noblowskiego. Trwa właśnie tydzień zwany "Noble Calling". Jak przyznał Marcin Sawicki, angielska nazwa nie jest przypadkowa. Nawiązuje bowiem do zwyczaju telefonicznego informowania laureatów o werdykcie tuż przed jego upublicznieniem. Dochodzi nawet do sytuacji, że wyróżnieni są budzeni w środku nocy.

- Oni się próbują dodzwonić do tych osób, a czasami nie mogą się dodzwonić. Czasami osoby nagradzane zachowują się w sposób dziwny. Np. Bob Dylan nie odbierał telefonów, a jak odebrał, to powiedział, że nie przyjedzie, bo ma inne zobowiązania – dodał dziennikarz.

Za nami pierwsze werdykty komitetów. Nobel powędruje do: Katalin Karików i Drew Weissmanowi (medycyna); Pierre Agostini, Ferenc Karusz i Anne L'Huillier (fizyka); Moungi G. Bawendi, Louis E. Brus, Alex I. Ekimov (chemia); Jon Fosse (literatura). W piątek 6 października ogłoszona zostanie pokojowa Nagroda Nobla, ostatniego dnia 9 października poznamy laureata w kategorii nauki ekonomiczne.

W tym roku wraz z nagrodą w każdej kategorii przyznawanych jest 11 milionów koron szwedzkich, czyli około 900 tysięcy dolarów

Historia Nagrody Nobla

Nagrody Nobla to najbardziej prestiżowe i najsłynniejsze nagrody za osiągnięcia naukowe, literackie i dla pokoju. Wręczane są już od ponad 120 lat, a kryje się za nimi niesamowita historia.

- Sama historia nagród jest niezwykła. Rozdawane są od ponad 120 lat. Wymyślił je obłędnie bogaty, szwedzki przedsiębiorca, milioner wynalazca Alfred Nobel. Przed śmiercią postanowił, że rozda swój majątek w postaci nagród. Rodzina nie była zadowolona. Przez kilka lat trwały spory. Nie byli pewni czy uda się powołać fundacje, ostatecznie się udało. Nobel umarł w końcówce XIX wieku, a pierwsze nagrody przyznano w 1901 roku – powiedział dziennikarz.

Co więcej, zakłada się, że w chwili śmierci majątek wynalazcy wart był kilkaset milionów. Mimo bogactwa Nobla pieniądze już dawno by się skończyły. Spadek jednak od początku był inwestowany, przynosi zyski i z tych zysków wypłacane są pieniądze będące częścią nagrody.

Co więcej, pokojowa nagroda Nobla jest przyznawana w Norwegii, w Oslo, ponieważ za życia Nobla Szwecja i Norwegia były jednym państwem. Twórca chciał, żeby nagroda pokojowa była przyznawana w tym miejscu, a niedługo potem ta stała się niezależnym od Szwecji państwem.

Warto zaznaczyć także fakt, że wśród nagród nie ma nagrody w dziedzinie matematyki. Jedna z teorii głosi, że niegdyś kobieta, którą kochał Nobel, wybrała matematyka. Bardziej logiczne wytłumaczenie zakłada, że w czasach, gdy wymyślono Nagrody Nobla, w Szwecji była przyznawana już ważna nagroda za osiągnięcia matematyczne, wymyślona przez pismo Acta Mathematica.

IgNobla - co to za nagroda?

Prześmiewczą wersją nagród Nobla są nagrody IgNobla, które dostaje się "za badania, które budzą śmiech, ale potem zmuszają do myślenia". Słynne badania z ubiegłych lat m.in. pokazywały, że komary tak samo chętnie lecą do śmierdzącego sera, jak do śmierdzących nóg. Inne badanie sprawdzało, czy męska broda chroni twarz przed ciosami pięścią a jeszcze inne, czy nosorożce warto podnosić helikopterem do góry nogami.

- Nagrody przyznawane są w połowie września - powiedział dziennikarz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości