Które błędy językowe Polacy popełniają najczęściej? Jakie słowa źle zapisują? Na te pytania odpowiada "Raport o kondycji polszczyzny w Internecie w 2024 roku". Oto 10 najbardziej problematycznych wyrazów. Niechlubny zwycięzca zaskakuje.
Dalsza część tekstu pod wideo:
"Raport o kondycji polszczyzny w internecie w 2024 roku"
Marka Nadwyraz.com we współpracy z serwisem Polszczyzna.pl po raz kolejny podjęła się analizy błędów językowych popełnianych przez polskich użytkowników sieci.
- Tym razem nie skupiamy się wyłącznie na liczbie błędów, lecz porównujemy również częstotliwość występowania poprawnych i błędnych form danego wyrazu. Dzięki temu uzyskujemy bardziej precyzyjny obraz kondycji języka polskiego w przestrzeni internetowej - tłumaczą autorzy raportu.
Z przeprowadzanej analizy dowiadujemy się, że Polakom największe trudności sprawia pisownia łączna i rozdzielna (np. wyraz "na pewno"). Poza tym często zapisują słowa tak, jak się je wymawia, bez znajomości zasad ortograficznych. Ponadto najwięcej błędnych zapisów pochodzi z Facebooka i X.
Najczęstsze błędy w Internecie - top 10
Na pierwszy miejscu znalazło się słowo "co niemiara". Internauci zazwyczaj zapisywali je "coniemiara" lub "co nie miara". Tuż za nim uplasował się wyraz "notabene", który pisany był oddzielnie "nota bene". Natomiast podium zamknął błąd ortograficzny w słowie "żygać", zamiast "rzygać". Tak prezentuje się pełna lista:
- "coniemiara"/ "co nie miara" (zamiast "co niemiara")
- "nota bene" (zamiast "notabene")
- "żygać" (zamiast "rzygać")
- "apropos"/ "a propo" (zamiast "à propos")
- "nienajlepszy" (zamiast "nie najlepszy")
- "złodzieji" (zamiast "złodziei")
- "conieco"/ "co nie co" (zamiast "co nieco")
- "invitro" (zamiast "in vitro")
- "napewno" (zamiast "na pewno")
- "na przeciwko" / "na przeciw" (zamiast "naprzeciwko"/ "naprzeciw")
Raport został opracowany na podstawie analizy danych z całego roku 2024, tj. od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 roku. Dane pozyskano przy użyciu profesjonalnego narzędzia do monitoringu internetu SentiOne. Materiał do analizy pochodził z wielu źródeł internetowych, w tym: Facebook, YouTube, TikTok, Wykop, Instagram, X (dawniej Twitter), blogi, fora dyskusyjne, portale internetowe, recenzje.
Zobacz także:
- "Ludzie popełniają błędy". Czy można uniknąć gaf językowych?
- "Ubrać płaszcz" to jeden z najczęstszych błędów - jak mówi się poprawnie?
- Czy Polacy potrafią poprawnie mówić po polsku? "Myśmy naliczyli przynajmniej 17 czasów w języku polskim, a dzieci są przekonane, że są trzy"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: nadwyraz.com
Źródło zdjęcia głównego: Tom Werner/Getty Images