Dietetyczne wyzwanie na październik
W chłodniejsze dni najlepiej sprawdzi się zastosowanie diety ajurwedyjskiej. To spożywanie posiłków i napojów na ciepło. To poprawia nasz metabolizm i sprawia, że trawienie przebiega lepiej.
- Nasze pierwsze zadanie to jedzenie przez cały październik złotej owsianki. Nasze wyzwanie głosi, żeby każdego dnia przez październik zacząć od niej dzień. Sekretem złotej owsianki jest początkowe podgrzanie przypraw na oleju. Dodajemy trochę kurkumy, cynamonu i mieszamy - powiedziała Marta Jachym-Raczyńska, dietetyczka.
Kolejnym zadaniem na jesień jest picie codziennie ciepłego naparu, który jest bogaty we wszystkie składniki oczyszczające organizm, poprawiające odporność oraz metabolizm.
Cały przepis na rozgrzewającą jesienną owsiankę oraz napar znajdziesz w materiale wideo na górze strony.
Zadanie nr 3 to codzienne szczotkowanie ciała na sucho. - Zawsze zaczynamy taki masaż na suchym ciele od samego dołu i idziemy w kierunku serca. Drugi element to nawilżająco-ujędrniający peeling z kawy - wskazała ekspertka.
Paweł Raczyński, trener pokazał kilka prostych ćwiczeń, które pozwolą utrzymać nasze ciało w dobrej formie nawet jesienią. Jak je wykonać? Odpowiedź znajdziesz w materiale wideo.
Co na śniadanie zimą?
Według Marty i Pawła, pierwszy posiłek dnia powinien być bogaty w białko. To właśnie ono odpowiada za naszą sytość i dostarcza nam energii. Popularne śniadanie w postaci owsianki z owocami, mimo iż zdrowe, może nie dostarczyć nam odpowiedniej ilości białka. Dlatego warto do takiego posiłku dodać na przykład jogurt wysokobiałkowy.
- Nawet jeśli jest jakiś dodatek mleka, często błędnie myślimy, że ono to białko zawiera, a to są znikome ilości. Nie jesteśmy nasyceni, szybko idzie nam cukier we krwi do góry, potem równie szybko spada, poziom energii spada - powiedziała Marta Jachym-Raczyńska.
- Często jest tak, że konsumenci wybierając jakiś produkt myślą sobie, a tutaj posmaruję kanapkę białym serem, no to będzie też białkowa, ale też nie będzie, więc znowu to nie będzie zbyt dobre rozwiązanie. (...) Żółty ser zawiera dużo białka, nie zawiera laktozy, co też będzie dobrym rozwiązaniem dla niektórych osób, natomiast wciąż musimy pamiętać, że ma ze sobą bardzo duży ładunek tłuszczu, w związku z tym też jest bardzo kaloryczny, więc oczywiście pod kątem, musimy, że tak powiem, holistycznie i globalnie spojrzeć na każdy z tych posiłków i na to, co zjemy przez cały dzień, jakby to, co zawiera dużo białka, może też przemycać nam dużą ilość tłuszczu, dużą ilość kalorii - dodał Paweł.
Kwestia picia kawy na śniadanie budzi wiele kontrowersji. Eksperci twierdzą, że można ją pić na czczo, o ile nie mamy problemów żołądkowych. Co więcej, zalecają spożycie kawy po wypiciu szklanki wody i oddzielenie jej od posiłku około 30-45 minut, aby nie utrudniać wchłaniania żelaza.
- My kobiety często już naturalnie mamy problem z gospodarką tego żelaza, więc jeśli pijemy kawę do śniadania, bo myślimy, że tak lepiej, tak sobie jeszcze utrudniamy wchłanianie tego żelaza, jeśli ono w tym posiłku jest zawarte - wskazała Marta.
Zimą warto zwrócić szczególną uwagę na ciepłe posiłki. Świetnym pomysłem na zimowe śniadanie może być zupa - jest sycąca, ciepła i dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych.
- Każdy ciepły posiłek, zwłaszcza na bazie rosołu, który moja żona uwielbia, wręcz i kocha i jest ekspertem od rosołów, będzie bardzo dobry zarówno dla naszych jelit, jak i dla ogólnie poziomu sytości i zadowolenia z tego posiłku - podsumował Paweł.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Maryla Rodowicz schudła 20 kilogramów. Gwiazda komentuje: "Czasami wszystko opada"
- Dieta ketogeniczna groźna dla zdrowia? "Zwiększone ryzyko chorób"
- Różowy ocet. Nie uwierzysz z czego można go zrobić
Autor: Agnieszka Mrozińska
Reporter: Łukasz Kowalski
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images