Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, od kiedy dziecko gaworzy. Każdy maluch rozwija się we własnym tempie, dlatego u jednych cały proces zaczyna się wcześniej, a u innych następuje nieco później. Jedno jest jednak pewne – to jeden z najzabawniejszych etapów rozwoju mowy!
Kiedy niemowlę gaworzy, radość rodziców jest ogromna, ponieważ to pierwszy oznaka chęci komunikacji z jego strony. To właśnie na tym etapie dziecko wypowiada najważniejsze słowa w jego życiu, czyli "mama" i "tata", choć początkowo robi to nieświadomie. Czym jest gaworzenie i jak przebiega? Pora się tego dowiedzieć!
Kiedy dzieci zaczynają gaworzyć i od czego to zależy?
To, kiedy dziecko powinno zacząć gaworzyć, interesuje chyba wszystkich, którzy po raz pierwszy zostali rodzicami. Jednak nie znajdą oni jednej odpowiedzi. Informacje w sieci są często sprzeczne, gdyż wynikają z różnych doświadczeń. Część osób mówi, że gaworzenie pojawia się między 3. a 6. miesiącem życia. Inni zaś twierdzą, że zaczyna się, gdy maluch ma 5 miesięcy. Ich zdaniem należy zacząć się niepokoić, jeśli proces ten nie rozpocznie się aż do ukończenia przez dziecko 9. miesiąca życia. Najrozsądniejszym wyjściem jest więc uśrednienie tego okresu lub po prostu zdanie się na opinię pediatry.
Rodzice, chcąc wiedzieć, w którym miesiącu niemowlę gaworzy, często szukają porady u innych. Z tego powodu to jedno z popularniejszych pytań pojawiających się na licznych forach internetowych poświęconych parentingowi. Mamy lub tatusiowie szukają potwierdzenia, że ich maluch rozwija się w prawidłowym tempie. Należy jednak pamiętać, że to, od kiedy niemowlę gaworzy, zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest to, na jakim etapie życia dziecko zaczęło siadać. Podczas siedzenia narządy artykulacyjne są w pozycji ułatwiającej wypowiadanie danych sylab. Jeśli maluch opanował tę trudną sztukę dość wcześnie, istnieje duża szansa, że gaworzenie również pojawi się dość szybko. Drugim ważnym czynnikiem jest to, w jaki sposób rodzice stymulują maluszka do rozwoju mowy, a także jak często to robią.
Gaworzenie – od kiedy się zaczyna i czym jest?
Gaworzenie niemowlaka polega na powtarzaniu takich samych lub różnych sylab. Są one zakończone samogłoską i często to właśnie z samogłosek powstają pierwsze słowa malucha. Przykładami są: "ma-ma", "ta-ta", "ba-ba" i "la-la", jak również wyrazy bez znaczenia, np. "da-do" czy "bu-ma". W ten sposób dziecko ćwiczy struny głosowe i trenuje układ oddechowy. Nie jest to próba nazwania danych rzeczy, a jedynie sposób wyrażania emocji i komunikacji z otoczeniem. To także etap przejściowy między głużeniem (mową jednosylabową) i nauką mówienia, który stanowi niezwykle ważny element rozwoju prawidłowej mowy.
Od którego miesiąca dziecko gaworzy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przyjmuje się jednak, że zwykle pojawia się w 3–5 miesiącu życia. Jeśli gaworzenie nie występuje u dziecka przez dłuższy czas, warto zasięgnąć porady logopedy. Może się bowiem okazać, że taka sytuacja jest spowodowana jakimiś dysfunkcjami narządów mowy. Zdarza się też, że dziecko nie gaworzy, bo ma problemy ze słuchem. Maluch, u którego nie obserwuje się progresu w umiejętności wymawiania sylab złożonych, może także cierpieć na zaburzenia neurologiczne lub mieć pewien rodzaj opóźnienia umysłowego. Widząc brak postępów mimo upływu czasu, warto skonsultować się ze specjalistą, by wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne. Jeśli lekarz nie stwierdzi żadnych poważnych przyczyn tego stanu, z pewnością zaleci cierpliwość oraz stymulowanie dziecka do mówienia (bez presji).
Gaworzenie niemowlaka – jak je wspomagać?
Gaworząc, dzieci starają się naśladować mowę rodziców. To właśnie opiekunowie są dla niego wzorem i obserwując ich, uczą się najwięcej. Dlatego należy dużo mówić do malucha. Ważne jest, aby robić to głośno i wyraźnie. Nie szkodzi, że dziecko niewiele z tego rozumie. Istotny jest stały kontakt z mową – dzięki niej uczy się ją powtarzać i zaczyna rozpoznawać znaczenie słów. Najlepiej robić to poprzez zabawę. Zaleca się także, aby maluch w tym czasie widział rodzica i utrzymywał z nim kontakt wzrokowy. Choć może się to wydawać zaskakujące, ponoć w nauce pomaga… szminka o wyrazistym kolorze. Dzięki niej mama wypowiadająca dane słowa przyciąga wzrok dziecka, a ten próbuje "układać" usta w taki sam sposób jak mama. Maluchowi powinno się też dużo czytać i śpiewać.
Dla wspomagania procesu gaworzenia ważna jest także atmosfera w domu i dobre samopoczucie malca. Do nauki powtarzania sylab należy dziecko dobrze przygotować. Powinno być najedzone, wyspane, mieć czystą pieluszkę i wygodne ubranko. Jeśli coś będzie wywoływało u niego dyskomfort, zamiast się uczyć, maluch będzie się rozpraszał, denerwował albo nawet płakał i marudził.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pobite 1,5-roczne dziecko w szpitalu. "Postępowanie przeciwko osobom podejrzanym o znęcanie się"
- "Mówili, żeby nie panikować, bo to chłopiec". U Alka zdiagnozowano afazję
- Dlaczego warto bawić się z dzieckiem? Odkryj moc wspólnego spędzania czasu
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Jessie Casson/GettyImages