Choć mamy różne gusta i inaczej postrzegamy piękno, to zdaniem niektórych osoby, które mają proporcjonalną budowę ciała i symetryczną twarz wydają nam się ładniejsze, bardziej atrakcyjne. Dlaczego tak się dzieje? Czy istnieje wzór na idealne ciało? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr inż. Adam Mirek, popularyzator nauki.
Czy proporcje mają znaczenie?
Mózg człowieka lubi symetrię, dlatego wszystko, co ma właściwe proporcje, wydaje mu się ładniejsze. - Nasz mózg zakorzeniony w ewolucji poszukuje cech, które będą promowały przetrwanie, czyli takich, które świadczą o dobrych genach, o dobrym zdrowiu. Właśnie z tym mu się kojarzy ta symetria, te wszystkie proporcje - powiedział w Dzień Dobry TVN dr inż. Adam Mirek, popularyzator nauki.
Posiadaczką najbardziej idealnej twarzy jest Amber Heard. - Można zobaczyć, że oczy są równo rozstawione, że odległość między oczami jest równa szerokości jednego oka. Długość nosa stanowi ok. 1/3 długości twarzy, nos jest odpowiednio węższy niż usta. Cała twarz jest proporcjonalna oraz szerokość tej twarzy jest odpowiednio proporcjonalna. Dodatkowo ma duże oczy i duże usta są to elementy, które w jakiś sposób nawiązują do dzieciństwa, co sprawia, że nasz mózg, włącza mu się taka opiekuńczość - tłumaczył nasz rozmówca.
W przypadku mężczyzn najbliższy ideału jest Robert Pattinson. - Tutaj jest podobna sytuacja, jest bardzo duża symetria. Również oczy są dobrze rozstawione, nos jest odpowiedniej szerokości, usta również. Dodatkowo tutaj mamy mocno zarysowaną szczękę i zarost, który czasem pojawia się u niego na twarzy i to są cechy, które sprawiają, że mózg widzi tu pewien potencjał reprodukcyjny - dodał dr inż. Adam Mirek.
Czy osoby atrakcyjne mają łatwiej?
Warto dodać, że naturze występuje tzw. złota proporcja. - To jest ok. 1,61 taka wartość, która sprawia, że nasz mózg jest wniebowzięty. Uwielbia tę wartość - stwierdził.
Odpowiednie proporcje to nie tylko piękny, bardziej atrakcyjny wygląd. - To świadczy o naszym zdrowiu i kondycji naszego ciała. Można to wykorzystywać w sztuce, w rzeźbie, w architekturze. Można to również wykorzystywać w makijażu, czy w stylizacjach ubiorem, by bawić się tymi proporcjami. Warto też pamiętać, że jest coś takiego jak efekt aureoli, czyli jeżeli ktoś jest atrakcyjny, to my tę jego pozytywną cechę przenosimy na całą jego osobowość i np. jesteśmy milsi dla osób, które są atrakcyjne. Nasz mózg potrzebuje ok. 30 milisekund, żeby określić, czy ktoś jest atrakcyjny i to jest na przykład ważne przy rozmowach kwalifikacyjnych, dlatego na rozmowy warto się ładnie ubrać - dodał.
Czy da się obliczyć, czy ktoś ma idealne proporcje? Czy prowadzący Dzień Dobry TVN je mają? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jacek ważył 300 kg. "Gdy taka osoba spadnie z łóżka, przyjeżdża straż pożarna"
- W Twoim życiu pojawił się człowiek-spinacz? Psycholog: "Grozi ci emocjonalne wypalenie"
- Rośnie liczba "nietypowych" nowotworów wśród młodych. Winny jest koronawirus?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News