więźniowie

  więźniowie

  W areszcie śledczym w Poznaniu osadzeni uczą się technik plastycznych. Co im dają te zajęcia? Czy zamierzają kontynuować naukę rysunku po wyjściu na wolność? Więźniów odwiedził dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.

  Maria Dąbrowska-Majewska zajmuje się dostarczaniem książek do więzień i resocjalizacją osadzonych przez czytanie. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o jej pracę. Jak traktują ją więźniowie? Nie boi się z nimi przebywać? Okazuje się, że osadzeni polecili Pani Marii książkę, która jest więziennym hitem. Jaki jest jej tytuł?

  Dzięki emisji reportażu "Osobiste rzeczy byłych więźniów obozów koncentracyjnych" w programie Dzień Dobry TVN wiele osób dowiedziało się o istnieniu archiwum ITS i możliwościach jakie daje. Tylko w pierwszym tygodniu od emisji reportażu zgłosiło się ponad 500 osób, które szukają informacji o swoich krewnych i już niebawem dowiedzą się, jakie były ich wojenne losy. International Tracing Service pragnie zwrócić jak najwięcej pamiątek, które ma w swoich zasobach. Dlatego zachęcamy raz jeszcze do obejrzenia materiału i odwiedzenia strony internetowej.

  Dostępność leczenia, warunki bytowe, przeludnienie, nadawanie kolęd w więziennym radiowęźle. Więźniowie skarżą się na wszystko. Rocznie to około 80 tysięcy skarg. O pozwach jakie składają więźniowie i odszkodowaniach, które udaje im się wygrać od Skarbu Państwa, rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z adwokatem Zbigniewem Romanem.

  W zakładzie karnym nr 2 w Strzelcach Opolskich osadzeni stworzyli zespół muzyczny Paragraf 64. Skąd taka nazwa grupy? O czym śpiewają muzycy? Gdzie grają koncerty? Czy to co robią biorą na serio?

  Iga Łach to córka tragicznie zmarłego strażnika więziennego. Dziewczynka potrzebuje pomocy, ponieważ urodziła się z wadą mózgu, która spowodowała częściowy paraliż. Dziecko wymaga stałej rehabilitacji. Ze wzruszającą inicjatywą wyszli więźniowie, którzy postanowili wesprzeć finansowo rodzinę zmarłego strażnika. Rozmawiał z nimi dziennikarz Dzień Dobry TVN Meteusz Hładki.

  W więzieniu ma się bardzo dużo czasu. Jedni próbują przetrwać ciągnące się w nieskończoność godziny, patrząc bezczynnie w sufit, a inni starają się zrobić coś pożytecznego. Z reporterem Dzień Dobry TVN rozmawiali więźniowie, którzy zajęli się pisaniem. Co im daje tworzenie bajek i wierszy?