Picie wody z sokiem z cytryny pozwala pozbyć się zaparć, działa korzystnie na układ oddechowy i krążenia. Sok z cytryny, wykorzystywany w produkcji kosmetyków, pozwala zredukować problem trądziku, działa przeciwbakteryjnie. Z kolei stosowany na włosy, zmniejsza problem łupieżu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wartości odżywcze soku z cytryny
Cytryna zwyczajna (łac. Citrus limon (L.) Burm. f.) to pochodzące z Chin drzewo, które jest zaliczane do rodziny Rutaceae (rutowate). Na Bliski Wschód trafiło w X wieku, niedługo później znalazło się w Hiszpanii, w Ameryce pojawiło się dzięki Krzysztofowi Kolumbowi. Nie jest wysokie, osiąga od 2,5 do 3 metrów. Najbardziej charakterystycznym elementem drzewka cytrynowego jest jego owoc – jagoda, która w trakcie dojrzewania zmienia kolor z zielonego na żółty. Sok wyciskany z cytryny ma wysoką wartość odżywczą, a znajdujące się w nim kalorie nie wpływają negatywnie na sylwetkę.
Jest on źródłem witamin: C (112 miligramów witaminy C w filiżance soku - 187% dziennego zapotrzebowania), B (np. B6: 0,1 miligrama witaminy B6 w filiżance soku - 6% dziennego zapotrzebowania) i E (0,4 miligrama witaminy E w filiżance soku - 2% dziennego zapotrzebowania). Nie brakuje w nim składników mineralnych. Można w nim znaleźć sód, magnez, potas czy wapń. Picie soku z cytryny jest zalecane również z uwagi na znajdujące się w nim polifenole, takie jak kwasy ferulowy oraz synapinowy. Nie można też zapomnieć o obecnych w owocu aminokwasach, węglowodanach i związkach kumarynowych.
Właściwości prozdrowotne soku z cytryny
Od dawana wiadomo, że sok z cytryny ma właściwości, które czynią z niego remedium na szkorbut. Wyniki przeprowadzonych do tej pory badań pokazały, że ma on działanie przeciwalergiczne. Przyspiesza gojenie ran cukrzycowych, ma pozytywny wpływ na pamięć krótkotrwałą. Woda z sokiem z cytryny może zwiększać gęstość kości, wykazuje aktywność przeciwnowotworową i jest w stanie zredukować stany zapalne (np. jamy ustnej, gardła i migdałków). Polecany jest kobietom, które zmagają się z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi. Znajdująca się w soku naringenina poprawia wyniki leczenia uszkodzeń serca mięśniowego oraz niweluje symptomy przewlekłego zapalenia płuc.
Należy używać jej jedynie wspomagająco do leczenia konwencjonalnego. W zmniejszeniu stężenia lipidów we krwi pomaga eriocytryna. Obecne w napoju flawonoidy obniżają ciśnienie krwi. Z kolei należąca do polifenoli rutyna uelastycznia naczynia krwionośne, zabezpiecza je przed pęknięciem. O jej istnieniu powinny wiedzieć osoby mające predyspozycje do siniaków i wszyscy borykający się z problemem krwawiących dziąseł.
Obecna w owocu Citrus limon witamina C ma pozytywny wpływ na układ immunologiczny, w związku z tym sok z cytryny jest traktowany jak lek na przeziębienie. Warto korzystać z niego w okresie zwiększonego zachorowania na infekcje dróg oddechowych. Polecany jest zarówno na infekcje bakteryjne, jak i na te spowodowane przez wirusy.
Sok cytrynowy korzystnie oddziałuje na wątrobę, przyspiesza usuwanie niepotrzebnych produktów przemiany materii (toksyn). Picie na czczo soku z cytryny polecane jest jako sposób na oczyszczanie organizmu. Przydaje się osobom szukającym skutecznej metody na kaca. Działa pozytywnie na pracę układu trawiennego, pozwala zapomnieć o napadach głodu, które uniemożliwiają zrzucenie zbędnych kilogramów. Redukuje problem zaparć, dlatego powinny go pić osoby, które mają problemy z wypróżnianiem. Dla niektórych sok z cytryny to doskonały sposób na odchudzanie - spowalnia wchłanianie cukrów prostych i zapewnia uczucie sytości na długo. Dzięki pektynom ma on pozytywny wpływ na pracę całego przewodu pokarmowego. Polecany jest kobietom w ciąży, ponieważ pomaga uporać się z porannymi mdłościami.
Sok z cytryny na twarz i na włosy
Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów sok z cytryny jest wykorzystywany w produkcji kosmetyków anti-aging stosowanych na twarz. Hamując stres oksydacyjny w strukturach budujących skórę, zatrzymują one proces starzenia się tkanki. Ponadto sok z cytryny to coś, o czym nie powinny zapominać osoby szukające skutecznej metody na trądzik. Wysusza on wypryski, delikatnie złuszcza naskórek i działa antybakteryjnie, dzięki czemu zapobiega powstawaniu nowych pryszczy.
Polecany jest na usuwanie blizn po trądziku i na przebarwienia. Sok z cytryny używany jest w peelingach chemicznych wykonywanych w gabinetach kosmetycznych i w produkcji preparatów na włosy. Polecany jest posiadaczkom jasnych kosmyków. Nadaje połysk, odświeża, a nawet ułatwia układanie. Sok z cytryny oczyszcza skórę głowy i pomaga pozbyć się łupieżu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Przygotuj lemoniadę na upały. To rarytas o tej porze roku
- Polskie cytryny ze Skierniewic. "Mamy swoje, możemy sobie uprawiać"
- Charakterystyka witamin rozpuszczalnych w wodzie - występowanie, zapotrzebowanie, znaczenie
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Anastasiia Krivenok/GettyImages