Nagroda Nobla z fizyki przyznana. Jeden z laureatów ma polskie korzenie

Nagroda Nobla medal
Nagroda Nobla z fizyki 2024. Kto został laureatem?
Źródło: GettyImages
We wtorek, 8 października, Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła tegorocznych laureatów Nagrody Nobla z fizyki. Wyróżnieni zostali John J. Hopfield i Geoffrey E. Hinton. Za co ich doceniono?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kamila Marzyńska
Polka w zaszczytnej roli na bankiecie noblowskim
Źródło: Dzień Dobry TVN

John J. Hopfield i Geoffrey E. Hinton otrzymali Nagrodę Nobla z fizyki 2024

Nagrodę Nobla z fizyki 2024 otrzymali John J. Hopfield i Geoffrey E. Hinton. Przyznano ją za fundamentalne odkrycia, które umożliwiają uczenie maszynowe przy zastosowaniu sztucznych sieci neuronowych.

- Eksperymenty laureatów wytworzyły impulsy światła tak krótkie, że mierzone w attosekundach, co pokazywało, że impulsy te mogą być wykorzystywane do dostarczania obrazów procesów zachodzących wewnątrz atomów i cząsteczek - podał w uzasadnieniu Komitet Noblowski.

Jeden z laureatów tegorocznej Nagrody Nobla z fizyki, John Joseph Hopfield, ma polskie korzenie. Jego ojciec urodził się w Płocku. Noblista zrobił doktorat w 1958 roku na należącym do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League) Uniwersytecie Cornella. Następnie był związany z Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley, Uniwersytetem Princeton i Kalifornijskim Instytutem Technicznym.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki

Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki przyznaje się "za najważniejsze odkrycie lub wynalazek". Po raz pierwszy wręczono ją w 1901 roku. Poniżej znajduje się lista uhonorowanych w ciągu ostatnich lat:

  • 2023 r. Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L’Huillier - "eksperymentalne metody generujące attosekundowe impulsy światła dla celów badania dynamiki elektronów w materii".
  • 2022 r. Alain Aspect, John F. Clauser i Anton Zeilinger - "za eksperymenty ze splątanymi fotonami, ustalające naruszenie nierówności Bella i pionierską informatykę kwantową";
  • 2021 r.: Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann - "za fizyczne modelowanie klimatu Ziemi, ilościowe określanie zmienności i wiarygodne przewidywanie globalnego ocieplenia"; Giorgio Parisi - "za odkrycie wzajemnego oddziaływania nieporządku i fluktuacji w układach fizycznych od skali atomowej do planetarnej";
  • 2020 r.: Roger Penrose - "za odkrycie, że tworzenie się czarnych dziur jest z pewnością przewidywane przez ogólną teorię względności"; Andrea Ghez, Reinhard Genzel - "za odkrycie supermasywnego obiektu kompaktowego w centrum naszej galaktyki".

W przeszłości wyróżnienie to otrzymała też Maria Skłodowska-Curie. W 1903 roku nagrodzono ją za prowadzone wspólnie z Henrim Becquerelem badania nad radioaktywnością.

Tydzień noblowski 2024 - jakie nagrody przyznano dotychczas?

Nobel z fizyki to już druga nagroda przyznana w tym roku. W poniedziałek, 7 października, Komitet Noblowski ogłosił, że laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii zostali Victor Ambros i Gary Ruvkun. Zostali oni uhonorowani za odkrycie mikroRNA.

- Ich przełomowe odkrycie ujawniło zupełnie nową zasadę regulacji genów, która jest kluczowa dla organizmów wielokomórkowych, w tym człowieka. Obecnie wiadomo, że ludzki genom koduje ponad tysiąc cząsteczek mikroRNA. Ich odkrycie ujawniło zupełnie nowy wymiar regulacji genów, mikroRNA okazują się mieć fundamentalne znaczenie dla rozwoju i funkcjonowania organizmów - brzmi uzasadnienie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości