Na myśl o szóstym zmyśle przed oczami pojawia nam się obraz bohatera granego przez Bruce'a Willisa, który posiadał niezwykłą umiejętność przewidywania, co za chwilę się wydarzy. Okazuje się jednak, że z perspektywy nauki szósty zmysł jest zupełnie czymś innym i o wiele bardziej powszechnym niż ten znany z filmów o superbohaterach. Z wyjaśnieniami pośpieszył w Dzień Dobry TVN dr inż. Adam Mirek.
Czy szósty zmysł istnieje? Eksperymenty naukowe
Zwykło się mówić, że człowiek posiada 5 zmysłów: słuch, wzrok, węch, smak i dotyk. Popularyzator nauki dr inż. Adam Mirek udowodnił jednak w Dzień Dobry TVN, że do tych podstawowych i doskonale nam wszystkim znanych dochodzi jeszcze dodatkowy. Mowa o propriocepcji. Na czym ona polega?
- Szósty zmysł istnieje. Jest to dosłownie naukowo udowodnione. (...) Mózg wie, w jaki sposób różne części naszego ciała są ułożone w przestrzeni bez patrzenia na nie, bez dotyku. Bez tego zmysłu nie moglibyśmy chodzić po schodach, bo musielibyśmy patrzeć cały czas pod nogi, gdzie stawiamy te kroki i jak to wszystko działa - tłumaczy ekspert.
Receptory propriocepcji, które znajdują się w mięśniach, ścięgnach i stawach, uaktywniają się chociażby podczas pisania na klawiaturze, w momencie kiedy korzystamy z niej, a nie czujemy potrzeby zerkania na klawisze. Eksperymentem potwierdzającym tę tezę jest również udana próba dotknięcia palcem nosa, gdy mamy zamknięte oczy.
- Sportowcy i tancerze mają bardzo dobrze ten zmysł wypracowany, ponieważ można go wypracować - uświadamia dr inż. Adam Mirek.
Każdy z nas ma szósty zmysł - kiedy on zanika?
Nasz gość zaznacza, że szósty zmysł nie powinien być zaliczany do supermocy, ponieważ prawie każdy go posiada. Czasami propriocepcja może jednak zawodzić. W jakich sytuacjach?
- Kiedy jesteśmy zmęczeni, może być problem, żeby się odnaleźć w przestrzeni, ale też są różne choroby neurologiczne, które mogą sprawić, że mózg gorzej odczytuje te sygnały. Łatwo to można sobie sprawdzić. Jeżeli staniemy na jednej nodze, zamkniemy oczy i damy radę tak stać przez kilkanaście, kilkadziesiąt sekund, to znaczy, że nasz zmysł jest spoko. Jeżeli nie, to mamy trochę problem z równowagą - dodaje dr inż. Adam Mirek, przeprowadzając na Paulinie Krupińskiej-Karpiel i Damianie Michałowskim szereg ciekawych eksperymentów.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Desensytyzacja to dobry sposób na uspokojenie nie tylko dziecka, ale również osób dorosłych
- Nie przepadasz za dotykiem, a wręcz się go boisz? To może być hafefobia
- Popularny błąd podczas picia porannej kawy. "Tak utrudniamy sobie wchłanianie żelaza"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Anita Walczewska/East News