Szósty zmysł istnieje? To coś innego, niż sądziliśmy. "Naukowo udowodnione"

Czy szósty zmysł istnieje?
Szósty zmysł istnieje! – napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Na myśl o szóstym zmyśle przed oczami pojawia nam się obraz bohatera granego przez Bruce'a Willisa, który posiadał niezwykłą umiejętność przewidywania, co za chwilę się wydarzy. Okazuje się jednak, że z perspektywy nauki szósty zmysł jest zupełnie czymś innym i o wiele bardziej powszechnym niż ten znany z filmów o superbohaterach. Z wyjaśnieniami pośpieszył w Dzień Dobry TVN dr inż. Adam Mirek.

Czy szósty zmysł istnieje? Eksperymenty naukowe

Zwykło się mówić, że człowiek posiada 5 zmysłów: słuch, wzrok, węch, smak i dotyk. Popularyzator nauki dr inż. Adam Mirek udowodnił jednak w Dzień Dobry TVN, że do tych podstawowych i doskonale nam wszystkim znanych dochodzi jeszcze dodatkowy. Mowa o propriocepcji. Na czym ona polega?

- Szósty zmysł istnieje. Jest to dosłownie naukowo udowodnione. (...) Mózg wie, w jaki sposób różne części naszego ciała są ułożone w przestrzeni bez patrzenia na nie, bez dotyku. Bez tego zmysłu nie moglibyśmy chodzić po schodach, bo musielibyśmy patrzeć cały czas pod nogi, gdzie stawiamy te kroki i jak to wszystko działa - tłumaczy ekspert.

Receptory propriocepcji, które znajdują się w mięśniach, ścięgnach i stawach, uaktywniają się chociażby podczas pisania na klawiaturze, w momencie kiedy korzystamy z niej, a nie czujemy potrzeby zerkania na klawisze. Eksperymentem potwierdzającym tę tezę jest również udana próba dotknięcia palcem nosa, gdy mamy zamknięte oczy.

- Sportowcy i tancerze mają bardzo dobrze ten zmysł wypracowany, ponieważ można go wypracować - uświadamia dr inż. Adam Mirek.

Każdy z nas ma szósty zmysł - kiedy on zanika?

Nasz gość zaznacza, że szósty zmysł nie powinien być zaliczany do supermocy, ponieważ prawie każdy go posiada. Czasami propriocepcja może jednak zawodzić. W jakich sytuacjach?

- Kiedy jesteśmy zmęczeni, może być problem, żeby się odnaleźć w przestrzeni, ale też są różne choroby neurologiczne, które mogą sprawić, że mózg gorzej odczytuje te sygnały. Łatwo to można sobie sprawdzić. Jeżeli staniemy na jednej nodze, zamkniemy oczy i damy radę tak stać przez kilkanaście, kilkadziesiąt sekund, to znaczy, że nasz zmysł jest spoko. Jeżeli nie, to mamy trochę problem z równowagą - dodaje dr inż. Adam Mirek, przeprowadzając na Paulinie Krupińskiej-Karpiel i Damianie Michałowskim szereg ciekawych eksperymentów.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości