Na czym polega ten typ budowania relacji i co oznacza dla drugiej połówki? O tym opowiedział nam dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.
Sprawdź, czym różni się od samca alfa.
Jakie są numerologiczne 6?
Pewien tata postanowił w żartobliwy sposób przedstawić w sieci obserwacje, które poczynił pod szkołą swoich dzieci.
Introwertyk może wydawać się nieco zamknięty i niekiedy trudno jest go zrozumieć. Lubi spędzać czas we własnym towarzystwie, męczy go również nadmiar bodźców.
W byciu dokładnym i skrupulatnym nie ma nic złego. Czasem jednak zdarza się, że taka postawa może przysporzyć nam wielu problemów. Do czego może doprowadzić nadmierny perfekcjonizm? Jak nauczyć się odpuszczać? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Anną Godlewską, coachem i trenerką osobowości.
Umiejętność trafnego odczytywania emocji drugiego człowieka nie bez powodu kojarzona jest z dobrocią. Osoby o wysokim poziomie empatii zwykle chętnie udzielają cennych rad i bez wahania angażują się w niesienie pomocy potrzebującym. Okazuje się jednak, że zdolność współodczuwania cudzych stanów emocjonalnych może być wykorzystana jako niebezpieczne narzędzie. Dowiedli tego brytyjscy naukowcy, szczegółowo opisując cechy "mrocznego empaty". Jak rozpoznać ten typ osobowości?
Ambiwertyk to człowiek stojący na pograniczu dwóch typów osobowości: ekstrawertyzmu i introwertyzmu. Ma cechy charakterystyczne dla obu tych usposobień, jednak żadne z nich nie jest u niego dominujące. Co to oznacza w rzeczywistości? Czym wyróżnia się ambiwertyk i po czym można go rozpoznać?
Osoby z osobowością psychotyczną doskonale manipulują otoczeniem i niekiedy są bardzo niebezpieczne. Mimo że na pierwszy rzut nic ich nie wyróżnia, to zdaniem badaczy można ich rozpoznać po doborze tematów do rozmowy. Co powinno wzbudzić naszą czujność?
Zaburzenia osobowości to częste schorzenia psychiatryczne. Wyróżniamy wiele ich rodzajów, jednym z nich jest osobowość paranoiczna, której najbardziej charakterystyczną cechą jest nadmierna podejrzliwość w stosunku do otoczenia oraz wrażliwość na krytykę.
Osobowość anankastyczna jest jednym z zaburzeń, które zaliczane są do schorzeń psychiatrycznych. Podstawową jej cechą jest nadmierny perfekcjonizm przejawiający się w wielu dziedzinach życia. Tej cesze towarzyszy ciągły niepokój i napięcie emocjonalne.
Schizotypowe zaburzenie osobowości to bardzo specyficzny deficyt, który balansuje na granicy zaburzeń osobowości i schizofrenii. Rozpoznanie tego zaburzenia jest trudne diagnostycznie, zwłaszcza że osobowość schizotypowa została opisana w latach 90. XX wieku. Osoby z tym zaburzeniem są skoncentrowane na sobie, nie nawiązują bliższych relacji, a ich zachowanie uznawane jest za dziwaczne.
Charakter człowieka jest grupą cech, które ukształtowały się w toku rozwoju i wskutek wpływów środowiska. Każdy człowiek ma pewne cechy charakteru, które chciałby zmienić lub ulepszyć i wzmocnić. Wiele osób zastanawia się, jak zmienić charakter na lepszy. Zdaniem psychologów charakter zmienia się samoistnie co kilka lat, jednak wraz z wiekiem częstość zmian maleje.
Osobowość schizoidalna jest klasyfikowana wśród zaburzeń psychiatrycznych. Człowiek z taką osobowością wydaje się chłodny emocjonalnie i zdystansowany, jednak tak naprawdę pragnie miłości i bliskości. Diagnostyka opiera się na stwierdzeniu cech typowych według wytycznych psychiatrycznych.
Czy to, jaki alkohol lubimy najbardziej, zdradza naszą osobowość? W ocenie włoskich i australijskich badaczy tak właśnie jest. Z przeprowadzonego przez nich badania wynika, że miłośnicy wina są bardziej towarzyscy. Jacy są piwosze, a jacy amatorzy trunków na bazie spirytusu?
Nie ukrywajmy, każda z nas marzy o romantycznym partnerze, który będzie troskliwy, kochany, a do tego przystojny. Poszukujemy mężczyzny, który odwzajemni szczerze nasze uczucia i bezinteresownie nas pokocha. Niestety w wielu przypadkach trafiamy na osoby, których zamiary są nieco inne niż nasze. Co więcej, osoby te skutecznie potrafią zatruć nam szczęśliwe dotąd życie. Jak więc unikać toksyków i potencjalnie ryzykownych kandydatów?
Osobowość Roku 2021? To była wyjątkowa uroczystość dla prowadzących Dzień Dobry TVN. Paulina Krupińska-Karpiel i Damian Michałowski zostali docenienie przez jurorów, a gratulacje od fanów programu nie miały końca.
Ekstrawertyk to osoba bardzo żywiołowa i energiczna. Kojarzy się z człowiekiem, którego określa się jako duszę towarzystwa. Ten typ osobowości jest jednak nieco bardziej złożony i ma wiele ciekawych niuansów. Kto to jest ekstrawertyk i jakie są jego główne cechy?
Kto to jest choleryk? Cechy charakterystyczne dla tego typu osobowości to impulsywność, skłonność do dominacji i wybuchowość. Choleryk bardzo mocno i intensywnie przeżywa emocje – zarówno te negatywne, jak i pozytywne. Choleryk w związku może być więc niezwykle oddanym partnerem, z którym trudno będzie się nudzić, ale jednocześnie każda, nawet błaha rzecz może wytrącić go z równowagi. Jak żyć z cholerykiem?
Wygląd… choć na początku to właśnie on najbardziej rzuca się w oczy, w bliskich relacjach liczy się jednak coś więcej. Jeśli z zazdrością patrzycie na koleżanki, które nie mogą opędzić się od grona męskich adoratorów, a w Waszych głowach dźwięczy pytanie: co ma ona, czego nie mam ja? Rozwikłamy tę zagadkę. Oto atrakcyjne cechy, które przyciągają do nas ludzi.
Odkąd pandemia zamknęła nas w czterech ścianach, mieszkanie przestało być już tylko przestrzenią prywatną, w której odpoczywamy i spędzamy czas z bliskimi, ale stało się także miejscem pracy, nauki, aktywności fizycznej, rozrywki. Taka sytuacja skłania do refleksji nad jakością zamieszkiwanych przez nas przestrzeni. Jak się okazuje, to jak wygląda nasze mieszkanie, w dużej mierze zdradza naszą osobowość i preferencje.
Mogłoby się wydawać, że oczytanie wpływa na umiejętne dobieranie słów. Okazuje się jednak, że nie do końca tak jest. Zdaniem naukowców to typ osobowości wpływa na język, którym się posługujemy.
W trakcie ciąży mózg kobiety zachowuje się zupełnie inaczej. Czy rzeczywiście w tym czasie "mózg kobiety się obkurcza" i "reszta mózgu, ta nieodpowiedzialna za opiekę nad dzieckiem i macierzyństwo praktycznie przestaje funkcjonować"? O zmianach jakie niesie ze sobą ciąża rozmawialiśmy z Zosią Ślotałą, Katarzyną Kępką i ginekolog Moniką Łukasiewicz.
Kolejną ikoną stylu, z która spotkała się Alicja Napiórkowska, jest Reni Jusis. Styl wokalistki jest bardzo indywidualny i eklektyczny. Na czym bazuje garderoba gwiazdy? Czy wizerunek sceniczny odbiega od tego, jak Reni ubiera się na co dzień?
Kalendarz Pirelli od zawsze słynął z pięknych aktów znanych modelek. Przyszłoroczna edycja różni się tym, że do zdjęć pozują kobiety cenione nie za wygląd, a za osiągnięcia i osobowość. Kto zdecydował, by kalendarz Pirelli 2016 był inny? Autorką zdjęć jest Annie Leibovitz. Kogo zobaczymy w kalendarzu? I w jaki sposób udało się fotografce zdobyć zaufanie modelek? Zapytała o to dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.
Wedle przyjętych zasad savoir vivru dojrzały wiek w wielu kwestiach stanowi spore ograniczenie. Dlaczego mając kilkadziesiąt lat czegoś już nam nie wypada? Czy nasz prywatny wizerunek zawsze musi iść w zgodzie z wiekiem lub wykonywanym przez nas zawodem? Zrezygnować ze swojego prawdziwego "ja" i dostosować się do przyjętych norm czy pozostać sobą? Na temat niekonwencjonalności rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: tancerką Krystyną Mazurówną, bizneswoman Beatą Kornacką i byłym modelem Rafałem Młodzikowskim.