Lemoniadę z kwiatów czarnego bzu można zrobić z syropu dostępnego w sklepach. W sezonie kwitnienia tej rośliny warto jednak skorzystać ze świeżych kwiatów, ponieważ przygotowanie napoju jest niezwykle proste.
Lemoniada z kwiatów czarnego bzu
Składniki:
- 2-3 kwiatostany czarnego bzu,
- pół szklanki cukru lub erytrytolu (jeśli lubisz słodsze napoje możesz dodać 3/4 szklanki),
- sok z jednej cytryny,
- litr wody.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Porady dietetyków
Sposób przygotowania:
Kwiatostany wyłóż najpierw na słońce na białym materiale. Zostaw na 30-60 minut, aby pozbyć się ewentualnych owadów z kwiatów. Następnie przełóż je do dużego naczynia. Staraj się ich nie strzepywać, ponieważ można tak pozbyć się cennego pyłku, który chcemy mieć w naszym napoju.
Do wody dodaj wyciśnięty sok z jednej cytryny. Opcjonalnie można też zetrzeć trochę skórki z cytryny. Ważne, aby przed dodaniem skórki, dokładnie wymyć i wyszorować owoce. Następnie dodajemy cukier lub słodzik i mieszamy do rozpuszczenia. Taką mieszanką zalewamy kwiaty i zostawiamy w ciepłym miejscu na godzinę do dwóch, aby całość nabrała smaku. Po tym czasie chłodzimy i podajemy.
Gazowana lemoniada z kwiatów czarnego bzu - jak ją przygotować?
Tak przygotowaną lemoniadę (z powyższego przepisu) można przetrzymywać w zamkniętym naczyniu w lodówce do tygodnia. Wtedy cukier nieco sfermentuje i nasza lemoniada zrobi się gazowana. Warto jednak pamiętać, że podczas fermentacji może wytworzyć się niewielka ilość alkoholu, więc taka lemoniada może być spożywana jedynie przez dorosłych.
Gdzie zbierać kwiaty czarnego bzu na lemoniadę?
Kwiatów czarnego bzu nie uświadczymy w sklepach ani na bazarkach. Zatem trzeba ich nazbierać samodzielnie. Najlepiej jeśli pochodzą ze sprawdzonego miejsca - na przykład ogródka z dala od zgiełku miasta i jego zanieczyszczeń.
Kwiaty, które zbieramy, powinny pochodzić przede wszystkim z drzew rosnących z dala od dróg. W ten sposób unikniemy przyjmowania niebezpiecznych zanieczyszczeń. Jeśli zbieramy kwiaty na dziko - upewnijmy się, że mamy zgodę właściciela działki na ich pozyskiwanie.
Zobacz także:
- Jak wykorzystać kwiaty czarnego bzu? Poznaj przepis na syrop
- Jakie właściwości ma czarny bez? "To nie jest tylko jakiś tam chaszczor niezbadany"
- Czarny bez i jego cenne właściwości. Agnieszka Cegielska przestrzega jednak przed jedzeniem jednej z jego części
Autor: Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: Susanne Ludwig/Getty Images